Szlak pieszy w Vila Nova de Cerveira - Trilho do Cervo
Minho,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia północna

Szlak pieszy w Vila Nova de Cerveira – Trilho do Cervo

Północna część Portugalii to region obfitujący w vinho verde (zielone wino portugalskie) oraz… w różnorodne szlaki górskie. Jednym z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić, to Alto Minho tuż przy północnej granicy z Hiszpanią. Co to takiego, to Alto Minho? To region położony pomiędzy rzekami Minho a Lima na samej północy kraju. Znajdują się tu nieduże, ale ciekawe miasteczka, m.in. Monção, Caminha i Viana do Castelo. Ta część Portugalii obfituje także w zieleń, góry, głazy, strumyki i kaskady wodne.

Jeżeli szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek, zapraszam na pieszą wędrówkę Szlakiem Jelenia, czyli Trilho do Cervo. Dlaczego nazwa powiązana jest z jeleniem? To symbol miasta położonego nieopodal, w dolinie – Vila Nova de Cerveira. Jeleń to ważny bohater tutejszej legendy, o którym przeczytasz w tym wpisie: Miasteczko Vila Nova de Cerveira w północnej Portugalii >>>

A teraz, chodźmy w góry na północy Portugalii!

Nazwa trasy: VNC PR1 Trilho do Cervo/ Trilho Celta
Początek trasy: Casa do Turismo (Posto Turismo), Vila Nova Cerveira
Koniec trasy: Casa do Turismo (Posto Turismo), Vila Nova Cerveira
Długość szlaku: ok. 9,3 km (szlak okrężny)
Najciekawsze punkty na szlaku: rzeźba jelenia (port. o Cervo) w punkcie widokowym Miradouro do Cervo, jezioro (port. lagoa), fort Forte Lovelhe

Szlak pieszy w Vila Nova de Cerveira - Trilho do Cervo (Trilho Celta)

Góry położone nieopodal Vila Nova de Cerveira szczególnie piękne prezentują się jesienią (w październiku), kiedy kwitną wrzosowiska. Wzgórza mienią się wówczas fioletowo-liliowymi odcieniami przeplatanymi żółtymi kolcolistami (port. genista, tojo).

Trasę rozpoczynamy od Casa do Turismo i należy podążać za wskazówkami Roteiro das Artes e Monumental aż do rzeki. Stąd należy udać się w kierunku fortu – Forte de Lovelhe, następnie przejść przez most, a potem kierować się ku wzgórzom.

Najciekawszym momentem szlaku jest niewątpliwie Miradouro do Cervo, czyli słynny punkt widokowy. Ujrzymy tu górski pejzaż Serra da Gávea z rzeką Minho płynącą w dolinie. Lewy brzeg rzeki należy do Portugalii, po prawej stronie znajduje się Hiszpania. Czujnym okiem będzie nas obserwował Jeleń wykonany z metalu (port. Escultura do Cervo), dzieło artysty José Rodrigues.

Koniecznie przeczytaj legendę związaną z tym miejscem, którą opisałam tutaj: Miasteczko Vila Nova de Cerveira w północnej Portugalii >>>

Vila Nova de Cerveira - góry portugalskie
Vila Nova de Cerveira - góry z psem - Portugalia
Miasteczko Vila Nova de Cerveira - jeleń

Widoki możemy podziwiać prosto z ogromnej huśtawki CerLove (port. Baloiço CerLove) wybudowanej latem 2020 roku. Jest to jedna z wielu huśtawek panoramicznych (port. baloiços panorâmicos) rozsianych po całej Portugalii. Z pewnością warto odkryć także pozostałe miejsca z huśtawkami!

Miasteczko Vila Nova de Cerveira w północnej Portugalii - CerLove
Huśtawka panoramiczna na szczycie wzgórza - Baloiço CerLove

Na szlaku znajduje się także jeziorko zwane Lago do Cervo, czyli Jezioro Jelenia.

Udanej wędrówki!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *