Zwiedzanie Quinta da Regaleira – Sintra
Jakie są największe atrakcje Portugalii zaraz po Lizbonie, Porto i Algarve? Miasteczko Sintra to prawdziwa perełka turystyczna. Znajduje się tu naprawdę wiele fantastycznych miejsc, m.in. Pałac Pena, Zamek Maurów, Pałac Narodowy, a także mnóstwo ścieżek spacerowych.
Jest jeszcze jedno naprawdę ważne miejsce, które koniecznie musimy tutaj zobaczyć. To Quinta da Regaleira – niewątpliwie jedna z najciekawszych atrakcji Sintry. Zapraszam serdecznie na wirtualną wycieczkę po tej tajemniczej posiadłości.
Spis Treści
ToggleQuinta da Regaleira – co to za miejsce?
Spacerując po Sintrze, wzdłuż głównej drogi, prędzej czy później natkniemy się na tajemniczą posiadłość. Naszym oczom ukaże się bogato zdobiony pałac otoczony bujną zielenią – jeśli akurat trafimy na mglisty poranek, tym lepiej. Obraz będzie jeszcze bardziej ezoteryczny i baśniowy zarazem. To Quinta da Regaleira.
Słowo quinta po portugalsku oznacza ogromną posiadłość ziemską, najczęściej należącą do zamożnych osobistości. Nie inaczej jest w tym przypadku. I choć dziś quinta jest własnością miasta, dawniej była posiadłością António Augusto de Carvalho Monteiro. Co to za postać?
Carvalho Monteiro – ówczesny właściciel tego miejsca – można rzec, że był człowiekiem renesansu.
Z jednej strony bogacz, spadkobierca fortuny rodzinnej (jego rodzina dorobiła się majątku na handlu kawą i kamieniami szlachetnymi w Brazylii).
To nie wszystko. Z drugiej strony António opisywany jest między innymi jako wybitny kolekcjoner sztuki Camõesa (Luís de Camões to twórca narodowego eposu Portugalczyków, innymi słowy to taki portugalski Mickiewicz), a do tego filantrop, pasjonat opery, kumpel królowej Amélii i króla Karola Braganzy.
Bardzo ciekawy człowiek, prawda? A w jaki sposób Carvalho Monteiro stał się właścicielem quinty? Poniżej krótka, aczkolwiek interesująca historia posiadłości.
Quinta da Regaleira – historia ezoterycznej posiadłości
Pierwsze wzmianki na temat quinty datowane są na rok 1715. Nosi wtedy nazwę Quinta da Torre (posiadłość określana jest także jako Quinta do Castro).
Kiedy zostaje zlicytowana, nowy właściciel nadaje jej równie nową nazwę, z której słynie po dziś dzień. Quinta da Regaleira swoje nowe imię otrzymuje w 1830 roku, a posiadłość trafia następnie w ręce córki kupca z Porto – baronowej Regaleira.
Z kolei główna historia Quinta da Regaleira zaczyna się w 1892 roku. To właśnie wtedy zostaje nabyta przez wspomnianego wcześniej António Augusto de Carvalho Monteiro. A projekt zabudowy ponad czterohektarowej ziemi zostaje powierzony w ręce włoskiego architekta Luigi Manini. Ten duet świetnie wiedział, co ma robić i w jaki sposób zrealizować plany zabudowy terenu.
W efekcie wieloletnich prac powstaje niesamowite dzieło, miejsce magiczne i tajemnicze. Pałac Milionera Monteiro (port. Palácio do Monteiro dos Milhões) jest ogromny, robi wrażenie już przy pierwszym spojrzeniu. Zresztą nie tylko on. Posiadłość obfituje w bujne ogrody, jeziorka, źródła, groty, alejki, wieżyczki i enigmatyczne konstrukcje.
A wszystko utrzymane w mieszanych stylach. Znajdziemy tu elementy architektury romańskiej, gotyckiej, renesansowej i przede wszystkim manuelińskiej. Przechadzając się po posiadłości, zwróćmy uwagę na ciekawe, bogate zdobienia, których jest tu naprawdę pod dostatkiem.
Warto wspomnieć, że Monteiro był zafascynowany mistycyzmem. Jego zainteresowania odzwierciedla właśnie projekt posiadłości. W zakamarkach Quinta da Regaleira można doszukiwać się obecności elementów powiązanych np. z symboliką wolnomularską oraz różokrzyżowców*.
*Różokrzyżowcy to tajne bractwo, które swoje działania utrzymywało w głębokiej tajemnicy. Podobno w o wiele większej niż wolnomularze (masoni).
Co zobaczyć w Quinta da Regaleira?
Szczerze polecam zarezerwowanie kilku godzin na zwiedzanie Quinta da Regaleira. W ten sposób na spokojnie obejdziemy cały teren. A naprawdę nie warto niczego pomijać.
Posiadłość leży na zboczu góry, więc można się też nieco zmęczyć podczas zwiedzania – polecam od razu obrać kierunek góra-dół. Czyli najpierw zwiedzamy wszystko, co jest „pod górkę”, by potem kierować się w dół i po kolei zwiedzać wszystkie atrakcje. Tym bardziej że w ten sposób jako jedną z pierwszych atrakcji zobaczymy najbardziej znaną część programu – słynną studnię.
Quinta da Regaleira – studnia bez... wody
Poço Iniciático, czyli Studnia Inicjacji (znana też jako Studnia Wtajemniczenia lub Odwrócona Wieża) to niewątpliwie jedna z najważniejszych atrakcji na terenie całej posiadłości.
Jej nazwa wprowadza w błąd, bo tak naprawdę nie jest to studnia w dosłownym znaczeniu tego słowa. Przypomina raczej wieżę, z tą różnicą, że zamiast do góry, schodzimy w dół spiralnymi schodami. Stąd właśnie jej inna nazwa – Odwrócona Wieża.
Studnia składa się dziewięciu poziomów oddzielonych schodami, po 15 stopni każdy. Taka konstrukcja nawiązuje do poematu Dantego. W Boskiej komedii piekło usytuowane było w gigantycznym stożku mającym także dziewięć kręgów, raj składał się ze sfer niebieskich, na które składały się nieba – również w liczbie dziewięciu. Na dnie studni jest róża wiatrów.
Studnia owiana jest tajemnicą – podobno używana była w rytuałach inicjacyjnych tajnych bractw (wspomnianych wcześniej masonów oraz różokrzyżowców). Co ciekawe, studnia połączona jest tunelami z innymi miejscami w posiadłości. Wody więc tutaj nigdy nie było, za to do dziś nie brakuje sekretów i niewiadomych.
Zainteresowani tą tematyką z pewnością odnajdą o wiele więcej intrygujących szczegółów i znaczeń, jakie kryją się w murach Poço Iniciático.
Portal dos Guardiães – niezwykły taras
Piękna budowla z wieżyczkami i dużym tarasem, otoczona zewsząd zielenią – Portal dos Guardiães. To bardzo malownicza część posiadłości, w której wiele osób robi sobie zdjęcia.
Natomiast dawniej było to miejsce przeznaczone do wystawiania sztuk teatralnych, to taki amfiteatr wewnątrz posiadłości. Ponadto Portal dos Guardiães połączony jest tunelem ze Studnią inicjacji, a wejście strzeżone jest przez dwa gady.
Fonte da Abundância – źródło z tajemniczymi inicjałami
Źródło wody, które wkomponowane jest w mur z bogato zdobioną mozaiką, na którym widnieją inicjały CM. Ich znaczenie nie jest jednoznaczne.
Jedni twierdzą, że dotyczą dawnego właściciela – Carvalho Monteiro. Inna hipoteza wskazuje na słowa Cristo e Maria (czyli Jezus i Maryja), nawiązujące do chrztu i oczyszczenia.
Axis mundi a wieża Torre da Regaleira
Kolejne piękne miejsce z niewielką grotą, otoczone wodą i zielenią. Podobno istnieje, aby wspinający się na nią mogli wyobrazić sobie, że znajdują się na osi świata (łac. Axis mundi).
Niektórzy wierzyli, że to właśnie na Axis mundi możliwy jest kontakt z przeszłością oraz przyszłością. Biorąc pod uwagę niecodzienne zainteresowania Carvalho Monteiro, nic dziwnego, że i taki element znalazł swoje miejsce na terenie posiadłości.
Ciemne groty, tunele i jeziorka
Kolejną, bardzo ciekawą atrakcją Quinta da Regaleira są groty, jeziora i źródła. Jest ich całkiem sporo, jednak najbardziej interesująca jest Gruta do Labirinto. W środku jest całkowicie ciemno, wilgotno i… tajemniczo.
Chodzenie takimi korytarzami może być wspaniałą zabawą nie tylko dla dorosłych, ale także dla co odważniejszych dzieci. I choć tunele dostępne dla zwiedzających nie są długie, to zdecydowanie robią wrażenie. To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc znajdujących się na terenie posiadłości.
Podobno mroczne korytarze symbolizują wędrówkę z ciemności do światła, a woda w jeziorach to łącznik świata podziemnego ze światem zewnętrznym.
Innym wyjaśnieniem na obecność tak licznych źródeł i jezior na terenie posiadłości jest także symbolika oczyszczenia – woda to atrybut czystości ducha.
Kaplica w stylu manuelińskim i gotyckim
Capela da Santíssima Trindade została zaprojektowana w stylu gotyckim i manuelińskim. A to, co szczególnie ją wyrożnia, to bogaty materiał ikonograficzny.
Patamar dos Deuses – aleja prowadząca do pałacu
Prędzej czy później dojdziemy do Patamar dos Deuses, który łączy pałac z Loggia de Pisões. Sama loggia, choć niewielka, zdecydowanie warta jest zobaczenia. Wszystkich pasjonatów azulejos, czyli niebieskich płytek portugalskich, z pewnością ucieszą wewnętrzne ściany budynku.
A wracając do Patamar dos Deuses… Jest to alejka, na której napotkamy posągi bogów grecko-rzymskich.
Nie sposób ominąć także posągu lwa. Sięga czasów, kiedy quinta należała do baronowej Regaleira. Reprezentuje słońce, które z kolei symbolizuje złoto w świecie alchemików.
Jak widać, wszelkie figury i dekoracje w posiadłości nie są przypadkowe – często mają ukryte znaczenie, nawiązujące do świata tajnych stowarzyszeń i związanej z nimi symboliki.
Palácio da Regaleira – główny bohater posiadłości
Kluczowy budynek posiadłości to oczywiście Pałac Milionera Monteiro usytuowany na zboczu wzgórza. Szczególne wrażenie robi, gdy wynurza się z porannej mgły. Wtedy atmosfera tajemniczości dosłownie wisi w powietrzu. A z racji mikroklimatu, jaki panuje w Sintrze, wcale nietrudno o taką scenerię.
Quinta da Regaleira w Sintrze to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Portugalii. Posiadłość owiana jest tajemnicą, a mistyczny klimat podkreśla bujna roślinność oraz wszechobecna symbolika zręcznie ukryta w murach budynków.
Aby jak najlepiej wspominać wizytę w tym miejscu, polecam udanie się jak najwcześniej na spacer po quincie (najlepiej wraz z otwarciem) – unikniemy wówczas tłumów, które skutecznie potrafią przyćmić atmosferę tajemniczego ogrodu. Pamiętajmy, im wcześniej przybędziemy na miejsce, tym lepiej. A dodatkowo zwiększymy w ten sposób swoje szanse na zwiedzanie w porannej mgle, co świetnie skomponuje się z historią i klimatem tego miejsca.
Życzę udanej wycieczki i koniecznie daj znać w komentarzu, co myślisz o tej posiadłości.