Własny dom w Portugalii – kupno czy budowa?
Co wybrać? Zakup gotowego domu z rynku wtórnego czy budowa od podstaw? Postaram przedstawić najważniejsze plusy i minusy obu rozwiązań, aby własny dom w Portugalii stał się spełnionym marzeniem, a nie koszmarkiem.
Spis Treści
ToggleKupno domu w Portugalii
Na pierwszy ogień idzie zakup domu z rynku wtórnego. To rozwiązanie ma szereg plusów i minusów.
Plusy zakupu domu
- Łatwość otrzymania kredytu
- Zamieszkanie jest możliwe niemalże od razu po zakupie
- Możliwość zakupu domu na osiedlu prywatnym np. z basenem i kortem tenisowym
- Możliwość szybkiego poznania sąsiadów (co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą, przyjmijmy jednak to za plus)
- Możliwość posiadania małego ogródka
Minusy zakupu domu
- Opcja zazwyczaj droższa w porównaniu do budowy domu
- Zakup kota w worku – nie do końca wiadomo, jaki jest rzeczywisty stan mieszkania
- Częsty brak ogrzewania
- Nie zawsze, choć w wielu przypadkach niezbędny jest remont
- Prawdopodobieństwo zakupu dużego domu z małym ogródkiem (lub bez – wersja zabetonowanego ogródka) – dla jednych plus, dla innych minus (przyjmijmy jednak to za minus)
- Brak możliwości doboru wykończenia wnętrz według własnego gustu
Budowa domu w Portugalii
Nieco inny zestaw „za” i „przeciw” znajdziemy w przypadku budowy domu.
Plusy budowy domu
- Budowa według własnych potrzeb (np. wykończenie wnętrz)
- Możliwość budowy mniejszego domu, ale z dużym ogrodem
- Posiadanie ogrzewania i dobrej izolacji domu zależy tylko od nas
- Opcja zazwyczaj tańsza w porównaniu do zakupu gotowego domu
- W przypadku budowy metodą tradycyjną rozłożenie poszczególnych etapów między różne ekipy budowlane/fachowców
Minusy budowy domu
- Trudy znalezienia odpowiedniej działki pod budowę domu
- Długi czas oczekiwania na wybudowanie domu, a więc i zamieszkanie
- Ekipa budująca – uwaga na partaczy i oszustów
- Niekończąca się papierologia
- Niezbędny czas i zaangażowanie w cały proces budowy
Przeczytaj także: Jak wybudować dom w Portugalii w 7 krokach >>>
Własny dom w Portugalii: kupno vs. budowa
Wybór, co jest lepsze, tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji, możliwości finansowych i oczywiście naszej cierpliwości względem Portugalczyków, zarówno agentów nieruchomości, jak i fachowców.
Wady obu rozwiązań
Kupując dom w Portugalii z rynku wtórnego, moim zdaniem, to często zakup kota w worku. Ściany pięknie odmalowane, remont zrobiony na tip-top, podłoga czysta, że można z niej jeść almoço. Ale gdy przyjdzie zima….
W zimie: komin nam ojcem, fajerka matką, kożuch dobrodziej, a zapiecek chatką. Oj tak! Dopiero zimą możemy zobaczyć dobrodziejstwa zamalowanych ścian pod postacią pięknie kwitnącej pleśni, wszechobecnej wilgoci oraz wiatru hulającego przez nieszczelne okna.
A czy ogrzewanie zadziała? Oby. Jeśli ten czarny scenariusz się spełni, niezbędny będzie gruntowny i kosztowny remont.
Inną sprawą jest trudność znalezienia domu, który byłby stosunkowo nieduży, ale miał za to spory ogródek. To tak jakby szukać igły w stogu siana. Lokalni mieszkańcy lubią mieć duże domy, ale niekoniecznie duże ogródki. Dotyczy to przynajmniej domów, które wystawiane są na sprzedaż najczęściej.
Ciekawostką jest, że często małe powierzchnie, które mogłyby być ślicznym ogródkiem, są po prostu zabetonowane lub pokryte sztuczną trawą.
Z kolei decydując się na budowę domu, także musimy zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Choćby sam zakup działki. To nie lada wyzwanie, bo, a to sąsiadka pogoni agenta nieruchomości, zwyzywa i pośle do diabła (prawdziwa historia, byłam, widziałam!), a to działka budowlana okaże się jednak nie do końca być budowlaną. Istny cyrk na kółkach.
Trzeba także uważać na oszustów i krętaczy, którzy obiecują wybudować piękny dom, a tak naprawdę przy pierwszym grubszym przelewie pieniężnym budowa stanie.
Jeśli wszystko pójdzie świetnie, trzeba liczyć się z poświęceniem dużej ilości czasu na dopełnienie wszystkich spraw związanych z dokumentami oraz regularny kontakt z fachowcami, co dla niektórych osób może być sporą niedogodnością.
Zalety obu rozwiązań
Przejdźmy do głównych zalet obu opcji. Pierwszym plusem podczas zakupu domu jest łatwość otrzymania kredytu (zdecydowanie łatwiej jest go otrzymać niż w przypadku budowy domu), ponadto niewątpliwie najlepszą zaletą jest możliwość zamieszkania w wymarzonym domu praktycznie od razu po jego zakupie. Szybko i przyjemnie.
Najprawdopodobniej staniemy się także szczęśliwymi posiadaczami ogródka, który będzie do naszej dyspozycji (najczęściej mały, ale własny).
Jeżeli trafimy na okazję, możliwy jest także zakup domu szeregowego na osiedlu z atrakcjami dostępnymi dla wszystkich mieszkańców, np. basenem, kortem tenisowym, kawiarnią i firmą odpowiedzialną za regularne koszenie trawnika.
Zaletami budowy domu są z kolei takie przywileje jak możliwość instalacji dowolnego rodzaju ogrzewania, posiadanie VMC (port. Ventilação Mecânica Controlada), czyli rekuperacji (wentylacji mechanicznej), instalacja szczelnych okien, a nawet pomalowanie ścian farbami grzybobójczymi. Po prostu full wypas, zestaw idealny na portugalskie warunki, który zapewni każdemu domownikowi błogość mieszkania o każdej porze roku.
Dodatkowo miłośnicy natury mogą zdecydować się na wybudowanie mniejszego domku i pozostawić do swojej dyspozycji większy ogród, co w przypadku już wybudowanych domów nie zawsze jest możliwe. Najczęściej w sprzedaży są duże domy z mini ogródkami.
Niewątpliwą zaletą budowy domu od podstaw jest także kwestia finansowa. I choć wszystko zależy od rodzaju domu, ogólnie można stwierdzić, że przeciętny koszt budowy domu jest niższy od kupna gotowca.
Własny dom w Portugalii: inne rozwiązania, czyli kompromis
Jak widać, plusy i minusy obu przedstawionych powyżej rozwiązań są naprawdę różne i tak naprawdę ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości danej osoby.
Warto też wspomnieć, że bardzo dobrym rozwiązaniem pośrednim, swoistym kompromisem pomiędzy tymi dwoma opcjami, jest zakup domu z rynku pierwotnego. Mamy wtedy gwarancję nowoczesnych rozwiązań i dużą kontrolę w wyborze materiałów (przynajmniej wykończeniowych), a jednocześnie odpada nam uciążliwa część związana ze skomplikowanymi formalnościami (to zadanie dla dewelopera). Wydaje się, że jedyną kwestią, na którą trzeba uważać to wybór domu, który zostanie wybudowany przed solidnego dewelopera, który cieszy się dobrą sławą wśród lokalnej społeczności.
Innym sposobem na ułatwienie sobie życia jest zakup terenu z już zatwierdzonym projektem, czyli tzw. terreno com projeto aprovado para construção. Lista formalności w takim przypadku jest znacznie krótsza niż podczas zakupu działki i samodzielnego przygotowania budowy domu od zera. Jedyny warunek jest taki, że projekt wykonany projekt domu musi całkowicie spodobać się przyszłemu właścicielowi.