Najlepsze wina portugalskie na każdą okazję
Życie w Portugalii

Najlepsze wina portugalskie na każdą okazję

Wino winu nie zawsze równe, zwłaszcza jeśli kupujemy je nie tylko na konsumpcję własną, ale chcemy kupić „pewniaka”, czy to na uroczystą chwilę, idąc w gości lub na prezent. Poznaj naprawdę dobre wina portugalskie, które będą właściwe na każdą okazję.

Poniżej znajdziesz listę odpowiednich dla siebie: i tych z nieco wyższej półki (ale nie z najwyższej), i tych w nieco bardziej przystępnych cenach.

Czym byłaby Portugalia bez wina? Aż strach pomyśleć! W końcu to ulubiony alkoholowy trunek mieszkańców tego kraju. Sklepowe półki uginają się pod różnorakimi butelkami. Które kupić? Na spożytkowanie własne można próbować do woli przeróżnych win i tym samym ile wlezie testować je na własnej skórze.

Problem pojawia się, gdy trzeba wybrać naprawdę dobre wino, niekoniecznie dla siebie. Takie, które będzie odpowiednie na każdą okazję: czy to na prezent, czy na przyjęcie gości. Takie, które będzie absolutnym pewniakiem i nie pozostawi cienia wątpliwości co do wyboru.

Nie sztuką jest przecież wybrać drogie, renomowane wino z najwyższej półki. Poszukajmy jednak różnych rozwiązań, które bez wątpienia rodowity Portugalczyk poleciłby dosłownie każdemu.  Zaczynamy?

Wina portugalskie zielone, czyli vinho verde

Jeśli chodzi o vinho verde, warto poszukiwać tych, oznaczonych na etykiecie słowem Alvarinho* lub Loureiro* (np. Aveleda, QM Alvarinho). Jest ich naprawdę całe mnóstwo i praktycznie każde wino z etykietą wskazującą na te nazwy będzie gwarancją wysokiej jakości.

Nazwy Alvarinho i Loureiro oznaczają szczepy winorośli, charakterystyczne dla upraw w północnej Portugalii, do produkcji vinho verde (tzw. zielonego wina, czytaj po portugalsku winio werde). Odmiany te są charakterystyczne także dla upraw w hiszpańskiej Galicji, leżącej przy północnej granicy z Portugalią.

*Alvarinho – odmiana winorośli zaliczana do najlepszych szczepów portugalskich. Takie wino ma delikatny i orzeźwiający smak (znawcy wskazują na aromat brzoskwiniowy) i jest wprost idealne na letnie upały. To reprezentacyjny szczep dla tzw. zielonych win portugalskich.

*Loureiro – wina uzyskane z tego szczepu – zaraz obok Alvarinho – należą do najlepszych odmian na vinho verde. Znawcy wskazują, że odmiana Loureiero jest nieco bardziej aromatyczna, a sama nazwa pochodzi bezpośrednio od drzewa laurowego (po portugalsku to także loureiro), bo właśnie aromat lauru jest najbardziej wyczuwalny w winie wyprodukowanym z tego szczepu.

Podsumowując, niezależnie od ceny, wina oznaczone tymi słowami na etykiecie będą gwarancją jakości i doskonałych walorów smakowych. Można więc znaleźć naprawdę wyborne zielone wina portugalskie w racjonalnej cenie, wystarczy tylko pobuszować po sklepowych półkach.

Najlepsze wina portugalskie - vinho verde Loureiro
Najlepsze wina portugalskie - Alvarinho
Najlepsze wina portugalskie - vinho verde Aveleda

Wina portugalskie białe

W odróżnieniu od win zielonych produkowanych na północy Portugalii oraz białych win pochodzących z innych krajów, białe wina portugalskie (port. vinho branco, czytaj winio branko) są nieco mocniejsze i często o wytrawnym smaku.

W tej kategorii polecam szczególnie:

 • wino portugalskie z Douro (z północy): Papa Figos lub Assobio
  oraz
 • wino portugalskie alentejano (z południa kraju): Sossego lub Cartuxa.
Najlepsze wina portugalskie - Cartuxa
Najlepsze wina portugalskie - białe

Czerwone wino portugalskie, czyli tinto

Szukasz trunku z kategorii wina portugalskie czerwone (port. vinho tinto)? Dobrym rozwiązaniem będzie:

 • Pêra Doce (Alentejo), czyli Słodka Gruszka,
 • Trinca Bolotas (Alentejo), czyli Nadgryzanie Żołędzi,
 • Monte Velho (Alentejo), czyli Stara Góra,
 • EA (Alentejo),
 • Kopke (Douro),
 • Mula Velha (Lizbona), czyli Stary Osioł,
 • J.P. (Setúbal).

Wskazówka:

Jeśli wahasz się nad wyborem czerwonego wina, szukaj na etykiecie oznaczenia Touriga Nacional. To portugalski szczep uważany za najszlachetniejszy, kultywowany od regionu Douro, przez Dão, aż po Alentejo. Wina uzyskane z tej odmiany winorośli odznaczają się najwyższą jakością i intensywnym czarno-czerwonym kolorem.

Najlepsze wina portugalskie - czerwone Kopke
Najlepsze wina portugalskie - Mulha Velha
Najlepsze wina portugalskie - Trinca Bolotes
Najlepsze wina portugalskie - czerwone EA
Najlepsze wina portugalskie - czerwone Monte Velho
Najlepsze wina portugalskie - JP
Najlepsze wina portugalskie - Pera Doce

Wino portugalskie różowe - vinho rosé

Dobrym wyborem będzie portugalskie wino deserowe dobrze znane także w Polsce: nieśmiertelny Mateus. Czy wiesz, że marka powstała w 1945 roku pod koniec II wojny światowej?

Ciekawostka:

Etykieta Mateusa przedstawia zabytkową rezydencję z XVIII wieku (port. Palácio de Mateus lub Casa de Mateus), która znajduje się w Vila Real na północy Portugalii.

Najlepsze wina portugalskie - różowe

Portugalskie wino musujące - espumante

Francja ma Szampana, Niemcy produkują Sekt, a we Włoszech króluje słynne Prosecco. Z tym ostatnim warto zapoznać się nieco lepiej, na przykład na blogu u Magdy z Italia poza szlakiem. Charakter tego musującego trunku przybliży Ci nieco wpis: Prosecco. Dlaczego można się w nim zakochać? >>>

A co zamiast Prosecco? Portugalia także może pochwalić się dobrymi alkoholami z bąbelkami. Poszukując tu smacznego wina musującego, warto sięgnąć po:

 • Plexus – godne uwagi wino z Tejo, które zakupimy w przystępnej cenie,
 • Raposeira (czyli po polsku Lisiczka) – nieco droższa, będąca swego rodzaju standardem,
 • Murganheira – wino musujące z wyższej półki.
Najlepsze wina portugalskie - Plexus
Najlepsze wina portugalskie - musujące
Najlepsze wina portugalskie - Raposeira

Wino porto, czyli mocne wino portugalskie

Porto to bez wątpienia najbardziej znane wino portugalskie. Które wybrać? Każde jest dobre, ale jeśli chcemy kupić coś lepszego, postawmy na porto z dopiskiem reserva, vintage lub na porto wieloletnie, np. 10-letnie.

Reserva – wino wysokiej jakości o delikatnym smaku i odpowiednio długim czasie dojrzewania.

Vintage – porto z tym oznaczeniem jest wyjątkowe nie tylko ze względu na wyborny smak, ale także fakt otwierania butelki korkociągiem (pozostałe wina porto po prostu odkręcamy). Co ważne, porto vinatge należy wypić w przeciągu ok. tygodnia. Samo określenie vintage oznacza wino zrobione z winogron zebranych i przetworzonych w jednym sezonie (niedopuszczalne jest dodawanie wina z innych roczników). Porto z takim oznaczeniem oznacza trunek z najlepszego w danym roczniku zbioru winogron.

Wieloletnie – powstaje w wyniku mieszania win. Przykładowo wino 10-letnie nie oznacza wina leżakującego przez 10 lat. Jest to wino powstałe z win różnej daty (załóżmy 20-letnie i 5-letnie), które zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach ostatecznie dają określony smak charakterystyczny dla danego przedziału wiekowego.

Przykłady sklepowe? Będąc na zakupach, postaw na przykład na:

 • Staruszków, czyli Velhotes Special Reserve,
 • 10-letnie Gran Cruz Porto Tawny 10 anos,
 • Dow`s z serii Vinatge.
Najlepsze wina portugalskie - Porto Dows
Najlepsze wina portugalskie - Porto Reserve
Najlepsze wina portugalskie - Porto Cruz

Istnieje też porto różowe (port. Porto rosé), które będzie świetnym akompaniamentem do deserów.

Rarytasem jest także białe porto (port. Porto branco) – w Polsce dostępne raczej rzadko. Można stworzyć z niego popularnego drinka Porto Tónico (Porto Tonic).

Najlepsze wina portugalskie - białe porto
Najlepsze wina portugalskie - porto różowe

Szybki przepis na porto z tonikiem – Porto Tónico

Wystarczy wymieszać w proporcji pół na pół (lub według własnego gustu) białe wino porto z tonikiem, dodać listek mięty, plasterek cytryny i kostki lodu. Gotowe!

Wina portugalskie typu muszkatel

Te słodkie wina deserowe skradły serca naprawdę wielu osób. Tu warto postawić na klasyki:  

 • Moscatel de Setúbal,
 • Favaíto – Moscatel do Douro,
 • Adega de Favaios.
Najlepsze wina portugalskie - muszkatel

Portugalskie wino z Madery

Warto zwrócić także uwagę na nieco bardziej „egzotyczną” propozycję: Vinho Madeira, czyli wino prosto z Madery. Jest wyjątkowe – produkcja wina na wyspie rządzi się bowiem swoimi prawami. Charakterystyczną cechą wina z Madery jest jego dojrzewanie  w wysokiej temperaturze (40-50oC).

Ciekawostka:

4 lipca 1776 roku – dzień ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych – został uczczony toastem wzniesionym winem z Madery.

Najlepsze wina portugalskie - wino z Madery

Portugalski bimber

Jeśli szukamy czegoś znacznie mocniejszego niż zwykłe wino stołowe, a nawet porto, warto sięgnąć po portugalskie bimberki.

Strzałem w dziesiątkę będzie Aguardente Fim de Século (czyli Schyłek Wieku) lub Aguardente CR&F, ewentualnie Aguardente Aldeia Velha (czyli Stara Wieś). Ich znakiem rozpoznawczym jest przyjemny aromat.

Najlepsze wina portugalskie - bimber
Najlepsze wina portugalskie - bimber Aldeia Velha
Najlepsze wina portugalskie - bimber CRF

To tyle na dziś, jeśli chodzi o dobre wina portugalskie. Ceny wyżej wymienionych trunków bywają naprawdę różne i ciągle się zmieniają w zależności od supermarketu, miejscowości, promocji, a nawet sezonu.

Nie będę więc podawać konkretnych cen (nawet przybliżonych), ale polujcie na promocje i przede wszystkim porównujcie ceny poszczególnych win w sklepach. Różnice mogą być naprawdę znaczące, czasami można trafić na ciekawą alkoholową perełkę.

Jeśli chodzi o portugalskie wina w Polsce, najłatwiej je znaleźć je w Biedronce, która należy do portugalskiego konsorcjum Jerónimo Martins.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *