Portugalia dla fanów archeologii - Evora
Portugalia znana i nieznana

Portugalia dla fanów archeologii – 9 ciekawych miejsc

Podróżnicy, turyści, wagabundzi, Jasie Wędrowniczki. Jedni uwielbiają zwiedzanie miast, inni uciekają na łono natury, są też poszukiwacze niecodziennych doznań kulinarnych. A co z poszukiwaczami niezwykłych budowli, ruin, śladów dawnego życia i kultur? Czy jesteś ciekawy, co w tym temacie ma do zaoferowania Portugalia? Jeśli tak, zapraszam Cię serdecznie na archeologiczną podróż po Portugalii.

1. Park archeologiczny w Vila Nova de Foz Côa

Myśląc o Portugalii z punktu widzenia archeologicznego, jawi się przede wszystkim jedno miejsce: Park Archeologiczny Doliny Côa (port. Parque Arqueológico do Vale do Côa) położony w północno-wschodniej Portugalii.

To prawdziwy rarytas dla fanów archeologii. Znajdziemy tu przede wszystkim kompleks rysunków naskalnych z czasów prehistorycznych. Przestawiają głównie zwierzęta (w tym także wymarłe tury), ale nie tylko!

2. Rzymska świątynia w Evorze

Portugalia dla fanów archeologii - Evora - Świątynia Diany
Templo Romano - Świątynia Diany w mieście Évora

W samym sercu Alentejo, czyli w mieście Évora, znajdują się imponujące ruiny rzymskiej świątyni znanej także pod nazwą Świątynia Diany (port. Templo Romano Évora / Templo de Diana). 14 kolumn wciąż dumnie stoi w najwyższym miejscu miasta i przypomina turystom o bogatej historii Portugalii.

3. Cromeleque dos Almendres – portugalskie Stonehenge?

Niecałe 20 km od Evory znajduje się tajemniczy krąg kamieni (kromlech), który składa się aż z 95 monolitów. Ich dokładna funkcja nie jest znana po dziś dzień. Istnieją jednak domysły, że kamienie te mogą mieć ścisły związek z rolnictwem. Prawdopodobnie było to dawne miejsce kultu, w którym proszono o użyźnianie tutejszej ziemi.

4. Bracara Augusta, czyli Braga z czasów rzymskich

Portugalia dla fanów archeologii - Braga
Miasto Braga to perełka północnej Portugalii

Wspominając czasy rzymskie, nie sposób pominąć miasta położonego na północy Portugalii, administracyjnej stolicy regionu Minho. Braga, a dawniej Bracara Augusta, to miasto, w którym bez problemu napotkasz ślady obecności Rzymian. Organizowany jest tu znany festiwal, Braga Romana, podczas którego ulice starego miasta przemieniają się w rzymskie uniwersum.

Jeśli wybierasz się w okolice Bragi, przeczytaj także: Północna Portugalia – co zobaczyć? Przewodnik >>>

5. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Lizbonie

Kolejnym punktem na archeologicznej mapie Portugalii będzie Narodowe Muzeum Archeologiczne zlokalizowane w Lizbonie (port. Museu Nacional de Arqueologia). Znajdziesz tutaj bogatą kolekcję najważniejszych przedmiotów z okresu od paleolitu po średniowiecze.

Zaraz obok znajduje się słynny Klasztor Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerônimos), a w sąsiedztwie kultowa kawiarnia Pastéis de Belém serwująca tradycyjne portugalskie słodycze.

6. Historyczne Wioski Portugalii

Portugalia dla fanów archeologii - Piodao
Piodão - 1 z 12 niezwykłych miejscowości

12 wiosek i miasteczek, 12 różnorodnych doświadczeń. Tak w skrócie można opisać Historyczne Wioski Portugalii (port. Aldeias Históricas de Portugal), czyli kompleks wyjątkowych miejscowości, w których czas stanął w miejscu.

Wszystkie powstały w czasach, kiedy na terenach obecnej Portugalii nie było… Portugalczyków. Były za to inne ludy, a wraz z nimi tradycje oraz architektura. Warto zobaczyć je wszystkie na własne oczy! A przynajmniej kilka z nich. Szczególnie polecam te trzy miejscowości: Monsanto, Sortelha i Piodão.

7. Ruínas do Prazo, portugalskie Machu Picchu

Na liście mamy już portugalski Stonehenge, czas na odpowiednik Machu Picchu. Tak określane są Ruiny Prazo (port. Ruínas do Prazo), położone ok. 80 km na północ od miasta Guarda. To stanowisko archeologiczne jest miniaturką zaginionego miasta Inków, ale to naprawdę miniaturką.

8. Citânia de Briteiros w pobliżu Guimarães

Portugalia dla fanów archeologii - Citania de Briteiros
Citânia de Briteiros niedaleko Guimarães

Osada celtycka z epoki żelaza położona ok. 15 km od miasta Guimarães – kolebki Portugalii. Została całkowicie opuszczona prawdopodobnie w III wieku, prawdopodobnie ze względu na inwazję rzymską, jaka miała miejsce na Półwyspie Iberyjskim.

9. Ruiny w Conímbriga niedaleko miasta Coimbra

Jedne z najbardziej znanych ruin w centralnej Portugalii to Ruínas de Conímbriga, czyli Ruiny w Conímbriga. Zlokalizowane są zaledwie 17 km od Coimbry, miasta znanego przede wszystkim z tradycji uniwersyteckich.

Conímbriga to dawne miasto rzymskie z amfiteatrem, łaźniami, forum i akweduktem. Jest kolejną pozostałością historyczną po czasach rzymskich, którą zdecydowanie warto odwiedzić.

Są to prawdopodobnie najbardziej znane miejsca w Portugalii, które mogą zainteresować fanów archeologii, ale nie tylko! Każde z nich jest warte odwiedzenia, choćby przejazdem. A jeśli chciałbyś na własną rękę poszukać innych, lokalnych miejsc z długą historią w tle, w Portugalii jest ich całe mnóstwo.

W swojej okolicy poszukuj miejsc z tymi słowami w nazwie:

 • dólmen – dolmen, czyli prosta budowla z bloków skalnych z czasów prehistorycznych,
 • castro – osada,
 • marcos miliários – kamienie milowe z czasów rzymskich,
 • parque arqueológico – park archeologiczny,
 • ruínas – ruiny.

4 komentarze

 • Jagoda

  Ojej, ale niespodzianka. Bardzo dziękuję. Teraz mam informacje zgromadzone w jednym miejscu. Szczególnie dziękuję za infromację o Citânia de Briteiros. Jest to miejsce unikatowe, nie tylko w Portugalii, ale także w skali Europy. Na mojej liscie do zobaczenia, zdecydowanie numer jeden.
  Żeby tylko można było, w końcu, zacząć podrózować bezpiecznie. Już nie mogę się doczekać.

  pozdrawiam serdecznie
  Jagoda

  • Portugalskie Opowieści

   Jagoda, nie ma za co! Postaram się dodawać tutaj coraz więcej miejsc (także tych mniej znanych), aby lista z biegiem czasu była bardziej kompletna i ciekawsza 🙂 Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *