Covão Dos Conchos - lejek w jeziorze - Serra da Estrela
Beira Alta,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia środkowa i Lizbona

Covão dos Conchos – intrygujący lejek w jeziorze w górach Serra da Estrela

Wysoko w górach Serra da Estrela, na szlaku prowadzącym pośród wrzosów i krzewów jałowca dotrzemy do jeziora, w którym znajduje się słynna… dziura. Nie jest to jednak zwykła dziura, o nie. To lejek Covão dos Conchos.

Porośnięty mchem i trawami, jest integralną częścią jeziora oraz otaczającego krajobrazu górskiego. Spływa do niego woda, co daje naprawdę elektryzujący efekt. Zapraszam na szlak górski Lagoa Comprida – Covão dos Conchos w Serra da Estrela.

Początek trasy: Zapora – Barragem Marques da Silva (Barragem de Lagoa Comprida), przy Lagoa Comprida

Koniec trasy: Zapora – Barragem Marques da Silva (Barragem de Lagoa Comprida), przy Lagoa Comprida

Długość szlaku: ok. 10 km (po 5 km w każdą stronę, szlak nie jest okrężny)

Covão dos Conchos - dziura w jeziorze
Covão dos Conchos - niezwykły lejek w Serra da Estrela

Jeśli szukamy niezbyt długiego i dość łatwego szlaku, to Lagoa Comprida – Covão dos Conchos w Serra da Estrela będzie strzałem w dziesiątkę.

Trasa położona jest na wysokości ok. 1500 m n.p.m., więc w okresie jesienno-zimowym warto zabrać ze sobą odpowiednie ubranie, prowiant na drogę i ciepły napój w termosie. Natomiast latem praktycznie nie ma tu możliwości schowania się w cieniu. Aby uniknąć palącego słońca, rozważmy wyruszenie na szlak o świcie i zabranie kapelusza oraz kremu z filtrem.

Szlak niestety nie jest okrężny, idziemy i wracamy tą samą drogą. Nic nie szkodzi. Krajobraz jest na tyle ładny, że przejście tej samej drogi w obie strony to czysta przyjemność.

Lagoa Comprida spowita we mgle
Covão dos Conchos - deszcz na szlaku
Covão dos Conchos - kamień

Trekking zaczynamy przy Lagoa Comprida. To obecnie jeden z największych zbiorników wodnych w górnym masywie Serra da Estrela. Tamę wybudowano w XX wieku, a większość wody dociera tu za sprawą dwóch tuneli: Covão dos Conchos i Covão do Meio. Ale o tym będzie jeszcze mowa.

Natomiast sama trasa zapewnia ciekawe widoki – od granitowych głazów, po liczne wrzosy i krzewy jałowca. Cały czas wiedzie wertepem, więc pomimo braku oznaczeń, bez problemu dojdziemy do celu. Jest to szlak prosty, mało uciążliwy, a celem drogi jest niezwykły, bajkowy lejek w jeziorze, do którego spływa woda.  

Covão dos Conchos - szlak kamienisty
Covão dos Conchos - szlak pieszy
Covão dos Conchos - krajobraz Serra da Estrela
Covão dos Conchos - zieleń na szlaku

Covão dos Conchos - słynny lejek w jeziorze

Tajemniczy lejek to Covão dos Conchos. Usytuowany jest przy brzegu jeziora Lagoa da Serra da Estrela, które swoją drogą jest doskonałym miejscem na odpoczynek oraz spałaszowanie kanapek i herbaty.

Rozprostujmy tu nogi po marszu na jednym z granitowych głazów, których wokół jeziora jest mnóstwo. A najlepiej usadowić się tuż obok celu podróży – lejka – stąd widok jest najciekawszy.

Covão dos Conchos - droga do lejka
Covão dos Conchos - lejek w jeziorze
Covão dos Conchos - jezioro
Lagoa Serra da Estrela - to tutaj znajduje się lejek

Czym właściwie jest Covão dos Conchos? Tak naprawdę to efekt pracy człowieka, podobnie zresztą jak samo jezioro. Zbiornik wodny jest sztuczny, a znajdująca się w nim „dziura” to specjalny przelew, który stanowi część hydroelektrycznego systemu zaporowego

Covão dos Conchos - pies
Wilk potwierdza: piękna dziura

Przelew Covão dos Conchos został zbudowany w 1955 roku. Wykonany jest z granitu i betonu, a porośnięty roślinnością idealnie wkomponowuje się w otaczający krajobraz. Wygląda dość nietypowo, dlatego niektórzy porównują lejek do elementu science fiction. Ma wysokość 4,6 metra, natomiast sam tunel posiada długość 1519 metrów.

Dokąd płynie woda, która spływa do tajemniczego lejka? Zadaniem tej nietypowej konstrukcji jest przekierowanie wody z Ribeira das Naves do Lagoa Comprida. Woda uchodzi więc do miejsca, w którym… rozpoczęliśmy szlak.

Covão dos Conchos - lejek w jeziorze - Serra da Estrela

Inne atrakcje – dary natury i produkty regionalne

Idąc szlakiem, szczególną uwagę zwracajmy na krzewy jałowca, którego jest tu pod dostatkiem. Przez lokalnych mieszkańców używany jest sowicie do wyrobu tradycyjnych produktów górskich. Może i nam przyda się kilka owoców, które wykorzystamy w kuchni?

Covão dos Conchos - trekking - Serra da Estrela
Covão dos Conchos - krajobraz

Po zakończeniu trekkingu warto udać się także do jednej z chatek obok zapory, w której sprzedawane są produkty regionalne (port. produtos regionais).  Szczególnie polecam zakup tradycyjnego sera z gór Serra da Estrela, np. Amanteigado Seia.

To ser owczy, koloru słomkowożółtego, kremowy w konsystencji. Jednym ze składników niezbędnych do jego wyrobu są wysuszone kwiaty ostu (port. Flor de Cardo), które są roślinną podpuszczką niezbędną do skoagulowania mleka.

Serra da Estrela - sery - podpuszczka roślinna
Podpuszczka roślinna do produkcji sera - wysuszone kwiaty ostu

Ser amanteigado, czyli ser o maślanej konsystencji, kosztuje tu ok. 12 EUR – nie jest najtańszy, ale smakuje wybornie. Dla porównania ser w sklepikach przy słynnej wieży Torre, nieopodal stoku narciarskiego (10 km od zapory), kosztuje tylko 5 EUR.

Moim zdaniem o wiele lepiej zakupić jeden bardzo smaczny ser przy zaporze, niż dwa przy wieży. Oczywiście zachęcam także samodzielnego testowania i porównania, z chęcią przeczytam Twoją opinię w komentarzu poniżej.  

Polecam ten serek z Seia - pycha! Z kolei ten z drugiego planu nie przypadł mi do gustu.

Aha, warto także wspomnieć o innych produktach, jakie możemy zakupić w chatkach. Do wyboru mamy mnóstwo regionalnych rzeczy.

Od magnesów na lodówkę (warto kupić ten z motywem owczarka z gór Serra da Estrela), przez wełniane skarpety, po produkty spożywcze. I tu warto pobuszować w regionalnych smakach, gdzie znajdziemy m.in. miód kasztanowy (port. Mel de Castanheiro) czy bimberek z jałowca (port. Aguardente de Zimbro) i likier z kwiatu czarnego bzu (port. Licor Flor de Sabugueiro).

Gałązki jałowca i miód wrzosowy
Kubek Serra da Estrela - owczarek
Serra da Estrela - magnesy na lodówkę
Serra da Estrela - jabłuszka do zjeżdżania
Jabłuszka już czekają na miłośników śniegowego szaleństwa

Trochę magii, czyli legendy górskie z Serra da Estrela

Wysokie góry, otaczające je doliny oraz zmienna pogoda to od wieków idealny przepis na… legendy. Nie inaczej jest z Serra da Estrela – to teren, w którym przypowieści z dziada pradziada wciąż są żywe. A jednym z miejsc owianych tajemnicą jest Lagoa Escura, mniejsze jezioro znajdujące się nieopodal jeziora Lagoa Comprida.

Serra da Estrela - jeziora Lagoa Comprida i Lagoa Escura
Zdjęcie z tablicy informacyjnej, ukazujące zapory Lagoa Comprida z lotu ptaka, za którą znajduje się jezioro Lagoa Escura ukryte pośród granitowych skał

Lokalna Legenda Morskiego Oka (port. Lenda do Olho Marinho) głosi, że głębokie wody jeziora (ok. 9 metrów głębokości) połączone są z… oceanem. Dawniej pasterze spacerujący z bydłem po pastwiskach otaczających Lagoa Escura wpadali w panikę, widząc, że ogromne ilości wody podczas odwilży trafiają do jeziora, które nie przybiera w znaczący sposób… Pewnego dnia znaleziono tam także rzekomy wrak statku.

Miejscowa ludność bez problemu połączyła fakty i wierzyła, że jezioro musi mieć połączenie z oceanem. Tłumaczyłoby to nadmiar wody spływającej do jeziora, która nie podnosiła nadto jego poziomu. Mieszkańcy wierzyli także, że gdy na oceanie szaleją sztormy, woda w jeziorze wyrzuca pozostałości rozbitych łodzi. I nie tylko to! Podobno niejedna osoba widziała potwora wyłaniającego się z tafli jeziora.

Jak widać Lagoa Escura to prawdziwa perełka, jeżeli chodzi o mity, jakie narosły wokół tafli jeziora.

Początek szlaku - zapora Barragem de Lagoa Comprida zwana także Barragem Marques da Silva, a po prawej chatki z lokalnymi wyrobami
Covão dos Conchos - jezioro Lagoa Comprida
Covão dos Conchos - na szlaku

Te i inne dziwne zjawiska w łańuchu gór wzbudziły zainteresowanie badaczy i zostały sprawdzone w 1881 roku podczas Wyprawy naukowej do Serra da Estrela (port. Expedição Scientifica à Serra da Estrela). Jej celem było przebadanie tej dzikiej, nieznanej i tajemniczej krainy oraz przede wszystkim promowanie postępu nauk wszelakich w Portugalii.

Jeżeli chodzi o nasze tajemnicze jezioro, pewne wierzenia zostały obalone. Okazało się, że różnica w poziomie wody spowodowana jest topnieniem śniegów w Serra da Estrela, które i tak w znacznej mierze skutecznie pochłaniane były przez glebę. Woda uchodziła do ziemi, a nie do oceanu.

Z kolei tajemnicze potwory i pozostałości łodzi to najprawdopodobniej… kawałki ciemnych skał wpadające do wody ze zboczów otaczających jezioro i tworzące cienie, które dosadnie działają na wyobraźnię.

Mit tajemniczego połączenia jeziora z oceanem został obalony, podobnie jak inne opowieści głoszone przez lokalnych mieszkańców.

Chociaż… kto wie? Może dawne podania nadal mają rację bytu w górskich pasmach Serra da Estrela? Warto wybrać się na pieszą wycieczkę i samemu poznać te tereny. Do zobaczenia na szlaku.

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *