Zwyczaje wielkanocne w Portugalii
Życie w Portugalii

Zwyczaje wielkanocne w Portugalii: upominki między chrzestnymi a chrześniakami

Jednym z typowych portugalskich zwyczajów wielkanocnych jest dawanie niezobowiązujących upominków pomiędzy chrzestnymi a chrześniakami.

Tradycja ta wciąż kultywowana jest w wielu domach portugalskich. Poniżej dowiesz się, na czym dokładnie polega i kiedy się odbywa.

Zanim przejdziemy do sedna, poniżej mini słowniczek:

  • padrinhos – rodzice chrzestni (padrinho – chrzestny / madrinha – chrzestna),
  • afilhados – chrześniacy (afilhado – chrześniak / afilhada – chrześnica).

Tradycyjnie podczas Niedzieli Palmowej chrześniak odwiedza swoich chrzestnych i wręcza im drobny upominek. Przykładowo może to być ozdobny koszyczek z zieloną rośliną lub kwiatem udekorowanym zajączkiem bądź kurczaczkiem wielkanocnym. W środku można znaleźć dedykację, np. jak ta ze zdjęcia: „Querido Padrinho” (czyli Kochanemu Chrzestnemu).

Następnie  tydzień później – podczas Niedzieli Wielkanocnej – to chrzestni powinni zrewanżować się i podarować swojemu chrześniakowi słodki upominek, na przykład pod postacią tradycyjnych, kolorowych draży wielkanocnych.

Oczywiście rodzaj upominków może zależeć od zwyczajów panujących w danej rodzinie i kontaktu, jaki mają ze sobą chrzestni i chrześniacy. Najbardziej tradycyjny wydaje się jednak zwyczaj „wymiany” zielonej roślinki na słodycze. 

Tradycja wielkanocna dawniej i dziś

Dlaczego właśnie taki rodzaj upominków wymieniają ze sobą padrinhos i afilhados?

Tradycyjnie chrześniacy powinni podarować:

  • ojcu chrzestnemu – gałązkę oliwną  (port. ramo de oliveira), 
  • matce chrzestnej – bukiet fiołków (port. ramo de violetas).

Tydzień później chrześniacy powinni otrzymać od swoich padrinhos wielkanocne słodkości.

Niedziela Palmowa: upominek dla chrzestnych

Dziś chrześniacy mogą podarować upominki umieszczone np. w dekoracyjnym koszyczku nawiązującym tematyką do Wielkanocy. Zazwyczaj odpowiedni prezent można wybrać w kwiaciarni.

Niektórzy obdarowują swoich rodziców chrzestnych innymi roślinami lub dają niewielki upominek pod postacią świecy zapachowej, dekoracyjnego kubka czy książki.

Liczy się przede wszystkim pamięć o swoich padrinhos i spędzenie z nimi wspólnego czasu.

Zwyczaje wielkanocne w Portugalii - koszyczek
Zwyczaje wielkanocne w Portugalii - niedziela palmowa
Zwyczaje wielkanocne w Portugalii - koszyk

Niedziela Wielkanocna: upominek dla chrześniaków

Jako tradycyjny rewanż upominkowy, w Niedzielę Wielkanocną, chrzestni nie mogą zapomnieć o podarowaniu słodkości swoim afilhados. Klasyką są słodkie jajka w czekoladzie (port. ovos de chocolate), kolorowe draże w kształcie jaj (port. amêndoas) czy tradycyjne ciasta wielkanocne: folar lub pão-de-ló.

Jako że tradycja nie ma sztywnych ram, tutaj także prezenty mogą być różne. Do słodkości można dorzucić upominek odpowiedni do wieku chrześniaka (np. zabawkę dla małych dzieci lub perfumy dla nastolatków). 

Zwyczaje wielkanocne w Portugalii - słodycze
Amêndoas, czyli tradycyjne słodycze wielkanocne w kształcie jajeczek

Najważniejsza jest jednak pamięć i kultywowanie tradycji. Kwiaty, słodkie jajka i wielkanocne draże są zawsze na czasie — i dla padrinhos, i dla afilhados.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *