Północna Portugalia: Caminha – co zobaczyć?
Caminha to niewielkie miasteczko położone na samej północy Portugalii, tuż nad rzeką Minho (port. rio Minho). Wraz z kilkoma innymi miejscowościami zaliczana jest do regionu Alto Minho znanego z produkcji vinho verde – zielonego wina portugalskiego.
Spis Treści
ToggleCaminha – co zobaczyć?
Miasteczko jest nieduże i bardzo przyjemne w odbiorze. Będąc w Caminha, warto odwiedzić:
- główny plac – Largo do Terreiro – z licznymi kawiarniami i fontanną z XVI wieku (port. Chafariz de Caminha),
- wieżę Torre do Relógio,
- Rua Direita – ulicę prowadzącą od wieży do nabrzeża,
- Muralhas de Caminha – dawne mury obronne miasta,
- kościoły: gotycki Igreja Matriz de Caminha i renesansowy Igreja da Misericórdia,
- mniejsze place ukryte w wąskich uliczkach,
- park miejski – Parque 25 de Abril – nad rzeką Coura, która uchodzi do rzeki Minho.
Miasteczko obfituje w urocze zakątki, stare kamienice, kawiarenki i niewielkie place. W architekturze dominuje kamień i płytki azulejos.
Spacerując ulicami miasta, warto także nieco oddalić się od centrum. Wystarczy skręcić w boczne uliczki i ruszyć pod górę, aby poznać nieco lepiej mniej turystyczne zakątki Caminha.
Haftowane chusteczki - rękodzieło z Minho
Typowym rękodziełem z Minho są tzw. lenço dos namorados. Są to ręcznie haftowane bawełniane lub lniane chusteczki o charakterystycznym wyglądzie: kolorowe nici tworzą rysunki i wersety dla zakochanych.
Dawniej młode kobiety haftowały je ręcznie, by następnie podarować ukochanemu. Jeśli ten przyjął prezent i uwidaczniał go publicznie, przypieczętowywał w ten sposób związek.
Dziś nikt już nie używa chusteczek w ich pierwotnym znaczeniu, ale nadal stanowią ważny element kultury mieszkańców regionu Minho i są ich znakiem rozpoznawczym.
Przeczytaj więcej: Najlepsze pamiątki z Portugalii – TOP 11 >>>
Punkty widokowe w Caminha
Lokalizacja miejscowości jest naprawdę malownicza: wspomniana wcześniej rzeka Minho to jednocześnie naturalna granica państwa z Hiszpanią. Spoglądając więc na taflę wody, nasz wzrok automatycznie podąży za znajdującymi się po drugiej stronie hiszpańskimi wzgórzami.
Cudowne widoki możemy podziwiać już z samego nabrzeża, ale jeszcze piękniejszy krajobraz czeka na nas w punktach widokowych (dojazd samochodem): Miradouro do Monte de Santo Antão i Miradouro da Fraga.
Miradouro da Fraga
Znajduje się mniej więcej w połowie góry, widoki są ładne, ale nie tak spektakularne, jak w drugim punkcie widokowym (czytaj niżej).
Miradouro do Monte de Santo Antão
To najwyższy punkt widokowy w Caminha, na wysokości ok. 400 m n.p.m. Znajduje się tu kaplica z XVIII wieku (przebudowana w 1775 roku) – Capela de Santo Antão – oraz kamienny krzyż wskazujący, że definitywnie dotarliśmy na miejsce.
Widok zapiera dech w piersiach, ale uwaga – może być naprawdę wietrznie (dobrze mieć w pogotowiu kurtkę lub bluzę, nawet w słoneczny dzień). Z tego punktu zobaczymy m.in.:
- ujście rzeki Minho do oceanu,
- hiszpańską górę Monte de Santa Tecla, za którą położone jest miasteczko Guarda,
- niewielką wyspę Ínsua, na której znajduje się zabytkowy fort – Forte da Ínsua. Jest to o tyle niesamowite miejsce, że wewnątrz jest studzienka ze słodką wodą (a sam fort położony jest przecież na morzu). Podobno jest to jedna z trzech takich studni na świecie (tak podpowiada wujek Google),
- Mata do Camarido – las, który otacza pobliskie plaże, tuż u podnóża punktu widokowego.
Odkrywanie okolic Caminha
Zwiedzanie starego miasta oraz pobliskich punktów widokowych to główne atrakcje miasteczka Caminha, ale jeżeli mamy nieco więcej czasu, warto skorzystać z plaż znajdujących się w pobliżu:
- Praia do Camarido,
- Praia da Foz do Minho,
- Praia de Moledo
lub nieco dalej – na południe – w stronę Viana do Castelo: - Praia de Vila Praia de Âncora,
- Praia de Afife.
Dobrym pomysłem będzie także zwiedzanie hiszpańskiej strony rzeki Minho: dotrzeć możemy tam promem z Caminha lub samochodem przejeżdżając przez Most Przyjaźni (port. Ponte da Amizade) w Vila Nova de Cerveira. Przy okazji warto zobaczyć i tę miejscowość, której symbolem jest jeleń. Przez Portugalczyków nazywana jest Vila das Artes, czyli Miasteczkiem Sztuki.
Inne portugalskie miasteczka, które warto zobaczyć na linii rzeki Minho, to położone na wschód: Valença (miasto położone wewnątrz fortyfikacji), Monção i Melgaço (znane z produkcji najlepszych zielonych win portugalskich – vinho verde).
Przeczytaj więcej: Najlepsze wina portugalskie na każdą okazję >>>