Santarém – portugalska stolica gotyku
Portugalia znana i nieznana,  Ribatejo,  Portugalia środkowa i Lizbona

Santarém – portugalska stolica gotyku

Miejscowość idealna dla ceniących sobie spokój i leniwy byt – Santarém. To główne miasto dystryktu o tej samej nazwie. Położone jest w prowincji Ribatejo i zamieszkałe przez ok. 60 tys. ludzi.

Czym się wyróżnia? Życie wydaje się tu płynąć bez pośpiechu, a miejscowa ludność jest niezwykle sympatyczna. Samo miasto jest zadbane, ładne i po prostu bardzo przyjemne w odbiorze, a do tego uważane za stolicę gotyku w Portugalii.

Koniecznie należy je odwiedzić, nawet jeśli nie figuruje na liście najważniejszych punktów turystycznych kraju. To trochę zapomniana perełka Portugalii, o której nie mówi się zbyt wiele. A szkoda! Zdecydowanie warto poznać ją nieco lepiej. Zaczynamy?

Azulejos - typowe portigalskie płytki
Jedna z wielu wąskich uliczek starego miasta
Charakterystyczna dla Santarém architektura

Zabytki w Santarém

Na pierwszy plan wysuwa się tutaj charakterystyczna architektura – mnóstwo zabytków w gotyckim stylu. Co więc zobaczyć w Santarém? Na pewno warto odwiedzić gotyckie budowle sakralne, m.in.:

  • Mosteiro de São Francisco,
  • Mosteiro e Igreja de Santa Clara,
  • Igreja de São João de Alporão,
  • Igreja de Santa Maria da Graça,
  • Igreja de Santa Maria de Marvil.

Obiektów religijnych utrzymanych w gotyckim stylu jest oczywiście więcej, zainteresowani bez problemu odnajdą je na mapie miasta.

Będąc przy kościele Igreja de São João de Alporão, nie sposób pominąć także wieży Torre das Cabaças.

Santarém - Mosteiro de Sao Francisco
Mosteiro de São Francisco
Santarém - torre
Torre das Cabaças
Igreja de São João de Alporão

Poza kościołami i klasztorami należy udać się na plac Praça de Sá da Bandeira (gdzie od razu ujrzymy fasadę kolejnego obiektu sakralnego – Igreja do Seminário inaczej Igreja de Nossa Senhora da Conceição do Colégio dos Jesuítas).

Santarém - Igreja do Seminario
Igreja do Seminário na placu Praça de Sá da Bandeira

Plac będzie doskonałym punktem wyjścia do włóczęgi po wąskich uliczkach starego miasta, gdzie znajdziemy mnóstwo niewielkich sklepików i lokalnych kawiarni (typowe dla Santarém słodkości to Pampilhos, gdyby ktoś z Was dodatkowo chciał osłodzić swój pobyt tutaj).

Lokalna frutaria, czyli warzywniak

Gdzie odpocząć? Tereny zielone i punkty widokowe w Santarém

Znajdziemy tu całkiem sporo – jak na portugalskie realia – zieleni miejskiej. Szczególnie przyjemne są parki: Jardim das Portas do Sol, Jardim da República, park przy placu Praça Egas Moniz i niewielki park, w którym znajduje się Miradouro de São Bento. Warto dodać, że w okresie kwitnienia glicynii (wisterii) niektóre miejsca pachną po prostu niesamowicie (np. w okolicy schodków Escadinhas do Carmo).

Jardim das Portas do Sol to główny punkt widokowy miasta. Rozpościera się stąd przepiękny widok na rzekę Tejo (Tag) i położoną u podnóża góry wioskę – Ribeira de Santarém. Do parku prowadzi bardzo urocza aleja – Av. 5 de Outubro, która wiosną (w połowie marca) wygląda naprawdę pięknie w towarzystwie kwitnących na fioletowo drzew, a co za tym idzie… intensywnie pachnie kwiatami!

Santarém - panorama na Tag
Widok na Tag z Jardim das Portas do Sol
Jardim das Portas do Sol o zachodzie słońca
Jardim das Portas do Sol

Wizyta w Portas do Sol to także dodatkowe atrakcje, gdyż park znajduje się wewnątrz fortyfikacji. Spacerując wśród zieleni, możemy podziwiać nie tylko panoramę rzeki, ale także rzymskie ruiny.

Portas do Sol to również doskonałe miejsce na spacer z czworonogiem – wejście z psem jest dozwolone, o ile będziemy go prowadzić na smyczy. W parku znajduje się także psiolubna kawiarnia, gdzie przy odrobinie szczęścia dostaniemy od obsługi smakołyki dla naszego pupila. Zanim więc dostaniemy coś do picia, nasz czworonożny przyjaciel także nasyci swój brzuszek.    

Santarém - kwitnące drzewa
Aleja - Av. 5 de Outubro
Santarém - czajniczek
Coś dla człowieka i coś dla czworonoga
Santarém - drzwi zielone
Drzwi przy schodach Escadinhas do Carmo

Jardim da República znajduje się tuż przy głównym placu miasta (Praça de Sá da Bandeira), dlatego będzie świetnym pomysłem na zwieńczenie dłuższego spaceru po uliczkach starego miasta. W parku znajduje się kawiarnia – to idealne miejsce na popołudniową kawę w cieniu drzew. Być może uda nam się nawet zobaczyć lokalnych mieszkańców grających w bule (port. Petanca). Gra ta jest wciąż bardzo popularna w całej Portugalii zwłaszcza wśród starszego pokolenia.

Park przy placu Praça Egas Moniz to teren zielony okalający rondo Rotunda Lord Robert Baden Powel, a stąd już o krok do klasztoru Mosteiro e Igreja de Santa Clara i punktu widokowego Miradouro de São Bento.

Santarém - Igreja de Santa Clara
Mosteiro e Igreja de Santa Clara

Miradouro de São Bento to drugi punkt widokowy w Santarém, z którego można podziwiać panoramę na Tag i okoliczne pola uprawne. Znajduje się na terenie niewielkiego parku, w którym jest także wege bistro – Flor da Vida. Jedzenie jest przepyszne, warto się tu wybrać także ze względu na fantastyczny widok roztaczający się z pierwszego piętra budynku. Kawa lub zielony koktajl w takim miejscu smakuje jeszcze bardziej!

Co ciekawe, jest to kolejny psiolubny lokal – pupil jest mile widziany w środku i razem z nami może podziwiać panoramę rzeki z tarasu na pierwszym piętrze budynku. Uwaga, dodatkowo może zostać solidnie wygłaskany przez klientów i dostać psie ciasteczka od kelnera.

Spacer po Ribeira de Santarém

Będąc w Santarém, warto udać się także w okolicę rzeki – do miejscowości położonej u podnóża Jardim das Portas do Sol. Ribeira de Santarém to miejsce idealne na przechadzkę w celach… nazwijmy to „kulturoznawczych”.

Santarém - azulejo
Santarém - ganek domu
Santarém - drzwi
Santarém - Ribeira - ulica

Zobaczymy tu, jak toczy się leniwe życie w rejonie Ribatejo. Wydaje się, że nic nie zmienia się tu od lat. Wąskie ulice i zaułki naznaczone zębem czasu są obdrapane, ale wciąż mają swój urok. Wieczorem wyglądają pewnie o wiele mniej przyjaźnie niż za dnia, jednak nie ma się czego obawiać. 

Biel ścian przeplatana jest charakterystycznymi kolorami: żółtym i niebieskim. Nie ma tu prawie ludzi. Nieliczni miejscowi przesiadują w lokalnym café, babcie plotkują w zacienionym garażu, a starsi panowie odpoczywają na ławce przed domem i obserwują przejeżdżający przez miejscowość pociąg. Po wąskich uliczkach przebiega ukradkiem kot, a pani w oknie podlewa kwiaty, zerkając ciekawskim wzrokiem na przybyszów „z innej bajki”. Zapewne nieczęsto zagląda tu ktoś spoza „dzielni”.

Jeśli więc lubicie takie portugalskie klimaty, koniecznie powinniście wybrać się na krótki spacer w to miejsce. Warto dodać, że miejscowi ludzie są przesympatyczni.

To także dobry punkt przesiadkowy do dalszych podróży – w centrum Ribeiry jest stary dworzec kolejowy, przez co tory dzielą tę niewielką miejscowość na dwie części.

Ribeira de Santarém to także świetne miejsce na spacer z czworonogiem w Biospot de Ribeira de Cabanas. Można tu pospacerować wśród zieleni wzdłuż Tagu, spędzić cały dzień nad rzeką (jest tu mała plaża rzeczna), a nawet biwakować na dziko.

Santarém - Ribeira - panorama

Kilka kilometrów od Santarém znajduje się kolejna miejscowość – Almeirim, warto się do niej udać choćby po to, aby spróbować lokalnej Sopa da Pedra, czyli dosłownie Zupy z kamienia. Co prawda można jej spróbować także w Santarém, jednak lokalsi zalecają wycieczkę właśnie do Almeirim. Tam zupa jest najsmaczniejsza i najbardziej oryginalna.

Santarém - zupa z kamieni
Sopa da Pedra, czyli Zupa z kamienia - specjał prosto z miejscowości Almeirim w pobliżu Santarém

Nocleg w Santarém

Gdzie spać w okolicy? Z własnego doświadczenia mogę polecić Quinta da Gafaria, gdzie odnajdziemy prawdziwy klimat gospodarstwa z Ribatejo.

Na quincie żyje wiele zwierząt gospodarskich: od bydła, przez baranki, kozy, konie i osiołki. Czworonogi są tu bardzo mile widziane i mają nawet wytyczoną własną część z ogródkiem, po której mogą swobodnie biegać, podczas gdy my będziemy się opalać pod palmą lub pływać w basenie obok.

Pobyt tutaj to po prostu super przygoda! Fani wiejskiego, sielskiego życia i iście portugalskiego klimatu będą wniebowzięci.

Wiejskie życie w Quinta da Gafaria - cześć i czołem ludzie! Przywitać chciał się nawet osiołek i konik 🙂
Quinta da Gafaria - część hotelowa z drzewami oliwnymi na dzień dobry

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *