Cabeça - świąteczna wioska portugalska
Beira Alta,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia środkowa i Lizbona

Cabeça – świąteczna wioska portugalska

Czy wiesz, że Portugalia ma swoją własną wioskę świąteczną, położoną hen daleko, w górach Serra da Estrela? Po portugalsku określana jest jako Cabeça, Aldeia Natal, czyli Cabeça, Wieś Bożonarodzeniowa. Słynie z całkowicie naturalnych ozdób świątecznych. A do tego położona jest na kompletnym odludziu, w otoczeniu gór i dolin.

Cabeça – niewielka wioska o świątecznej atmosferze

Na co dzień raczej zapomniana przez świat i wyludniająca się wieś schowana w serpentynach dróg górskich Serra da Estrela. W okresie bożonarodzeniowym odżywa i zamienia się w świąteczną wioskę, w której nawet bez śniegu poczujemy magię świąt. To Cabeça.

Rokrocznie wieś dekorowana jest w 100% naturalnymi materiałami. Mieszkańcy wykorzystują w tym celu między innymi korę, mech, gałązki drzew iglastych oraz winorośli, miotły z naturalnego włosia, czy wełnę. Wszystkie dekoracje bożonarodzeniowe na domostwach oświetlane są następnie ledami, co wieczorem tworzy magiczną atmosferę.

Cabeça - Portugalia - szyszki
Cabeça - Portugalia - dekoracje okna
Cabeça - Portugalia - dekoracje bożonarodzeniowe

Ozdoby świąteczne wykonane są precyzyjnie i pomysłowo, a naturalne materiały dodatkowo podkreślają urok starych domów, wybudowanych z kamienia. Dzięki temu wyizolowana i wyludniająca się wieś raz do roku przyciąga naprawdę wielu turystów.

W tym czasie Cabeça żyje i ma się świetnie. Świąteczna atmosfera, tradycyjne przekąski i rękodzieło czekają na tu na każdego, kto zechce przedrzeć się przez kręte drogi górskie Serra da Estrela.

Cabeça - Portugalia - choinka

Jak Cabeça stała się portugalską wioską bożonarodzeniową?

Wszystko zaczęło się od konkursu organizowanego przez gminę Seia (miasto Seia położone jest ok. 20 km drogi od wioski Cabeça i znane jest przede wszystkim z produkcji serów owczych).

Konkursowi przewodziło hasło: „Seia, Społeczność Uczestnicząca”. Obywatele okolicznych miejscowości mogli zgłaszać swoje pomysły, które jednocześnie miały spełniać pewne kryteria, wiadoma sprawa (m.in. prośrodowiskowe i promujące dane miejsce). Szczęśliwie wygrała Cabeça. I tak od roku 2013 realizuje swoje świąteczne przedsięwzięcie.

Wszystkie prace związane z dekoracjami wioski wykonywane są ręcznie przez mieszkańców. Użyte materiały pochodzą całkowicie z natury – są zbierane i wykorzystywane w pełnym poszanowaniu dla matki ziemi. A ponieważ jest to teren górski, cechuje się naprawdę dużą bioróżnorodnością.

W efekcie dekoracje bożonarodzeniowe w wiosce są wyjątkowe, a dodatkowymi atrakcjami są także szopki, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne.

Cabeça - Portugalia - świąteczne ozdoby
Cabeça - Portugalia - dekoracje okienne

Cabeça to także primeira Aldeia Led de Portugal, czyli pierwsza wioska LED w Portugalii. Co to oznacza?

Cabeça była pierwszą wsią w Portugalii, która zastosowała ten rodzaj oświetlenia w przestrzeni publicznej (rok 2011). I do dziś dumnie promuje wartości związane z gospodarką niskoemisyjną.

Cabeça - Portugalia - stara dekoracja świąteczna
Cabeça - Portugalia - krzyż
Cabeça - Portugalia - okno

Wioska Cabeça na co dzień

A jak wygląda wioska bez dekoracji? Jaka jest poza okresem świątecznym?

Cóż, robi wrażenie miejsca opustoszałego, a zewsząd rozlega się głucha cisza. Cabeça zaliczana jest do tak zwanych Wiosek Górskich (port. Aldeias de Montanha).

To miejscowości o dość trudnym położeniu geograficznym, położone wśród dolin, rzek i potoków górskich, gdzie miejscowa ludność nadal podtrzymuje starodawne tradycje, a natura gra pierwsze skrzypce.

Cabeça - Portugalia - pomarańcze
Cabeça - Portugalia - budynek z łupka
Cabeça - Portugalia - łupek krystaliczny
Cabeça - Portugalia - mgła

Cabeça osadzona jest na szczycie wzgórza, gdzie dominuje szara skała określana przez Portugalczyków jako xisto (port. szisztu). To łupek krystaliczny, który dominuje w tym regionie. Dzieli się na charakterystyczne płytki, dzięki czemu jest doskonałym materiałem używanym w tutejszym budownictwie.

Łupkowe są tu ulice, schody i przede wszystkim domy. Na szczególną uwagę zasługują tradycyjne dachy łupkowe w starych domostwach. Na szczycie przykryte są solidniejszymi skałami, które dodatkowo stabilizują konstrukcję i zapobiegają osunięciu się pierwszych warstw dachówek.

Cabeça - Portugalia - dach łupkowy
Cabeça - Portugalia - tradycyjne dachy z łupka

Patrząc na dolinę, bez trudu dojrzymy swoiste tarasy wkomponowane w strome zbocza. Również łupkowe. Oryginalnie przeznaczone były na poletka warzywno-owocowe, gdyż tutejsza ziemia zdaje się być wyjątkowo trudna w uprawie. A górzysty, surowy teren dodatkowo komplikuje wszelkie marzenia o rolnictwie.

Cabeça - Portugalia - panorama

W centralnym miejscu wioski znajduje się kościół – Igreja de São Romão – z niewielkim placem, od którego odchodzą wąskie uliczki wsi poprzeplatane schodami. Jak w każdym takim miejscu, najlepiej udać się na spontaniczny spacer, by samodzielnie odkryć zakamarki miejscowości.

Cabeça - Portugalia - stare drzwi
Cabeça - Portugalia - pies
Cabeça - Portugalia - stary dom

Kiedy więc Boże Narodzenie w Portugalii zbliża się wielkimi krokami, warto zaplanować wyjazd w góry Serra da Estrela, by odwiedzić tę niewielką wioskę. Czekają tam na nas naturalne dekoracje świąteczne zdobiące stare domostwa, ledowe światełka i górskie widoki. A już sam dojazd w to miejsce obfituje w ciekawe krajobrazy.

A jeżeli interesują nas takie zapomniane przez świat wioski, zaraz po sąsiedzku znajdziemy kolejne (choć nieznane): Casal do Rei i Muro.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.