Cabeça – świąteczna wioska portugalska
Czy wiesz, że Portugalia ma swoją własną wioskę świąteczną, położoną hen daleko, w górach Serra da Estrela? Po portugalsku określana jest jako Cabeça, Aldeia Natal, czyli Cabeça, Wieś Bożonarodzeniowa. Słynie z całkowicie naturalnych ozdób świątecznych. A do tego położona jest na kompletnym odludziu, w otoczeniu gór i dolin.
Spis Treści
ToggleCabeça – niewielka wioska o świątecznej atmosferze
Na co dzień raczej zapomniana przez świat i wyludniająca się wieś schowana w serpentynach dróg górskich Serra da Estrela. W okresie bożonarodzeniowym odżywa i zamienia się w świąteczną wioskę, w której nawet bez śniegu poczujemy magię świąt. To Cabeça.
Rokrocznie wieś dekorowana jest w 100% naturalnymi materiałami. Mieszkańcy wykorzystują w tym celu między innymi korę, mech, gałązki drzew iglastych oraz winorośli, miotły z naturalnego włosia, czy wełnę. Wszystkie dekoracje bożonarodzeniowe na domostwach oświetlane są następnie ledami, co wieczorem tworzy magiczną atmosferę.
Ozdoby świąteczne wykonane są precyzyjnie i pomysłowo, a naturalne materiały dodatkowo podkreślają urok starych domów, wybudowanych z kamienia. Dzięki temu wyizolowana i wyludniająca się wieś raz do roku przyciąga naprawdę wielu turystów.
W tym czasie Cabeça żyje i ma się świetnie. Świąteczna atmosfera, tradycyjne przekąski i rękodzieło czekają na tu na każdego, kto zechce przedrzeć się przez kręte drogi górskie Serra da Estrela.
Jak Cabeça stała się portugalską wioską bożonarodzeniową?
Wszystko zaczęło się od konkursu organizowanego przez gminę Seia (miasto Seia położone jest ok. 20 km drogi od wioski Cabeça i znane jest przede wszystkim z produkcji serów owczych).
Konkursowi przewodziło hasło: „Seia, Społeczność Uczestnicząca”. Obywatele okolicznych miejscowości mogli zgłaszać swoje pomysły, które jednocześnie miały spełniać pewne kryteria, wiadoma sprawa (m.in. prośrodowiskowe i promujące dane miejsce). Szczęśliwie wygrała Cabeça. I tak od roku 2013 realizuje swoje świąteczne przedsięwzięcie.
Wszystkie prace związane z dekoracjami wioski wykonywane są ręcznie przez mieszkańców. Użyte materiały pochodzą całkowicie z natury – są zbierane i wykorzystywane w pełnym poszanowaniu dla matki ziemi. A ponieważ jest to teren górski, cechuje się naprawdę dużą bioróżnorodnością.
W efekcie dekoracje bożonarodzeniowe w wiosce są wyjątkowe, a dodatkowymi atrakcjami są także szopki, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne.
Cabeça to także primeira Aldeia Led de Portugal, czyli pierwsza wioska LED w Portugalii. Co to oznacza?
Cabeça była pierwszą wsią w Portugalii, która zastosowała ten rodzaj oświetlenia w przestrzeni publicznej (rok 2011). I do dziś dumnie promuje wartości związane z gospodarką niskoemisyjną.
Wioska Cabeça na co dzień
A jak wygląda wioska bez dekoracji? Jaka jest poza okresem świątecznym?
Cóż, robi wrażenie miejsca opustoszałego, a zewsząd rozlega się głucha cisza. Cabeça zaliczana jest do tak zwanych Wiosek Górskich (port. Aldeias de Montanha).
To miejscowości o dość trudnym położeniu geograficznym, położone wśród dolin, rzek i potoków górskich, gdzie miejscowa ludność nadal podtrzymuje starodawne tradycje, a natura gra pierwsze skrzypce.
Cabeça osadzona jest na szczycie wzgórza, gdzie dominuje szara skała określana przez Portugalczyków jako xisto (port. szisztu). To łupek krystaliczny, który dominuje w tym regionie. Dzieli się na charakterystyczne płytki, dzięki czemu jest doskonałym materiałem używanym w tutejszym budownictwie.
Łupkowe są tu ulice, schody i przede wszystkim domy. Na szczególną uwagę zasługują tradycyjne dachy łupkowe w starych domostwach. Na szczycie przykryte są solidniejszymi skałami, które dodatkowo stabilizują konstrukcję i zapobiegają osunięciu się pierwszych warstw dachówek.
Patrząc na dolinę, bez trudu dojrzymy swoiste tarasy wkomponowane w strome zbocza. Również łupkowe. Oryginalnie przeznaczone były na poletka warzywno-owocowe, gdyż tutejsza ziemia zdaje się być wyjątkowo trudna w uprawie. A górzysty, surowy teren dodatkowo komplikuje wszelkie marzenia o rolnictwie.
W centralnym miejscu wioski znajduje się kościół – Igreja de São Romão – z niewielkim placem, od którego odchodzą wąskie uliczki wsi poprzeplatane schodami. Jak w każdym takim miejscu, najlepiej udać się na spontaniczny spacer, by samodzielnie odkryć zakamarki miejscowości.
Kiedy więc Boże Narodzenie w Portugalii zbliża się wielkimi krokami, warto zaplanować wyjazd w góry Serra da Estrela, by odwiedzić tę niewielką wioskę. Czekają tam na nas naturalne dekoracje świąteczne zdobiące stare domostwa, ledowe światełka i górskie widoki. A już sam dojazd w to miejsce obfituje w ciekawe krajobrazy.
A jeżeli interesują nas takie zapomniane przez świat wioski, zaraz po sąsiedzku znajdziemy kolejne (choć nieznane): Casal do Rei i Muro.
Przeczytaj także:
- Jak wygląda Boże Narodzenie w Portugalii? >>>
- Czy w Portugalii pada śnieg? >>>
- Zima w Portugalii – jak przetrwać? 16 wskazówek >>>
- Sortelha – historyczna wioska z kamienia >>>
- São Pedro do Sul – największe termy w Portugalii >>>
- Covilhã – miasto u podnóża gór Serra da Estrela >>>
- Covão dos Conchos – intrygujący lejek w jeziorze w górach Serra da Estrela >>>
- 12 powodów, dla których warto odwiedzić Historyczne Wioski Portugalii >>>