Sanktuarium z widokiem na Atlantyk - brama
Minho,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia północna

Sanktuarium w Esposende z widokiem na Atlantyk

Udając się do Esposende, warto zaplanować sobie co najmniej godzinę wolnego czasu na odwiedzenie pobliskiego sanktuarium – Santuário da Senhora da Guia. To miejsce nie tylko kultu religijnego.

Z powodzeniem można wybrać się tu na dłuższy spacer w miłych okolicznościach przyrody, którego zwieńczeniem będzie wspaniały widok na Atlantyk.

Santuário da Senhora da Guia – jak dotrzeć?

Sanktuarium położone jest w miejscowości Belinho (kilka kilometrów od Esposende), na szczycie góry o wysokości ok. 150 m n.p.m. 

Możemy tu dotrzeć na dwa sposoby: wjeżdżając autem na górę lub wchodząc na szczyt po wielu kamiennych schodkach. Druga opcja jest bardziej męcząca, ale jednocześnie malownicza i pozwala na lepsze poznanie zakątków sanktuarium.

Fragment figurki zwiastującej wejście do sanktuarium
Schody prowadzące do kaplicy

Dlaczego warto odwiedzić sanktuarium w Esposende?

Santuário da Senhora da Guia składa się z wielu tzw. tarasów, a punktem kulminacyjnym jest położona na szczycie kaplica z 1970 roku – Capelinha da Senhora da Guia – z przepięknym widokiem na ocean i okoliczne miejscowości. Warto wybrać się tutaj zwłaszcza wieczorem, kiedy horyzont naznaczony zachodem słońca jest najbardziej malowniczy.

Sanktuarium w Esposende z widokiem na Atlantyk -kaplica
Kaplica na szczycie góry - Capelinha da Senhora da Guia
Sanktuarium w Esposende - zachód słońca z oceanem w tle

Na terenie obiektu sakralnego znajdziemy także mnóstwo figur świętych (np. św. Antoniego czy małych pasterzy z Fatimy), drogę krzyżową, źródełka, a także trasę pieszych wycieczek PR 5 – Percurso Pedestre Pela Arriba Fóssil.

Sanktuarium w Esposende - pomnik
Sanktuarium w Esposende składa się z wielu tzw. tarasów otoczonych zielenią
PR 5 - szlak pieszej wędrówki przebiegający przez sanktuarium

Jak chyba w każdym obiekcie sakralnym w Portugalii, tak i tutaj nie mogło zabraknąć miejsca przeznaczonego na spożycie obiadu – w pobliżu kapliczki jest mnóstwo kamiennych siedzisk i stołów, które oblegane są przez odwiedzających, zwłaszcza w okresie letnim.

Sanktuarium w Esposende - piknik
Miejsce na piknik na terenie sanktuarium

Popularnym zwyczajem w Portugalii są wycieczki o charakterze religijnym dedykowane osobom starszym, organizowane przez urząd miasta lub gminy.

W praktyce wygląda to tak, że do danego miejsca podjeżdża kilka autobusów z babciami i dziadziami, którzy najpierw odwiedzają dany obiekt sakralny, a potem z przygotowanymi wcześniej siatkami z jedzeniem udają się na almoço (obiad) pod chmurką.

Torby wypełnione są po brzegi smakołykami i nierzadko także winem. Wycieczka ma więc charakter nie tylko krajoznawczo-kulturowy, ale przede wszystkim socjalny. Czasami takim wyjazdom towarzyszy nawet muzyka na żywo w postaci lokalnego zespołu folklorystycznego.

Wycieczka do sanktuarium nie musi być przecież nudna i poważna! Przynajmniej nie w Portugalii.

Sanktuarium w Esposende - napis
Woda jest źródłem życia / Życie jest źródłem miłości / Lecz jeśli (woda) jest skażona / Źródło pozostanie bez życia / I życie cierpi z (braku) miłości

Idąc w górę po kamiennych schodkach, możemy natknąć się także na osoby, które „pagam promessas de joelhos”, czyli idą na kolanach do samej kaplicy. Są to osoby, które wcześniej złożyły obietnicę właśnie takiej formy modlitwy w zamian za pomyślne rozwiązanie ich problemu.

To forma odwdzięczenia się Bogu za szczęśliwe zakończenie danej sprawy, najczęściej powiązanej ze zdrowiem, np. uleczeniem ciężkiej choroby członka rodziny lub wyjściem z jakiegoś nałogu.

Osoba idąca na kolanach do kaplicy położonej na szczycie góry - modląc się, dziękuje Bogu za spełnioną obietnicę

Santuário da Senhora da Guia to także doskonałe miejsce weekendowych wycieczek, gdzie cała rodzina może spędzić miło czas. Zielona przestrzeń sprzyja wycieczkom z czworonogami, które mogą swobodnie się tu wybiegać. Z kolei bujna roślinność, np. agawy, eukaliptusy i magnolie, oraz wszechobecne skały zainteresują miłośników natury i pieszych eskapad.   

Sanktuarium w Esposende - rosliny
Dziko rosnące sukulenty na terenie sanktuarium
Sanktuarium w Esposende - magnolia
Kwiat magnolii w drodze na szczyt
Sanktuarium w Esposende - wilk
Nawet wilki będą zadowolone z wycieczki do sanktuarium
Źródełka wody na terenie sanktuarium

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.