Foz d'Égua - środkowa Portugalia - mosty
Beira Litoral,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia środkowa i Lizbona

Foz d’Égua w środkowej Portugalii – malownicze mosty, kamienne domy i górskie krajobrazy

Drogi Czytelniku, czy słyszałeś już o Foz d’Égua? Jeśli tak, to prawdopodobnie jako pierwszy na myśl przychodzi Ci malowniczy, kamienny most. Jadąc w to miejsce, spodziewałam się właśnie takiego widoku (i nie zawiodłam się!). Natomiast bardzo pozytywnie zadziwiły mnie także inne atrakcje tego miejsca: drewniany most wiszący, ciemnoszare domy z łupka usytuowane na zboczu góry, pieszy szlak na wzgórze oraz położona nieopodal niezwykła wioska Piódão.

Jadąc tutaj, warto zarezerwować sobie cały dzień na dogłębne zwiedzanie wszystkich atrakcji tego niezwykłego miejsca. Zapraszam na wspólny spacer po górskich zakamarkach środkowej Portugalii.

Hen, na zboczach górskich Serra do Açor, w okolicach południowo-zachodniego pasma Serra da Estrela, położone są nieduże miejscowości, w których wciąż toczy się życie. Bez hipermarketów, autostrad i wszelkich nowoczesności dzisiejszego świata. To miejsca dość wyludnione, lecz jeszcze nie do końca zapomniane przez świat. Głównie ze względu na swoje niezwykłe walory turystyczno-krajobrazowe i dużą wartość historyczną.

Znajdziemy tu mnóstwo serpentyn, szare domy wybudowane z łupka, koty wylegujące się na rozgrzanych od słońca murach i lokalnych mieszkańców, którym niestraszne jest mieszkanie pośród gór i lasów. Foz d’Égua jest jednym z takich miejsc. To dosłownie kilka starych, łupkowych domów usytuowanych na wzgórzu, pod którym znajduje się znana plaża rzeczna z kamiennymi mostami.

Foz d'Égua - krajobraz górski - Portugalia
Foz d'Égua - środkowa Portugalia - dach z łupka
Foz d'Égua - środkowa Portugalia - dom z kamienia
Foz d'Égua - widok na most wiszący
Foz d'Égua - Portugalia - szlak pieszy

Bajkowe mosty z kamienia

Niezwykle malownicze mosty są główną wizytówką Foz d’Égua. Otoczone wzgórzami i wszechobecną zielenią odbijają się nastrojowo w tafli wody. Spotykają się tutaj dwa strumienie: jeden płynący z Piódão, a drugi z Chãs d´Égua. Latem to znane w okolicy kąpielisko – woda górska przyjemnie chłodzi lokalnych mieszkańców i przyjezdnych. Plaża rzeczna (port. praia fluvial) jest niewielka, ale miejsce bardzo urokliwe.

Jeśli szukasz informacji lub fotografii na temat Foz d’Égua, prawdopodobnie większość źródeł przybliży Ci właśnie kamienne mosty. Ale to naprawdę nie wszystko! Atrakcji w okolicy jest znacznie więcej i sama byłam zdziwiona urokiem tego miejsca i możliwościami spędzenia wolnego czasu. Chodźmy więc dalej, by nieco lepiej poznać okolicę.

Foz d'Égua - stary most - Portugalia
Foz d'Égua - potok - Portugalia

Stary, drewniany most wiszący

Przespacerujmy się nieco dalej. Zaraz za kamiennymi mostami odkryjemy ścieżkę, która biegnąc obok domku, poprowadzi nad do długiego, wiszącego mostu. Jest stary i drewniany. I choć nieczynny (wejście na most jest zabronione i niebezpieczne), to robi niesamowite wrażenie. A po jego drugiej stronie znajdują się ruiny starych domów łupkowych.

Foz d'Égua - Portugalia - trekking
Foz d'Égua - środkowa Portugalia - dom z łupka

Ołtarzyk z szopką na szczycie góry

Ścieżka biegnie dalej w górę i warto nią podążać. Poprowadzi nas ona na sam szczyt wzgórza. Stąd możemy podziwiać nie tylko krajobraz górski, ale także sanktuarium z całoroczną szopką bożonarodzeniową. Prawdopodobnie jest to nawiązanie do miejscowości Piódão położonej nieopodal.

Foz d'Égua - Portugalia - sanktuarium
Foz d'Égua - Portugalia - sanktuarium na górze
Foz d'Égua - wioska

Piódão – wioska-szopka bożonarodzeniowa

Na koniec prawdziwa wisienka na torcie, czyli miejscowość Piódão. Określana jest jako wioska-szopka bożonarodzeniowa (port. aldeia presépio) lub szopka z łupka (port. presépio de xisto). To jedna z najpiękniejszych Historycznych Wiosek Portugalii (port. Aldeias Históricas de Portugal).

Z daleka wygląda tajemniczo i… smutno. Ciemnoszary kolor łupków z daleka robi dość posępne wrażenie, jednak to tylko pozory! Domy są niezwykle zadbane i ozdobione jednolicie niebieskimi akcentami.

Wszystkie okna w tej miejscowości i detale na drzwiach oraz schodach są pomalowane na niebiesko. Kolor ten wizualnie ociepla domy z łupka, przez co wioska ma niezwykły klimat. Nie będziemy tu także sami. Spacerując po wąskich uliczkach i zakamarkach Piódão, zapewne natkniemy się na koty leniwie spoglądające na nas z murów starych domostw.

To zdecydowanie jedno z najbardziej magicznych miejsc Portugalii, do którego warto przyjechać specjalnie, nie „po drodze”. A trasa do wioski wcale nie jest najłatwiejsza. Musimy pokonać liczne serpentyny i podjazdy. W końcu to „urocze zadupie” więc nikt nie mówił, że będzie łatwo. Miejsce zdecydowanie warte poświęcenia! 

W okolicy Foz d’Égua warto także zobaczyć wioskę Chãs d’Égua.

Foz d'Égua - Portugalia - dom

Szlak pieszy Foz d'Égua - Piódão

Miłośnicy pieszych wędrówek także będą zachwyceni. Tutejsze góry Serra do Açor oferują wiele szlaków trekkingowych, w tym także istnieje okrężna ścieżka piesza Foz d’Égua – Piódão.

Foz d'Égua - Portugalia - oznaczenie szlaku
Foz d'Égua - oznaczenie szlaku
Foz d'Égua -Portugalia z psem

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *