Monção – kolebka zielonego wina portugalskiego
Minho,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia północna

Monção – kolebka zielonego wina portugalskiego

Monção położone jest na północy Portugalii, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Hiszpanią – dwa kraje oddziela od siebie rzeka Minho (port. Rio Minho). Do hiszpańskiej miejscowości mamy stąd rzut beretem, wystarczy udać się mostem na drugą stronę rzeki, by znaleźć się w Salvaterra de Minyo (dystans 2,5 km).

Co więcej, wzdłuż rzeki przebiega droga rowerowa Ecopista Monção, dzięki czemu pobyt w tym miejscu można uzupełnić o aktywny wypoczynek.

Portugalię i Hiszpanię oddziela naturalna granica - rzeka Minho

Z czego jednak znane jest  Monção? Przede wszystkim z zielonego wina portugalskiego, czyli vinho verde. W miasteczku odnajdziemy nawet Museu do Alvarinho, czyli muzeum dedykowane winiarstwu, a dokładniej odmianie Alvarinho.

Jest to biała odmiana winorośli pochodząca właśnie z północnej Portugalii – uważana za najszlachetniejszą i najbardziej pożądaną. Wina Alvarinho charakteryzują się cytrusowym posmakiem i słomkowym kolorem.

Swój maksymalny potencjał – najwyższą jakość – osiąga tylko w kilku obszarach Portugalii: między innymi w Monção i położonym dalej na wschód Melgaço. Tradycje winiarskie są tu obecne od wielu, wielu lat.

Nie bez znaczenia jest swoisty mikroklimat charakterystyczny dla okolicy. Zimy są deszczowe i zimne, a lata gorące i suche. Dodatkowo wpływy klimatu atlantyckiego są hamowane przez okoliczne pasma górskie.

Takie warunki atmosferyczne podregionu Monção i  Melgaço determinują odpowiedni smak i pożądaną kwasowość wina. Tym samym otrzymujemy unikatowy na skalę światową (!) alkohol o wyrafinowanym smaku.  

Istnieją wzmianki, że pierwszym eksportowanym winem do Wielkiej Brytanii było właśnie wino z Monção, a nie wino porto. Podobno brytyjska firma Hunt Roop Teage&C stacjonująca w Viana do Castelo była ważnym importerem dorsza i eksporterem wina w XX wieku. Alkohol z Monção był przewożony kolejno rzeką i oceanem do Viana, a następnie wymieniany tam na dorsza (dzisiejszy przysmak Portugalczyków i duma narodu – bacalhau).

Monção – kieliszek wina
W Monção koniecznie spróbujmy vinho verde
Monção – kawiarnia
Niepozorna kawiarnia
Monção – pomnik
Pomnik na rzeką Minho. Co przedstawia?

Co zobaczyć w Monção?

Miasteczko, choć niewielkie, jest bardzo przyjemne w odbiorze. Warto pospacerować uliczkami starego miasta, zajrzeć do lokalnych sklepików i zrobić sobie przerwę na kawę (albo na wino) w jednej z tutejszych kawiarni.

Monção – ulica
Monção – ulica starego miasta
Monção – okno

W witrynach sklepów warto zwrócić uwagę szczególnie na ceramikę w ceglastym kolorze (np. miseczki na zupę lub talerzyki na przekąski). To wizytówka północnej Portugalii. Rude naczynia ozdabiane są wzorami i napisami w białym kolorze. W ten sposób można zapolować na oryginalne pamiątki z Portugalii, a do tego całkiem użyteczne.

Monção – ceramika
Miseczka na lokalne danie: jagnięcinę na sposób Monção
Monção – ceramika w sklepie z pamiątkami
Rude naczynia z białymi napisami i prostymi wzorami to charakterystyczne pamiątki z północnej Portugalii

Co szczególnie warto zobaczyć w mieście? Prędzej czy później nogi poniosą nas na główny plac miejski i mury zamkowe Castelo de Monção. Idąc wzdłuż fortyfikacji, będziemy mogli podziwiać sielski widok na rzekę Minho, której nurt w tym miejscu jest bardzo spokojny.

Monção – wejście na mury zamkowe
Monção – brama wejściowa

Wypoczynek w termach Monção

W miasteczku znajdują się także baseny termalne. Powstanie uzdrowiska datuje się na końcówkę XIX wieku. W Centro Tesal Termas de Monção leczy się głównie schorzenia reumatyczne oraz choroby układu oddechowego.

Można się tu udać także po prostu w celach relaksacyjnych: skorzystać z programów odmładzających i relaksacyjnych lub po prostu zanurkować w basenie i wypocić się w saunie. 

Monção – mural z kwiatami
Monção – centrum
Monção – centrum miasta
Monção – kiełbasy
Północ Portugalii lubuje się w daniach mięsnych, także w różnego rodzaju kiałbasach

A po prozdrowotnej kąpieli warto udać się na wino – Monção to kolebka Alvarinho. Na zdrowie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *