Jak założyć bloga - instrukcja krok po kroku

Jak założyć bloga – instrukcja krok po kroku

Czy jesteś ciekawy, w jaki sposób założyć bloga? Masz już plan na tematykę i zamysł graficzny. Jednak od dłuższego czasu zastanawiasz się, w jaki sposób rozwiązać kwestie techniczne. Czy to ta część skutecznie wstrzymuje Twoje działania? Nie martw się, nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Krok po kroku poprowadzę Cię przez cały proces, dzięki czemu będziesz mógł wreszcie zrealizować swoje pomysły. Poniższy wpis to kompleksowy zapis działań, które zostały wdrożone na moim blogu Flaczki z olejem. Podaję na tacy to, co trzeba szukać w różnych zakątkach Internetu (i to przez wiele, wiele dni!). 

Zarezerwuj sobie kilka dni na poniższe działania. Zaczynamy?

Jak założyć bloga krok po kroku – instrukcja w pigułce

Przejdźmy razem przez 11 kroków, które pozwolą na stworzenie w pełni funkcjonalnego bloga.

KROK 1: Wybór platformy do blogowania

Na samym początku musisz zdecydować, na jakiej platformie CMS będziesz działać. CMS to z angielskiego Content Management System, czyli system zarządzania treścią. Nic Ci to nie mówi?

Najpopularniejsze platformy blogowe to m.in.: Blogger i WordPress. Na pewno już o nich słyszałeś. Którą formę wybrać?

Blogger nigdy nie przyciągnął w szczególny sposób mojej uwagi (co nie znaczy, że Tobie się nie spodoba). Z tego powodu od razu zainteresował mnie WordPress. Strony stworzone za pomocą tej platformy były przejrzyste i po prostu ładne. Wybór był więc dla mnie oczywisty.

Wątpliwości zaczęły się, gdy się okazało, że istnieją dwa jego rodzaje: wordpress.com i wordpress.org. Jeden z końcówką .com, a drugi z końcówką .org. To dwie osobne platformy, a różnice między nimi są znaczące.

Poniżej krótka lista, która przyda Ci się podczas dokonania ostatecznego wyboru.

Plusów i minusów dla każdego systemu jest oczywiście o wiele, wiele więcej, jednak wydaje mi się, że te, opisane poniżej, mają największe znaczenie. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z blogowaniem.

WordPress.com:

  • to darmowa platforma do blogowania,
  • uzyskujesz darmową domenę z końcówką com, Twój blog będzie więc nazywał się tak: nazwatwojegobloga.wordpress.com,
  • nie jesteś właścicielem swojego bloga z prawnego punktu widzenia (może to więc wiązać się z ewentualnym usunięciem lub zablokowaniem bloga przez platformę bez wyrażenia Twojej zgody),
  • masz możliwość podpięcia swojej domeny,
  • masz ograniczone możliwości edycji wpisów oraz szablonów,
  • nie możesz podpiąć pod bloga Google Analytics.

WordPress.org:

  • jesteś właścicielem swojego bloga,
  • masz całkowity wpływ na wygląd Twojej strony (edycja wpisów i szablonów, dostęp do edycji kodu HTML itp.),
  • samodzielnie musisz wykupić hosting (czyli „dom” dla WordPressa i wszystkich plików) oraz domenę (czyli nazwę dla strony) – będzie o tym mowa poniżej,
  • własnoręcznie dokonujesz aktualizacji WordPressa i wtyczek,
  • uzyskujesz możliwość pracy nad SEO bloga, czyli pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, darmowe rozwiązanie, jakim jest wordpress.com ma dwa bardzo istotne minusy: blog stworzony w tym systemie nie jest nasz i dodatkowo mamy bardzo ograniczone pole działania.

Jeśli więc chcemy, by strona była całkowicie edytowalna, zaprojektowana od A do Z według własnych pomysłów i przede wszystkim, by była NASZA, wybór jest prosty. Od razu warto zacząć swoje działania w wordpress.org. Inwestycja nie jest duża, a zdecydowanie warta swego. Jedynie czego będziemy potrzebować, to wykup domeny i hostingu.

KROK 2: Wykupienie domeny i hostingu

Wiesz już, że najlepszym wyborem systemu CMS jest wordpress.org. Czas na zakup domeny i hostingu. Wiem, na początku brzmi to groźnie i tajemniczo. Spokojnie, wyjaśnijmy sobie najpierw, czym są te dwie rzeczy.

Domena to po prostu nazwa Twojej strony, bloga, sklepu internetowego. Moja domena to portugalskieopowiesci.pl. Domeny mogą mieć różne końcówki (tzw. rozszerzenia domen) i wskazywać na charakter strony. Przykładowo, jeśli zamierzasz działać tylko na rynku polskim, warto wybrać końcówkę .pl, natomiast rozszerzenie .com kojarzy się z rynkiem międzynarodowym.

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu na serwerze miejsca i zasobów, najczęściej na podstawie rocznego modelu rozliczeń. Innymi słowy, płacimy komuś (firmie), która udostępnia swój serwer działający przez całą dobę. Dzięki temu użytkownicy naszej strony mogą ją odwiedzać o dowolnej porze dnia i godzinie.

Domenę i hosting możemy wykupić osobno i następnie odpowiednio skonfigurować wszystko z naszym WordPressem. Dla laika brzmi to jednak dość skomplikowanie i szczerze mówiąc, najłatwiej jest po prostu wykupić pakiet startowy u jednej firmy, która zajmie się wszystkimi sprawami technicznymi za nas. My będziemy musieli jedynie zalogować się do naszego świeżo powstałego bloga i zacząć pisać. Bez zmartwień o techniczne sprawy.

Z mojego doświadczenia szczerze mogą polecić serwis Opiekunbloga.pl, który kompleksowo zajmuje się właśnie takimi sprawami. To tutaj mam wykupiony hosting i domenę, a dodatkowo na bieżąco otrzymuję od Opiekunów wszelką pomoc i niezbędne wskazówki.

Dla początkujących szczególnie polecam Pakiet startowy.

Otrzymasz wówczas:

  • hosting i domenę (darmową z końcówką .pl lub inną, płatną dodatkowo),
  • gotowy do pracy WordPress,
  • certyfikat SSL,
  • poradniki o pozycjonowaniu bloga, promocji i obsłudze WordPressa,
  • dostęp do grupy VIP na Facebooku, z której można zaczerpnąć sporo nowych wskazówek oraz na bieżąco rozwiązywać wszelkie wątpliwości.

 

Jeśli uważasz, że Opiekunbloga.pl  jest dla Ciebie, skorzystaj ze zniżki.

Z moim kodem FLACZKIZOLEJEM otrzymasz 10% rabatu.

 

Nie ukrywam, że ja także otrzymam z tytułu polecenia niewielką prowizję. Jest to więc sytuacja win-win-win. Ty otrzymasz zniżkę na godny polecenia produkt, ja niewielką prowizję, a firma nowego klienta.

Osobiście uważam, że warto skorzystać z usług Opiekunbloga.pl, gdyż jest to opcja kompleksowa i znacznie ułatwia trudne początki. Osoby odpowiedzialne za kontakt z klientem są profesjonalne, działają ekspresowo, a ponadto dysponują dużą dozą cierpliwości i życzliwości dla swoich podopiecznych. Uważam, że to bardzo ważne cechy w kontaktach biznesowych.

Opiekun zapewnia także backup danych bloga co 24h – gdyby cokolwiek się stało, zawsze możesz poprosić o przywrócenie ostatniej wersji strony, bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek (chociaż i tak zawsze warto robić dodatkową kopię zapasową we własnym zakresie, tak na wszelki wypadek). 

Jeśli jednak szukasz innej opcji, bardzo popularnym serwisem oferującym kompleksowe usługi jest zenbox.pl. Z tej opcji także korzysta wielu blogerów. Warto samodzielnie porównać oferty i zdecydować się na najlepsze rozwiązanie.

KROK 3: Wybór szablonu bloga

Na tym etapie masz już hosting i domenę oraz skonfigurowany z WordPressem blog. W zasadzie możesz już zacząć działać – blog jest gotowy na pierwszy wpis. Ale… warto poświęcić jeszcze trochę czasu na jego odpowiednią konfigurację.

To dobry czas na wybranie szablonu, od którego będzie zależał wygląd graficzny Twojego bloga. Na dzień dobry otrzymasz standardowy motyw Twenty Twenty, jednak warto nieco się rozejrzeć i wybrać najbardziej atrakcyjny dla Ciebie.

Możesz wybierać wśród skórek darmowych oraz płatnych. Wszystko zależy od Twoich upodobań. Przykładowo ja korzystam z darmowego motywu Ashe.

KROK 4: Stworzenie logo

Kolejną rzeczą, o jaką warto zadbać już na początku, jest stworzenie logo bloga, dzięki któremu Twoja strona będzie rozpoznawalna i kojarzona z daną tematyką. Możesz skorzystać np. z popularnej strony do tworzenia darmowych grafik canva.com (sprawdź tutaj).

Warto przy okazji ustawić favicon, czyli małą ikonę widoczną na górze przeglądarki (WordPress: Wygląd > Personalizacja > Tożsamość witryny).

KROK 5: Wybór kolorystyki bloga

Polecam zrobienie tego kroku już na początku przygody z blogowaniem, aby dobrać odpowiednią kolorystykę do naszego motywu, logo, planowanych treści itp. Przy okazji  można też wybrać odpowiednie fonty (czcionki).

Istnieją strony, które pomogą Ci dobrać odpowiednie kolory.

Ku inspiracji polecam szczególnie design-seeds.com (sprawdź tutaj). Znajdziesz tu naprawdę przepiękne zestawienia kolorystyczne.

Oczywiście kolorystykę można ustawić w każdym momencie działania bloga, a także modyfikować ją w trakcie. Jeśli zrobisz to na samym początku, strona będzie po prostu estetyczna i przykuwająca wzrok. A ponadto efekty Twojej pracy będą dawać Ci więcej satysfakcji.

KROK 6: Instalacja certyfikatu SSL

Kolejny bardzo ważny krok to włączenie certyfikatu SSL (HTTPS://).

Przykładowo w Pakiecie startowym na Opiekunbloga.pl  (przypominam, kod rabatowy na 10% zniżki to FLACZKIZOLEJEM) zawarty jest w cenie usługi, wystarczy poprosić o jego aktywację.  

Certyfikat SSL to protokół sieciowy używany do bezpiecznych połączeń internetowych. Zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa danych oraz wiarygodności serwisu dla odwiedzających i wyszukiwarek (np. Google). To obowiązkowy punkt, o który należy zadbać na swojej stronie.

KROK 7: Zainstalowanie podstawowych wtyczek

Wtyczki to po prostu rozszerzenia, które dodają nowe funkcjonalności do strony. Niektóre wtyczki po prostu trzeba mieć, inne są miłymi dodatkami, które ułatwiają zarządzanie blogiem.

Można je dowolnie instalować, następnie testować na stronie i ewentualnie odinstalować (jeśli nie spełniają oczekiwań użytkownika). Wiele wtyczek jest darmowych, istnieją także ich wersje PRO, za które trzeba płacić. 

Darmowe wtyczki, które szczególnie polecam do zainstalowania na samym początku to:

 

  • Elementor – do budowy strony (do wstawiania i budowania poszczególnych elementów w sposób prosty i intuicyjny),
  • Yoast SEO – jedno z najlepszych narzędzi do dbania o SEO Twojego bloga,
  • Smash Baloon Instagram Feed – do wyświetlania zdjęć z Instagrama,
  • Titan Anti-spam & Security – blokada antyspamowa, antywirusowa i złośliwego oprogramowania,
  • Shield Security – do poprawy bezpieczeństwa WordPressa,
  • Duplicator lub All-in-One WP Migration – do migracji wszystkich danych bloga oraz importowania i eksportowania treści (tworzenie kopii zapasowej danych),
  • WPS Hide Login – do zmiany adresu panelu administracyjnego (zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem do Twojego WordPressa),
  • GA Google Analytics – do zainstalowania kodu śledzenia Google Analytics,
  • Cookie Notice for GDPR & CCPA – do stworzenia informacji o ciasteczkach (powiadomienie o plikach cookies),
  • Really Simple SSL – do aktywacji certyfikatu SSL na Twojej stronie,
  • Redirection – do przekierowywania adresów URL (przekierowanie 301),
  • Broken Link Checker – do sprawdzania niedziałających linków,
  • WP Smush – do optymalizacji zdjęć w WordPress,
  • WP Fastes Cache – do przyspieszenia działania strony (optymalizacja WordPressa),
  • Limit Login Attempts Reloaded – do ochrony przed atakami typu brute force – wprowadzenie limitu prób logowania (ograniczenie łamania haseł przez boty),
  • Pretty Link Lite – do zamiany linku partnerskiego na krótki link z domeną Twojej strony (przydatne narzędzie w przypadku podejmowania współprac partnerskich),
  • Contact Form 7 – do umieszczenia na stronie formularza kontaktowego,
  • WP Rollback – do przywracania poprzedniej wersji wybranej wtyczki (gdy coś się zepsuje podczas aktualizacji wtyczki, ale nie na tyle by trzeba było przywracać kopię zapasową),
  • OpiekunBloga – wtyczka autorska firmy Opiekun Bloga, jeśli masz tutaj hosting i domenę, ten plugin pomoże w wyświetlaniu ważnych dla Ciebie komunikatów (np. luki bezpieczeństwa w różnych wersjach WordPressa itp.).

KROK 8: Dodanie widgetu Facebooka

Na początku przygody z blogowaniem warto uzupełnić swoją stronę o podstawowe ikonki do powiązanych ze stroną social media.

Wtyczkę do wyświetlania zdjęć na Instagramie mamy już gotową, dlatego dobrze by było także mieć widget Facebooka. Jak to zrobić bez użycia wtyczki?

Polecam instrukcję przygotowaną przez Jestem interaktywna, którą znajdziesz tutaj.

KROK 9: Założenie e-maila w domenie

Jeśli działasz razem z Opiekunem bloga, wystarczy, że poprosisz o aktywację konta pocztowego w domenie w panelu użytkownika (np. info@mojadomena.pl). W przeciwnym razie zapytaj o szczegóły Twojego dostawcę hostingu.

Następnie konto w domenie wystarczy skonfigurować z programem do obsługi poczty e-mail lub połączyć konto pocztowe w domenie z ze swoim kontem pocztowym Gmail.

KROK 10: Instalacja Google Analytics i Google Search Console

Śledzenie wyników witryny w wyszukiwarce oraz optymalizacja SEO jest o wiele łatwiejsza, gdy używamy tych dwóch narzędzi.

Google Analytics – aktywujemy poprzez uzupełnienie identyfikatora śledzenia (Tracking ID) za pomocą wtyczki (np. GA Google Analytics).

Google Search Console – należy skonfigurować swoje konto i połączyć z Google Analytics.

KROK 11: Dodanie mapy witryny do GSC

Mapa witryny (mapa strony, sitemapa) to plik zawierający wszystkie adresy URL bloga z datami aktualizacji wszystkich stron. Umożliwia robotom sprawne indeksowanie podstron, a tym samym indeksowaniem ich w wyszukiwarce Google.

Mapę strony należy dodać do Google Search Console (GSC). Można ją wygenerować np. tutaj, podmieniając słowa „twoja-domena” na nazwę Twojej domeny.

KROK DODATKOWY:

Twoją wisienką na blogowym torcie będzie własny newsletter, czyli lista mailingowa. Ja używam MailerLite, który jest bardzo intuicyjny i darmowy do 1000 subskrybentów.

Inne popularne systemy do wysyłki newslettera to np. GetResponse, MailChimp i FreshMail. Ze względu na prostą obsługę i funkcjonalność to właśnie MailerLite w szczególności polecany jest początkującym twórcom.

Tak oto w 11 prostych krokach będziesz w stanie zbudować dobrze działającego bloga pod względem technicznym. Mam nadzieję, że powyższe punkty okazały się pomocne. Dla mnie takie były (i są), więc mogą przydać się także i Tobie.

Oczywiście są to podstawowe wskazówki zebrane w jednym miejscu, a wykonane zadania możesz sobie „odhaczać” krok po kroku w ciągu kolejnych dni. Konfiguracja bloga zajmuje trochę czasu, ale to naprawdę ważny etap, którego nie da się pominąć. Prędzej czy później trzeba będzie to zrobić.

W międzyczasie polecam stałe doczytywanie nowości na dany temat i pogłębianie wiedzy o WordPressie. Po prostu, aby wiedzieć więcej i kompleksowo zadbać o swoją nową stronę. Nie ukrywam też, że przy okazji jest to także frajda i dobra zabawa.

Daj mi koniecznie znać w komentarzu lub wiadomości prywatnej, czy udało Ci się założyć bloga oraz które kroki okazały się dla Ciebie najtrudniejsze lub kluczowe w całym procesie. Czy powyższy wpis był dla Ciebie inspirujący? Mam nadzieję, że powyższa ściągawka nieco pomogła rozjaśnić wszelkie techniczne zawiłości. Powodzenia!       

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *