Miasteczko Vila Nova de Cerveira w północnej Portugalii - CerLove
Minho,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia północna

Miasteczko Vila Nova de Cerveira w północnej Portugalii

Vila Nova de Cerveira to urocza miejscowość będąca jednym z miasteczek Alto Minho, czyli po prostu miejscowości położonych w północnej części regionu Minho. Znajduje się na samej, samiuśkiej północy Portugalii, tuż przy granicy z Hiszpanią. Dwa państwa rozdziela od siebie rzeka Minho (hiszp. Miño). W obu językach – i w portugalskim, i w galicyjskim – odczytamy tę nazwę w ten sam sposób: „Minio”.

Warto poznać okolicę, chociażby ze względu na bogate walory krajobrazowe i kulturowe. Co takiego wyjątkowego jest w Vila Nova de Cerveira? Oto kilka wskazówek.

Wybierzmy się najpierw w góry, które otaczają miasteczko. Tam poznamy bardzo ważną postać.

Dawno, dawno temu… żył sobie jeleń. Był przewodnikiem swojego stada, więc słusznie nazywano go Jeleniem-Królem (port. Cervo Rei).

Od kilku dni nieustannie uciekał przed myśliwymi wraz z pozostałymi członkami stada. Aż do momentu, kiedy zwierzęta dotarły na sam szczyt wzgórza Alto Minho. Była to kraina idealna. Spokojna, odosobniona, odznaczająca się bujnymi pastwiskami, a do tego z niesamowitym krajobrazem. Ze szczytu można było obserwować okoliczne tereny i z łatwością wypatrywać nieprzyjaciela. Gdyby na horyzoncie pojawili się myśliwi, łatwo byłoby uciec i znaleźć kryjówkę. Miejsce to było tak dogodne, że także i inne jelenie zaczęły regularnie dołączać do stada. Krainę nazwano Terras de Cervaria, czyli Ziemią Jeleni.

Jeleń-Król był przekonany, że Ziemia Jeleni to kraina idealna i niepodległa. Jako nieustraszony przewodnik stada ogłosił, że jest to miejsce, w którym królują zwierzęta. Od tej pory człowiek nie ma tu prawa wstępu. Jelenie nigdy więcej nie będą uciekać! Wręcz przeciwnie, będą bronić swojego terytorium.

Wieść o Ziemi Jeleni rozeszła się po całym świecie. I rzeczywiście była to kraina niepodległa i waleczna. Na przestrzeni lat jelenie broniły swojego terytorium nie tylko przed myśliwymi. Stawiały czoła Rzymianom, Celtom, Maurom!

Niestety po każdej bitwie ubywało członków stada. Jelenie ginęły jeden po drugim, aż w końcu przetrwał tylko jeden jeleń – Jeleń-Król. A ponieważ Ziemia Jeleni była niezwykle atrakcyjna dla ludzi, pewnego dnia portugalski rycerz wyzwał ostatniego przedstawiciela stada na pojedynek.

Król-Jeleń nie zawahał się ani przez chwilę. Wiedział, że całe jego stado poświęciło życie w walce o swoją ukochaną krainę. Zdeterminowany i odważny Król-Jeleń zgodził się na walkę z rycerzem. Pojedynek był krwawy i zacięty. Kto wygrał?

Jeleń-Król! Obronił Ziemię Jeleni i od tej pory żadna człowiecza stopa nigdy więcej nie mogła postawić tu swoich śladów. Jeleń-Król już na zawsze był Panem tej idyllicznej krainy.

Niektórzy wierzą, że Jeleń-Król jest nieśmiertelny i po dziś dzień wędruje po górskiej okolicy, po Ziemi Jeleni.

Szlak pieszy w Vila Nova de Cerveira - Trilho do Cervo
Miasteczko Vila Nova de Cerveira - pies - Portugalia
Miasteczko Vila Nova de Cerveira - jeleń - Portugalia

Jest to znana Legenda o Jeleniu-Królu (port. A Lenda do Cervo Rei). Teraz już wiesz, czemu jeleń jest symbolem miasta i okolicy.

Wypatruj go na szlaku górskim, np. udając się na pieszą wycieczkę po Trilho do Cervo, czyli Szlaku Jelenia.

A jeśli nie uda Ci się spotkać osobiście Jelenia-Króla, spójrz na rzeźbę na szczycie wzgórza. Nieustraszony rogacz wciąż tu jest i spogląda na całą okolicę usłaną u podnóża góry.

Miasteczko Vila Nova de Cerveira - jeleń
Jeleń-Król nadal obserwuje okolice

Miradouro do Cervo to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy. Rozpościera się stąd wspaniały widok na rzekę Minho i miasto Vila Nova de Cerveira. Pejzaż dopełnia obecnie rzeźba Jelenia-Króla.

A do 2022 roku znajdowała się tu słynna huśtawka CerLove (port. Baloiço CerLove). To ta przedstawiona na głównym zdjęciu, zaraz nad tytułem tego artykułu. Mogliśmy sobie na niej pobujać w obłokach w latach 2020-2022. Obecnie huśtawki już nie ma, gdyż została zdemontowana przez lokalne władze (huśtawka nie miała odpowiednich pozwoleń, więc zadecydowano o jej demontażu). 

Zejdźmy teraz w dół, chodźmy do miasteczka.

Co zobaczyć w Vila Nova de Cerveira?

Miasteczko Sztuki na północnym krańcu Portugalii

W Vila Nova de Cerveira określana jest jako Vila das Artes, czyli Miasteczko Sztuki. Wiąże się z wydarzeniem kulturalnym – Bienal Internacional de Arte de Cerveiraogranizowanym regularnie od roku 1978.

Podczas tego czasu (który zazwyczaj trwa co najmniej miesiąc) gmina staje się miejscem spotkań artystów z całego świata. Promocja sztuki współczesnej obejmuje wiele obszarów i odbywają się wtedy m.in.:

 • warsztaty artystyczne,
 • spotkania z artystami,
 • debaty i konferencje,
 • konkursy,
 • koncerty.

Początki Biennale Cerveira mają ciekawy zarys historyczny. To najstarsze tego typu wydarzenie w Portugalii. Powiązane jest niebezpośrednio z czasami Rewolucji goździków z 1974 roku, po której kraj wreszcie rozpoczął swoją drogę w dążeniu do demokracji. Po wieloletniej dyktaturze Salazara ludzie spragnieni byli wolności słowa i wyrażania myśli w dowolny sposób. Nastały naprawdę dobre czasy dla artystów. Właśnie w tym kontekście historycznym powstały spotkania ze sztuką Biennale Cerveira.

Kiedy więc warto odwiedzić Vila Nova de Cerveira? Zazwyczaj początek wydarzenia datowany jest na sierpień, a czas trwania zmienia się w zależności od edycji – najczęściej trwa minimum miesiąc. Przykładowo edycja z 2020 roku trwała od początku sierpnia do… końca grudnia.

Miasteczko Vila Nova de Cerveira - mural
Vila Nova de Cerveira to Miasteczko Sztuki - komu ten mural przypomina bieszczadzkie klimaty?

Ciekawe miejsca w Vila Nova de Cerveira

Miasteczko nie jest duże i bez problemu obejdziesz je pieszo wzdłuż i wszerz. Miejsca, które warto odwiedzić to na pewno:

 • część nabrzeżna miasta położona wzdłuż rzeki Minho – znajduje się tu park miejski Parque de Lazer do Castelinho oraz ścieżka rowerowaEcopista do Rio Minho – o długości ok. 13 km,
 • pomnik Terras de Cervaria przedstawiający symbol miasta – jelenia,
 • stare miasto i jego zakamarki,
 • mury zamkoweCastelo de Cerveira.
Miasteczko Vila Nova de Cerveira - stare miasto
Stare miasto w Vila Nova de Cerveira
Miasteczko Vila Nova de Cerveira - jeleń - punkt widokowy
Dwa jelenie w górach
Miasteczko Vila Nova de Cerveira - jeleń - symbol miasta
Dwa jelenie w mieście

Vila Nova de Cerveira dumnie reprezentuje kulturę powiązaną z regionem Minho. Spacerując po mieście, zwróć uwagę na chusty ludowe i naszyjniki w kształcie serca wykonane techniką zwaną filigranem. Złote serce to Coração de Viana (dosłownie: Serce z Viana) – więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Viana do Castelo: kto lubi – odwiedza, kto kocha – zostaje >>>

Jeśli pragniesz zaznać nieco gwaru i różnorodności, wybierz się na targ. Feira Semanal de Vila Nova de Cerveira odbywa się w każdą sobotę przy placu Praça da Galiza.

Biżuteria portugalska - filigran - serce z Viana
Złote serce z Viana - Coração de Viana

Co zobaczyć w okolicy?

Będąc w Vila Nova de Cerveira, wybierz się także do okolicznych miasteczek położonych wzdłuż rzeki Minho:

I nie zapomnij spróbować specjalności regionu – zielonego wina portugalskiego, czyli vinho verde.

1 Komentarz

 • Daniel

  Odwiedziłem w ten weekend, miejsce przebogate krajobrazowo. Ujście rzeki, skaliste pagórki, zieleń po horyzont. Centrum bywa tłoczne w ładny weekend, ale na pocieszenie będą to głównie lokalsi. Miejsce po huśtawce znalazłem i obstawiam że zdemontowano ją przez ulokowanie nad przepaścią 😀 Idąc do figurki jelenia, polecam nie iść 2 razy tą samą drogą – w drodze powrotnej znalazłem fantastyczny widok na serpentynach drogi prowadzej na szczyt. Miasteczko + wędrówka na punkt widokowy i z powrotem – wyszło 14 km. Mając względną kondycję, da się to wszystko oblecieć na nogach, w dodatku przyjechać i wrócić pociągiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *