Historyczne Wioski Portugalii - Piodao - panorama
Portugalia znana i nieznana

12 powodów, dla których warto odwiedzić Historyczne Wioski Portugalii

Czy słyszałeś już o Aldeias Históricas de Portugal, czyli Historycznych Wioskach Portugalii? To kompleks kilkunastu wyjątkowych miejscowości rozsianych po krainie zwanej Beiras (w trzech sąsiadujących ze sobą prowincjach: Beira Alta, Beira Baixa i Beira Litoral).

Aldeias Históricas de Portugal, czyli Historyczne Wioski Portugalii to niewielkie miejscowości, w których solidnie czuć ducha czasu. Po polsku świetnie pasowałoby do nich określenie żywe skanseny. Żywe, bo wciąż mieszkają w nich ludzie; skanseny, bo są stare jak świat. Pomimo użycia słowa aldeia (które oznacza dosłownie wieś) w skład wchodzą tu zarówno wsie, jak i miasteczka.

Mianem Aldeia histórica określana jest bardzo stara miejscowość, która została założona jeszcze przed istnieniem Portugalii, jaką znamy dzisiaj. To jest przed osiedleniem się na tych terenach Portugalczyków. Jak łatwo się domyślić, każda taka wioska czy miasteczko ma ogromne znaczenie z punktu widzenia historycznego.

Co je łączy? Miejscowości były wznoszone na wyżynach i często pełniły funkcje obronne. Większość nadal otoczona jest murami, wewnątrz których dominuje zamek lub jego ruiny.

GR 22: Malowniczy szlak o długości ponad 600 km

W skład Historycznych Wiosek Portugalii wchodzi 12 przepięknych miejscowości, które na mapie położone są w formie ósemki. Dzięki temu tworzą idealny długodystansowy szlak, który możemy objechać samochodem lub… zaplanować zwiedzanie rowerem albo piechotą. Oczywiście wybierając pojazd dwukołowy lub decydując się na szlak pieszy, będziemy potrzebować sporo wolnego czasu i dobry plan.

GR 22 – Wielki Szlak Historycznych Wiosek Portugalii, czyli Grande Rota das Aldeias Históricas de Portugal  to okrężna trasa o długości ponad 600 km, która przebiega przez wszystkie 12 miejscowości. Szlak podzielony jest na etapy, podczas których mamy okazję podziwiać bogactwo kulturowe i przyrodnicze regionu.

Co jeszcze warto wiedzieć o GR 22?

 • Ma identyczny przebieg ze szlakiem rowerowym Grande Travessia de BTT zatwierdzonym przez Portugalską Federację Kolarską (port. Federação Portuguesa de Ciclismo).
 • Posiada certyfikat Leading Quality Trails – Best of Europe, wskazujący najlepsze miejsca do pieszych wędrówek w Europie.
 • Prowadzi przez liczne obszary chronionego krajobrazu, m.in. przez Park Archeologiczny Doliny Côa (port. Parque Arqueológico do Vale do Côa), w którym znajduje się jedno z największych skupisk zabytków prehistorycznych w Europie.

12 powodów, by odwiedzić Historyczne Wioski Portugalii

Ile miejscowości wchodzi w skład Aldeias Históricas de Portugal, tyle jest powodów, by wybrać się na odkrywanie regionu Beira. Poniżej znajdziesz listę 12 niesamowitych miejscowości, w których dominują zamki, mury obronne, pręgierze i kamienne zakamarki.

 1. Almeida
 2. Belmonte
 3. Castelo Mendo
 4. Castelo Novo
 5. Castelo Rodrigo
 6. Idanha-A-Velha
 7. Linhares da Beira
 8. Marialva
 9. Monsanto
 10. Piódão
 11. Sortelha
 12. Trancoso

1. Almeida

Z racji swojego położenia na płaskowyżu określana była przez Arabów jako Al-Mêda, czyli Stół. Była miejscowością o strategicznym położeniu geograficznym (leży tuż przy granicy z Hiszpanią), a co za tym idzie, przetrwała wiele bitew.

2. Belmonte

Belmonte - zamek

Tutaj narodził się odkrywca Brazylii, Pedro Álvares Cabral. Natomiast sama nazwa Belmonte wywodzi się prawdopodobnie od słów Belo Monte, czyli Piękne Wzgórze. Z czego słynie miejscowość?

To wielokulturowe miasteczko, w którym od wieków społeczność żydowska ma swoje ugruntowane miejsce. Podczas spaceru bez trudu dostrzeżemy kawiarnie, restauracje i lokalne sklepiki serwujące żydowskie specjały.

Poznaj nieco lepiej to urocze miejsce: Belmonte – historyczne miasteczko na pograniczu kultur >>>

3. Castelo Mendo

Kolejna przygraniczna wioska, która dawniej odgrywała fundamentalną rolę obronną.

4. Castelo Novo

Miejscowość położona w paśmie górskim Serra da Gardunha, w  której dominują granitowe domy.

5. Castelo Rodrigo

Kolejna wioska położona wzdłuż granicy z Hiszpanią, utrzymana w średniowiecznym stylu.

6. Idanha-A-Velha

To jedna z najstarszych wiosek na szlaku Aldeias Históricas de Portugal. Jej historia sięga I w. p.n.e. i znana była pod wizygocką nazwą Egitânia oraz arabksą Idânia.

7. Linhares da Beira

Średniowieczna wioska z zamkiem na wzgórzu.

8. Marialva

Kolejna wioska, która pamięta czasy rzymskie i arabskie.

9. Monsanto

Monsanto - glaz przy ulicy

To jedna z najsłynniejszych atrakcji regionu. Miejscowość położona jest na wzgórzu i skrywa ogromne głazy połączone harmonijnie z domostwami. Gdzie w Monsanto kończy się głaz i zaczyna dom? Nie zawsze znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Poznaj lepiej tę przepiękną miejscowość: Monsanto – kamienna wioska w Portugalii >>>

10. Piodão

Historyczne Wioski Portugalii - Piodao

To ewidentnie jedna z piękniejszych wiosek z listy. Określana jako Aldeia Presépio, czyli Wioska – Szopka (Bożonarodzeniowa). Z daleka jawi się jako smutna, szara miejscowość jednak po przestąpieniu jej progu odkryjemy zadbane domy z łupka uroczo ozdobione niebieskimi detalami.

A zaraz obok znajduje się kolejna atrakcja turystyczna: Foz d’Égua.

11. Sortelha

Sortelha - schody

Otoczona surowym krajobrazem górskim, Sortelha urzeka swoim spokojem i wszechobecnym kamieniem. Kamienne są tu domy, uliczki, schody…

Wybierz się na wirtualne zwiedzanie i przeczytaj: Sortelha – historyczna wioska z kamienia >>>

12. Trancoso

Ostatnia z miejscowości w kręgu Aldeias Históricas de Portugal. Tak jak pozostałe, może poszczycić się niezwykle bogatą historią, a niemałe znaczenie odgrywa tu zamek.

Jeśli masz niewiele czasu i możesz zobaczyć tylko kilka wiosek, szczególnie polecam zwiedzanie tych położonych w obrębie: Monsanto, Sortelha i Piodão. Moim zdaniem to najciekawsze miejscowości, które robią niesamowite wrażenie.

Każda znajduje się w innym zakątku na mapie, dlatego warto obrać za cel jedną z nich i potem zwiedzać pozostałe z dwunastu opisanych powyżej – te, które po prostu znajdują się w pobliżu.  

2 komentarze

 • Jagoda

  Super,
  bardzo dziękuję za ten post. Właśnie na takie nieoczywiste atrakcje poluję. Trochę poza głównymi szklakami turystycznymi, jedak godnymi zobaczymi. Takie miejsca mają swój unikalny klimat i urok.
  pozdrawiam
  Jagoda Biszkont

  • Portugalskie Opowieści

   Jagoda, cieszę się i mam nadzieję, że uda Ci się wybrać do tych miejscowości, bo naprawdę warto! I choć trzeba do nich specjalnie dojechać (raczej nie leżą „po drodze do…”), to zdecydowanie warte są dodatkowego wysiłku. Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *