Jak wygląda chrzest w Portugalii
Życie w Portugalii

Jak wygląda chrzest w Portugalii?

Jednym z długo wyczekiwanych przez rodziców dni jest chrzest dziecka. To dzień, w którym maluch uroczyście wejdzie do grona wiernych. Nie inaczej jest w Portugalii, gdzie zdecydowanie dominuje katolicyzm. Być może jesteście ciekawi, jak właściwie wygląda chrzest w Portugalii? Czy panują tu podobne do polskich zwyczaje?

Przebieg ceremonii chrztu świętego w Portugalii jest bardzo podobny do polskiego. Podczas mszy czoło dziecka naznaczane jest znakiem krzyża, zapalana jest świeca, a rodzice i chrzestni publicznie wyznają swoją wiarę oraz zobowiązują się do wychowania malucha w wierze katolickiej.

Czy są zatem jakieś szczególne obrzędy i zwyczaje podczas chrztu w Portugalii? Tak, poniżej kilka szczegółów, które mogą Wam wydać się ciekawe.

Kameralna ceremonia chrztu świętego

Msza chrzcielna dedykowana jest w całości maluchowi i jego najbliższym. W kościele znajduje się więc tylko kilkanaście osób, zazwyczaj jest to rodzina i najbliżsi przyjaciele.

Bogato zdobiony ołtarz kościoła w Cervães

Powitanie malucha u drzwi kościoła

Bardzo ciekawym zwyczajem jest powitanie dziecka, rodziców i chrzestnych przez duchownego jeszcze przed wejściem do kościoła. Nieochrzczone dziecko nie przekracza „samodzielnie” progu świątyni po raz pierwszy, dokonuje tego w asyście księdza.  

Kamienny ołtarz - Santuário de Nossa Senhora do Bom Despacho w Cervães

Rodzicie chrzestni – odpowiedzialność na całe życie

Na osobną uwagę zasługują rodzice chrzestni – padrinho (wym. padrinio) i madrinha (wym. madrinia). W Portugalii to bardzo ważne osoby, często nazywane drugimi rodzicami dziecka.

Będą oni towarzyszyć chrześniakowi przez całe życie, zarówno dziecięce, jak i dorosłe. Ich rola nie kończy się bowiem na rozpieszczaniu malucha w okresie dziecięcym. W dorosłym życiu rodzice chrzestni często są dla niego prawdziwym wsparciem.

Przykładowo pomagają mu w znalezieniu pracy (często nawet zatrudniają we własnej firmie) lub przejmują obowiązki rodziców, jeśli zajdzie realna ku temu potrzeba (np. w przypadku problemów związanych z rozwodem lub utratą rodziców).

Portugalczycy bardzo poważnie podchodzą więc do funkcji ojca chrzestnego lub matki chrzestnej. Będą wspierać swojego chrześniaka w trudnych momentach i troszczyć się o niego dosłownie przez całe życie. Najczęściej to właśnie oni są także świadkami na ślubie swoich chrześniaków. 

Jeśli ciekawią Cię portugalskie tradycje ślubne, koniecznie przeczytaj artykuły:
Jak wygląda ślub w Portugalii? >>>
oraz
Jak wygląda wesele w Portugalii? >>>

Sesja zdjęciowa po mszy świętej

Chwilę po mszy nadchodzi czas na sesję zdjęciową ze wszystkimi gośćmi. Rodzice i dziecko cierpliwie pozują przy ołtarzu lub przed kościołem. Najpierw każdy z osobna robi sobie zdjęcie z rodzicami i maluchem, a na koniec przychodzi czas na grupową fotografię.

chrzest w Portugalii - wnętrze kościoła
Santuário de Nossa Senhora do Bom Despacho

Chrzest w Portugalii: uroczysty obiad

Po ceremonii chrztu wszyscy uczestnicy udają się na obiad. Portugalczycy żyją dla jedzenia, więc ta część obfituje w różnego rodzaju dania, przekąski i słodkości. Czy wiecie, jak wygląda wesele w Portugalii? Chrzciny to swoista miniaturka wesela, tylko bez muzyki.

Impreza odbywa się w restauracji, najczęściej zlokalizowanej w quincie (czyli dużej posiadłości z zadbanym ogrodem i elegancką restauracją).

Przyjęcie otwierają różne przekąski, drinki i wino. Najczęściej podawanymi przystawkami są:

  • krokieciki: mięsne, rybne, z owocami morza;
  • krewetki: gotowane, grillowane, w cieście;
  • gotowane małże;
  • sałatki, np. z dorszem i ciecierzycą;
  • faszerowane pieczarki;
  • koreczki serowo-warzywne.

Jest to część bankietowa, podczas której nakładamy na talerzyk przystawki, rozmawiamy i spacerujemy. Najczęściej ta część imprezy odbywa się na dworze, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje i możemy przyjemnie zrelaksować się w promieniach słonecznych.

Czas przystawek to także pora na oficjalne pogratulowanie rodzicom i dziecku oraz wręczenie im prezentu. Portugalskim zwyczajem każdy podchodzi, kiedy chce, nie ma żadnej kolejki wyznaczającej najlepszy moment. Podczas składania życzeń, ukradkiem wręczamy kopertę. Podobnie jak na weselu, nie ma tu raczej w zwyczaju kupowania prezentów, najczęściej jest to po prostu koperta z pieniędzmi.

Stół z ciastami, deserami i owocami
chrzest w Portugalii - obiad
W oczekiwaniu na gości - tu będzie serwowany obiad

Po zaspokojeniu pierwszego głodu czas na obiad. Goście udają się do wnętrza restauracji, gdzie kolejno podawane są ciepłe dania. Jak wygląda przykładowe menu?

Obiad najczęściej otwiera krem warzywny (port. creme de legumes) albo tradycyjna zupa z kapusty galicyjskiej (port. caldo verde). Później przychodzi kolej na danie główne, którym najczęściej jest dorsz (port. bacalhau).

Po słonych daniach pora na uroczyste pokrojenie tortu i sesję zdjęciową. W międzyczasie otwarty zostaje tzw. Stół Słodkości, czyli Mesa de doces, gdzie w formie szwedzkiego stołu podawane są ciasta, desery i owoce.

chrzest w Portugalii - ciasto
Ciasto to po portugalsku bolo

Najczęściej serwowane są: owocowe tarty, portugalski flan (port. pudim), sałatki owocowe, plasterki pomarańczy czy śmietankowy mus z mango. To także czas na mocne espresso, tzw. cafezinho (wym. kafezinio).

Pudim, czyli portugalski flan - jeden z najpopularniejszych deserów

Goście bawią się i przede wszystkim jedzą nawet do późnego wieczora – jak widzicie, „obiad” to tak naprawdę miniaturowe wesele. Z tą różnicą, że zamiast państwa młodych, główną rolę ogrywa maluch wraz z rodzicami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *