Aveiro – portugalska Wenecja
Beira Litoral,  Portugalia znana i nieznana

Aveiro – portugalska Wenecja

Które miasta Portugalii warto odwiedzić? Po Lizbonie i Porto czas kolejne lokalizacje, równie klimatyczne. W tym celu warto wybrać się do Aveiro. To portugalska Wenecja, w której tradycyjne gondole zabiorą nas na wycieczkę po sieci kanałów. Zobaczymy tu także piękne, stare kamienice oraz spróbujemy tradycyjnych słodkości – ovos moles.

Miasto znane jest przede wszystkim ze swojego niepowtarzalnego uroku, jaki tworzy otaczająca je woda. Kanały wodne przeplatają strukturę miasta wzdłuż i wszerz, przez co Aveiro zostało okrzyknięte portugalską Wenecją.

Tym samym kanały tworzą doskonałą atrakcję turystyczną – rejs w Aveiro gondolą to sposób na ciekawe i relaksujące zwiedzanie miasta. Nie jest to jednak zwykła łódka.

Aveiro - gondola
Aveiro to miasto kanałów, okrzyknięte portugalską Wenecją

Tradycyjne łodzie z Aveiro - moliceiros

Portugalska gondola to moliceiro. Jest charakterystyczna dla regionu, w którym płynie rzeka Vouga. Zanim jednak opowiem więcej o samej łodzi, warto wspomnieć, że przed ujściem do oceanu Vouga tworzy płytką, przybrzeżną lagunę zwaną Ria de Aveiro (zwana także Foz do Vouga).

Laguna położona jest równoległe do Oceanu Atlantyckiego i ma długość ponad 45 km. To właśnie jej wąskie odnogi wkraczają do miasta w postaci urokliwych kanałów.

Wróćmy jednak do tradycyjnych łodzi – moliceiros, gdyż warto opisać je nieco szerzej. Kryją w sobie naprawdę ciekawą historię. Po udaniu się do centrum miasta bez problemu zauważymy łódki-gondole, które zachęcają turystów do rejsu. Są kolorowe, a ich dzioby zdobią równie barwne, często humorystyczne malowidła.

Aveiro - dekoracje łodzi
Aveiro - moliceiro - kolorowy dziób

Co poławianie glonów ma wspólnego z gondolami?

Co ciekawe, łódki nie były zaprojektowane do celów turystycznych. Moliceiros pierwotnie były używane do łapania moliço. Są to glony różnego rodzaju wykorzystywane w rolnictwie. Ich wyławianie ze strefy przybrzeżnej ujścia laguny było kluczowym sposobem na nawożenie pól uprawnych.

Niska krawędź łodzi miała ułatwiać załadunek glonów, który odbywał się przy pomocy specjalnych grabi.

Dawniej poławianie glonów było bardzo ważnym zajęciem tutejszych mieszkańców. Z biegiem czasu pojawienie się nawozów chemicznych wyparło potrzebę zbierania moliço, a łodzie zaczęto wykorzystywać głównie do celów turystycznych.

Wyławianie glonów - moliço - uwiecznione na kafelkach w parku miejskim

Kolorowe zdobienia łódek – od religii po burleskę

Łodzie zdobią ręcznie wykonane malowidła, nawiązujące do tematów społeczno-kulturowych. Te tradycyjne dekoracje zawsze składają się z obrazu i tekstu. Skąd pomysł na kolorowe malunki? 

Ich główną funkcją było przekazywanie wiadomości między mieszkańcami obszaru laguny. A te są naprawdę różnorodne.

Mogą stanowić prostą wiadomość, oddawać hołd lubianym postaciom bądź wyśmiewać pewne tematy. Kanałami płyną więc łodzie o malunkach religijnych, historycznych, ale nie brakuje także scenek komediowych czy nawet burleskowych.

Każda łódka moliceiro jest wyjątkowa i jedno jest pewne: czyni Aveiro urokliwym miejscem. Wenecją w miniaturze.

Ovos moles - tradycyjne słodycze z Aveiro

Po rejsie czas na portugalskie słodycze. W Aveiro królują ovos moles – tradycyjne słodkości regionu. Dosłowne ovos moles można przetłumaczyć jako „miękkie jajka”.

Delikatne ciasto opłatkowe wypełnia słodka masa jajeczna, która przypomina nieco kogel-mogel w stanie stałym. Kształt tych słodyczy zazwyczaj jest owalny (stąd „jajka” w nazwie), a słodycze udekorowane są motywami morskimi. Faktura ovos moles często przypomina muszelki, skorupiaki morskie i ryby. Jak widać woda, ocean i skarby oceanu są nieodłącznym motywem kulturowym miasta. 

Komu lokalni mieszkańcy zawdzięczają te słodkości? Jak w wielu przypadkach, tak i tutaj przepis pochodzi zza murów klasztoru. A dokładniej od zakonnic z dawnego klasztoru Mosteiro de Jesus de Aveiro (Convento de Jesus), w którym dziś znajduje się Muzeum Aveiro.

Siostry zakonne białka zużywały całkowicie do… prasowania swoich habitów. Aby nie marnować żółtek, robiły z nich słodkości. I choć klasztor istniał do roku 1874, to przepis na słodkie jajka przetrwał lata w niezmienionej postaci. Dziś to flagowe słodycze regionu, które znane są w całej Portugalii.

Ovos moles - jajeczna duma miasta

Zwiedzając miasto, koniecznie spróbuj cafezinho (czyli portugalskie espresso) i ovos moles.

A jeśli już rozmawiamy o kawie, tutaj znajdziesz przewodnik: Kawa w Portugalii – którą wybrać? >>>

Aveiro - kiosk - ovos moles
Ovos moles można zakupić również w takich uroczych kioskach

Ręcznie malowane beczułki

Co jeszcze zwróci naszą uwagę w Aveiro? W lokalnych kawiarniach i na wystawach sklepowych bez problemu zlokalizujemy barricas de madeira, czyli drewniane beczułki udekorowane malunkami przedstawiającymi wspomniane powyżej łodzie moliceiros oraz motywy laguny Ria de Aveiro. Dostępne są też wersje ceramiczne.

Barricas dos Ovos Moles de Aveiro, czyli Beczułki z Ovos Moles z Aveiro to sympatyczna pamiątka z regionu.

A jeżeli zastanawiasz się także nad innymi upominkami i nie wiesz, co kupić w Portugalii, zapraszam do osobnego wpisu: Najlepsze pamiątki z Portugalii – TOP 11 >>>

Aveiro - barrica - ovos moles - beczułka

Aveiro – ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć w Aveiro? Jak spędzić miło czas w mieście? Oto lista najciekawszych atrakcji i pomysłów na zwiedzanie:

  • rejs gondolą – tradycyjną, kolorową łodzią zwaną moliceiro;
  • spacer wzdłuż kanałów;
  • dzielnica Bairro da Beira-Mar – tutaj znajdują się knajpki, restauracje, cukiernie i sklepiki;
  • Ponte de Carcavelos – jeden z najstarszych mostów w mieście, ulubieniec zakochanych par;
  • Ponte dos Botirões – nowoczesny most w formie ronda;
  • Ponte Laços de Amizade – most udekorowany kolorowymi wstążkami symbolizującymi przyjaźń międzyludzką, niektórzy nazywają most także Ponte dos Namorados, czyli Mostem Zakochanych;
  • targ rybny (port. mercado do peixe);
  • Estátuas das Pontes – 4 pomniki wykonane z brązu przedstawiające postacie związane z profesjami Aveiro.
    Salineira – kobieta odpowiedzialna za transport soli z łodzi do magazynu,
    Marnoto – mężczyzna odpowiedzialny za wydobywanie soli, wyposażony w tradycyjne, drewniane narzędzie,
    Parceira do Ramo – kobieta ubrana w tradycyjny, świąteczny strój, trzymająca bukiet kwiatów,
    Fogueteiro – odświętnie ubrany mężczyzna, który w dni świąteczne odpalał petardy;
  • Parque Infante Dom Pedro – przepiękny park miejski z jeziorem i urokliwymi alejkami – powstanie parku datowane jest już na rok 1862;
  • Obiekty sakralne: Sé de Aveiro – katedra w Aveiro; kościół Igreja da Misericórdia;
  • Estação de Comboios – dawny dworzec kolejowy, którego fasada pokryta jest niebieskimi azulejos – płytkami portugalskimi – które przedstawiają sceny z życia miasta;
  • Muzea: Museu de Arte Nova – Muzeum Secesji, Museu de Aveiro – Muzeum Aveiro (dawniej klasztor Convento de Jesus).
Aveiro - most Ponte de Carcavelos
Ponte de Carcavelos
Aveiro - park miejski - altanka
Altanka przy Parque Infante Dom Pedro
Aveiro - park miejski
Park miejski w Aveiro jest przepiękny
Aveiro - ławka
"W Aveiro jestem całością / Jestem przepełniony morzem, słońcem i solą / Jestem duszą Portugalii"
Aveiro - Most Zakochanych - Ponte Lacos de Amizade
Ponte Laços de Amizade
Targ rybny w centrum miasta

Co zobaczyć w okolicy Aveiro?

  • Costa Nova – charakterystyczne domki w paski to miejsce znane i lubiane, warto wpisać jako obowiązkowy punkt wycieczki w okolicy Aveiro;
  • Praia da Barra – jedna z najbardziej znanych plaż regionu;
  • Salinas de Aveiro – saliny – miejsca produkcji soli, gdzie sól uzyskuje się poprzez odparowanie wody z solanki;
  • Ecomuseu Marinha da Troncalhada – muzeum, z którego dowiemy się nieco więcej o historii rzemieślniczej produkcji soli;
  • Passadiços de Aveiro – Via Ecológica Ciclável – miejsce dla rowerzystów – do dyspozycji są ścieżki rowerowe o łącznej długości 48 km;
  • Reserva Natural das Dunas de São Jacinto – rezerwat przyrody wydm São Jacinto.
Łódka o nazwie "Costa Nova" napotkana na jednym z kanałów w Aveiro

Aveiro – ciekawostki

Aveiro to ważne miasto uniwersyteckieUniversidade de Aveiro to jedna z najlepszych uczelni w kraju.

Caetano Veloso – znany brazylijski muzyk – skomponował piosenkę dedykowaną właśnie miastu Aveiro. Utwór nazywa się Menina Da Ria (płyta Zii e Zie).

Okolica Ílhavo nieopodal Aveiro określana jest jako portugalska stolica dorsza (port. capital portuguesa do bacalhau) – w portowym mieście Gafanha da Nazaré rokrocznie w okresie wakacyjnym organizowany jest słynny Festiwal Dorsza (port. Festival do Bacalhau).

Portugalskie płytki, czyli azulejos, często przedstawiają historię mieszkańców - tutaj wyławianie glonów

4 komentarze

  • Ula

    Chciałabym odwiedzić Aveiro, mogę prosić o kontakt z kimś pochodzącego z Polski? Chciałabym móc postawić pierwsze kroki w tym miejscu i zwiedzić jak najwięcej

    • Portugalskie Opowieści

      Cześć Ula,
      niestety nie znam osobiście osoby pochodzącej z Polski i mieszkającej w Aveiro. Polecam także samodzielne zwiedzanie – miasteczko nie jest duże i z pewnością uda Ci się zobaczyć mnóstwo ciekawych miejsc – także na własną rękę.
      Pozdrawiam serdecznie!

  • Kasia

    Jak ja lubię ten blog! Zawsze dowiaduję się czegoś nowego. Zapraszam na kawę w Aveiro następnym razem 😉

    • Portugalskie Opowieści

      Kasiu, bardzo dziękuję! W Aveiro bywam od czasu do czasu i chętnie się umówię na kawę 🙂 Napisz do mnie, proszę, wiadomość prywatną na FB lub IG, będziemy miały do siebie kontakt. Pozdrawiam! Bjs!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *