Najlepsze wina portugalskie na każdą okazję
Wino winu nie zawsze równe, zwłaszcza jeśli kupujemy je nie tylko na konsumpcję własną, ale chcemy kupić „pewniaka”, czy to na uroczystą chwilę, idąc w gości lub na prezent. Poznaj naprawdę dobre wina portugalskie, które będą właściwe na każdą okazję.
Poniżej znajdziesz listę odpowiednich dla siebie: i tych z nieco wyższej półki (ale nie z najwyższej), i tych w nieco bardziej przystępnych cenach.
Spis Treści
ToggleWina portugalskie dobre na każdą okazję – przegląd najlepszych
Czym byłaby Portugalia bez wina? Aż strach pomyśleć! W końcu to ulubiony alkoholowy trunek mieszkańców tego kraju. Sklepowe półki uginają się pod różnorakimi butelkami. Które kupić? Na spożytkowanie własne można próbować do woli przeróżnych win i tym samym ile wlezie testować je na własnej skórze.
Problem pojawia się, gdy trzeba wybrać naprawdę dobre wino, niekoniecznie dla siebie. Takie, które będzie odpowiednie na każdą okazję: czy to na prezent, czy na przyjęcie gości. Takie, które będzie absolutnym pewniakiem i nie pozostawi cienia wątpliwości co do wyboru.
Nie sztuką jest przecież wybrać drogie, renomowane wino z najwyższej półki. Poszukajmy jednak różnych rozwiązań, które bez wątpienia rodowity Portugalczyk poleciłby dosłownie każdemu. Zaczynamy?
Wina portugalskie zielone, czyli vinho verde
Jeśli chodzi o vinho verde, warto poszukiwać tych, oznaczonych na etykiecie słowem Alvarinho* lub Loureiro* (np. Aveleda, QM Alvarinho). Jest ich naprawdę całe mnóstwo i praktycznie każde wino z etykietą wskazującą na te nazwy będzie gwarancją wysokiej jakości.
Nazwy Alvarinho i Loureiro oznaczają szczepy winorośli, charakterystyczne dla upraw w północnej Portugalii, do produkcji vinho verde (tzw. zielonego wina, czytaj po portugalsku winio werde). Odmiany te są charakterystyczne także dla upraw w hiszpańskiej Galicji, leżącej przy północnej granicy z Portugalią.
*Alvarinho – odmiana winorośli zaliczana do najlepszych szczepów portugalskich. Takie wino ma delikatny i orzeźwiający smak (znawcy wskazują na aromat brzoskwiniowy) i jest wprost idealne na letnie upały. To reprezentacyjny szczep dla tzw. zielonych win portugalskich.
*Loureiro – wina uzyskane z tego szczepu – zaraz obok Alvarinho – należą do najlepszych odmian na vinho verde. Znawcy wskazują, że odmiana Loureiero jest nieco bardziej aromatyczna, a sama nazwa pochodzi bezpośrednio od drzewa laurowego (po portugalsku to także loureiro), bo właśnie aromat lauru jest najbardziej wyczuwalny w winie wyprodukowanym z tego szczepu.
Podsumowując, niezależnie od ceny, wina oznaczone tymi słowami na etykiecie będą gwarancją jakości i doskonałych walorów smakowych. Można więc znaleźć naprawdę wyborne zielone wina portugalskie w racjonalnej cenie, wystarczy tylko pobuszować po sklepowych półkach.
Wina portugalskie białe
W odróżnieniu od win zielonych produkowanych na północy Portugalii oraz białych win pochodzących z innych krajów, białe wina portugalskie (port. vinho branco, czytaj winio branko) są nieco mocniejsze i często o wytrawnym smaku.
W tej kategorii polecam szczególnie:
- wino portugalskie z Douro (z północy): Papa Figos lub Assobio
oraz - wino portugalskie alentejano (z południa kraju): Sossego lub Cartuxa.
Czerwone wino portugalskie, czyli tinto
Szukasz trunku z kategorii wina portugalskie czerwone (port. vinho tinto)? Dobrym rozwiązaniem będzie:
- Pêra Doce (Alentejo), czyli Słodka Gruszka,
- Trinca Bolotas (Alentejo), czyli Nadgryzanie Żołędzi,
- Monte Velho (Alentejo), czyli Stara Góra,
- EA (Alentejo),
- Kopke (Douro),
- Mula Velha (Lizbona), czyli Stary Osioł,
- J.P. (Setúbal).
Wskazówka:
Jeśli wahasz się nad wyborem czerwonego wina, szukaj na etykiecie oznaczenia Touriga Nacional. To portugalski szczep uważany za najszlachetniejszy, kultywowany od regionu Douro, przez Dão, aż po Alentejo. Wina uzyskane z tej odmiany winorośli odznaczają się najwyższą jakością i intensywnym czarno-czerwonym kolorem.
Wino portugalskie różowe - vinho rosé
Dobrym wyborem będzie portugalskie wino deserowe dobrze znane także w Polsce: nieśmiertelny Mateus. Czy wiesz, że marka powstała w 1945 roku pod koniec II wojny światowej?
Ciekawostka:
Etykieta Mateusa przedstawia zabytkową rezydencję z XVIII wieku (port. Palácio de Mateus lub Casa de Mateus), która znajduje się w Vila Real na północy Portugalii.
Portugalskie wino musujące - espumante
Francja ma Szampana, Niemcy produkują Sekt, a we Włoszech króluje słynne Prosecco. Z tym ostatnim warto zapoznać się nieco lepiej, na przykład na blogu u Magdy z Italia poza szlakiem. Charakter tego musującego trunku przybliży Ci nieco wpis: Prosecco. Dlaczego można się w nim zakochać? >>>
A co zamiast Prosecco? Portugalia także może pochwalić się dobrymi alkoholami z bąbelkami. Poszukując tu smacznego wina musującego, warto sięgnąć po:
- Plexus – godne uwagi wino z Tejo, które zakupimy w przystępnej cenie,
- Raposeira (czyli po polsku Lisiczka) – nieco droższa, będąca swego rodzaju standardem,
- Murganheira – wino musujące z wyższej półki.
Wino porto, czyli mocne wino portugalskie
Porto to bez wątpienia najbardziej znane wino portugalskie. Które wybrać? Każde jest dobre, ale jeśli chcemy kupić coś lepszego, postawmy na porto z dopiskiem reserva, vintage lub na porto wieloletnie, np. 10-letnie.
Reserva – wino wysokiej jakości o delikatnym smaku i odpowiednio długim czasie dojrzewania.
Vintage – porto z tym oznaczeniem jest wyjątkowe nie tylko ze względu na wyborny smak, ale także fakt otwierania butelki korkociągiem (pozostałe wina porto po prostu odkręcamy). Co ważne, porto vinatge należy wypić w przeciągu ok. tygodnia. Samo określenie vintage oznacza wino zrobione z winogron zebranych i przetworzonych w jednym sezonie (niedopuszczalne jest dodawanie wina z innych roczników). Porto z takim oznaczeniem oznacza trunek z najlepszego w danym roczniku zbioru winogron.
Wieloletnie – powstaje w wyniku mieszania win. Przykładowo wino 10-letnie nie oznacza wina leżakującego przez 10 lat. Jest to wino powstałe z win różnej daty (załóżmy 20-letnie i 5-letnie), które zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach ostatecznie dają określony smak charakterystyczny dla danego przedziału wiekowego.
Przykłady sklepowe? Będąc na zakupach, postaw na przykład na:
- Staruszków, czyli Velhotes Special Reserve,
- 10-letnie Gran Cruz Porto Tawny 10 anos,
- Dow`s z serii Vinatge.
Istnieje też porto różowe (port. Porto rosé), które będzie świetnym akompaniamentem do deserów.
Rarytasem jest także białe porto (port. Porto branco) – w Polsce dostępne raczej rzadko. Można stworzyć z niego popularnego drinka Porto Tónico (Porto Tonic).
Szybki przepis na porto z tonikiem – Porto Tónico
Wystarczy wymieszać w proporcji pół na pół (lub według własnego gustu) białe wino porto z tonikiem, dodać listek mięty, plasterek cytryny i kostki lodu. Gotowe!
Wina portugalskie typu muszkatel
Te słodkie wina deserowe skradły serca naprawdę wielu osób. Tu warto postawić na klasyki:
- Moscatel de Setúbal,
- Favaíto – Moscatel do Douro,
- Adega de Favaios.
Portugalskie wino z Madery
Warto zwrócić także uwagę na nieco bardziej „egzotyczną” propozycję: Vinho Madeira, czyli wino prosto z Madery. Jest wyjątkowe – produkcja wina na wyspie rządzi się bowiem swoimi prawami. Charakterystyczną cechą wina z Madery jest jego dojrzewanie w wysokiej temperaturze (40-50oC).
Ciekawostka:
4 lipca 1776 roku – dzień ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych – został uczczony toastem wzniesionym winem z Madery.
Portugalski bimber
Jeśli szukamy czegoś znacznie mocniejszego niż zwykłe wino stołowe, a nawet porto, warto sięgnąć po portugalskie bimberki.
Strzałem w dziesiątkę będzie Aguardente Fim de Século (czyli Schyłek Wieku) lub Aguardente CR&F, ewentualnie Aguardente Aldeia Velha (czyli Stara Wieś). Ich znakiem rozpoznawczym jest przyjemny aromat.
To tyle na dziś, jeśli chodzi o dobre wina portugalskie. Ceny wyżej wymienionych trunków bywają naprawdę różne i ciągle się zmieniają w zależności od supermarketu, miejscowości, promocji, a nawet sezonu.
Nie będę więc podawać konkretnych cen (nawet przybliżonych), ale polujcie na promocje i przede wszystkim porównujcie ceny poszczególnych win w sklepach. Różnice mogą być naprawdę znaczące, czasami można trafić na ciekawą alkoholową perełkę.
Jeśli chodzi o portugalskie wina w Polsce, najłatwiej je znaleźć je w Biedronce, która należy do portugalskiego konsorcjum Jerónimo Martins.