Constancia - miasteczko poezji
Portugalia znana i nieznana,  Ribatejo,  Portugalia środkowa i Lizbona

Constância – miasteczko poezji

W prowincji Ribatejo zaledwie pół godziny drogi samochodem od Tomaru i ok. godziny od Lizbony znajduje się niewielkie miasteczko Constância. Życie wydaje się tu płynąć iście sielsko-anielsko. To jedno z tych miejsc, do których trafiamy przypadkiem, a potem snujemy szalone plany „co by tu zrobić, żeby już nigdy stąd nie wyjeżdżać”. Co takiego specjalnego tutaj znajdziemy?

To miasteczko, które nie jest tłumnie odwiedzane przez turystów, panuje to spokój i przyjemna cisza. Nie znajdziemy tu gwaru miasta czy kafejek przepełnionych turystami.

Pierwsze wrażenie po wjeździe na główny plac miasta Praça Alexandre Herculano? Cisza jak makiem zasiał, pustka i przyjemnie grzejące słońce w środku marca (latem musi tu być naprawdę gorąco!). To idealne warunki do odkrywania wzdłuż i wszerz wszystkich zakątków – bo właśnie tak najlepiej poznać to miasteczko.

Constancia - wisteria
Constancia - stary budynek

Zwróćcie uwagę zwłaszcza na architekturę – żółte dekoracje (obramowania okien, drzwi, dolnej części elewacji itp.) charakterystyczne dla centralnej i południowej części Portugalii. Na północy kraju takie widoki to rzadkość. Razem z kwitnącymi roślinami, wąskimi zakamarkami, azulejos, a nawet odrapanymi murami tworzą naprawdę niezwykły efekt.

Wystarczy więc zarezerwować sobie kilka godzin, by oddać się włóczędze po tych klimatycznych uliczkach. Co szczególnie warto zobaczyć?

Constancia - pranie
Constancia - drzwi
Constancia - ulica
Constancia - waska uliczka

Śladami poety - Luís de Camões

Constância – dawniej znana jako miejscowość o nazwie Punhete – to inaczej Vila Poema, czyli Miasteczko Poezji. Przez pewien czas żył tu sławny Luís de Camões – poeta i jednocześnie największy pisarz literatury portugalskiej. To właśnie ten pan napisał Luzjady (port. Os Lusíadas) – epopeję narodową opowiadającą o podróży Vasco da Gamy do Indii.

Constancia - azulejos
Azulejos z motywem ludzi morza - park nad rzeką

Luzjady w Polsce znajdziecie bez problemu w księgarniach, szukajcie także pod nazwą Luzytanie – Luís Vaz de Camões. Luzjady to nazwa epopei, natomiast Luzytanie to synonim Portugalczyków (potomków Luza) – epopeja dostępna jest w dwóch wersjach tytułowych.

Zwiedzając miejscowość Constância, warto udać się śladami Camõesa i zobaczyć:

  • dom poety (port. Casa-Memória de Camões) – szczerze mówiąc, wygląda dość dziwnie, bo jako jedyny budynek w okolicy odznacza się nowoczesną architekturą (raczej nie pasuje do otaczających go budynków),
  • pomnik Camõesa,
  • niewielki ogród O Jardim-Horto de Camões (wstęp płatny) – rośliny tu zebrane nawiązują bezpośrednio do twórczości poety, a ogród dodatkowo upamiętnia wielkie odkrycia geograficzne Portugalczyków, które zostały uwiecznione w Luzjadach.
Constancia - pomnik Camoes
Ja - pieseł i mój nowy kumpel, Luís de Camões

Spacer wzdłuż Tagu i Zêzere

U stóp miasteczka płyną dwie rzeki: mniejsze Zêzere (port. Rio Zêzere) wpada tu do Tagu (port. Rio Tejo). Obecność wody zdecydowanie dodaje uroku miejscowości  i stwarza jeszcze bardziej sielską atmosferę. Najlepiej udać się tu na końcu wycieczki, po zwiedzaniu uliczek miasta, aby móc na spokojnie, wśród zieleni odpocząć od słońca i napić się kawy w lokalu położonym nad samą rzeką.

Constancia - Tag
Tag - ten sam, którego nie można objąć wzrokiem w Lizbonie

Spacerując wzdłuż rzek, natkniemy się m.in. na plażę miejską (od strony Zêzere), malutki punkt widokowy na szczycie schodów (port. Miradouro do Zêzere) i piękną altankę z roślinnym zadaszeniem.

Constancia - altanka
Altanka wybudowana wzdłuż rzeki Zêzere, a w tle plaża miejska

Nieopodal znajduje się także punkt turystyczny, gdyby ktoś chciał zaczerpnąć nieco więcej informacji o miasteczku prosto ze źródła. A stąd już o krok na plac Praça Alexandre Herculano, gdzie na pierwszy plan wysuwa się Pelourinho de Constância (pręgierz), lokalny sklep z pamiątkami, restauracja i kawiarnia.

Constancia - glowny plac miasta
Główny plac miasta z pręgierzem na czele - Praça Alexandre Herculano

Szczypta tropików – banany na drzewie

Największym zaskoczeniem wycieczki było odkrycie bananów wiszących na drzewie na jednym w przydomowych ganków. Jak gdyby nigdy nic rosną sobie przy ulicy Rua Annes de Oliveira.

Constancia - banany
Kiść jeszcze zielonych bananów
Constancia - kwiat bananowca
Tak wygląda kwiat bananowca
Constancia - bananowiec
Bananowiec przed jednym z domów

Constância - co zwiedzić w okolicy?

Będąc na miejscu, warto także zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzenie zamku Castelo de Almourol (ok. 6 km od miasteczka), Borboletário Tropical, czyli Parku Motyli (zaledwie  7 km stąd), Golegã  – miasta uważanego za portugalską stolicę koni (ok. 20 km drogi stąd) oraz miasta Abrantes (oddalonego o ok. 15 km).

Nic dziwnego, że Luís de Camões miał natchnienie do pisania właśnie w miasteczku Constância. Miejscowość nie jest duża, ale bardzo urocza. Wystarczy pospacerować tu i tam, aby poczuć niezwykły klimat, jaki nadają wąskie uliczki, żółte zdobienia i rośliny oplatające ściany domów wybudowanych u stóp dwóch rzek. Żyć nie umierać! A w okolicy też absolutnie nie będziemy się nudzić.

Nawet pieseł się rozleniwił

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *