Jak wyglądają portugalskie urodziny
Życie w Portugalii

Jak wyglądają portugalskie urodziny?

Czy portugalskie urodziny różnią się znacząco od polskich? Jak przebiega przyjęcie urodzinowe? I jak Portugalczycy składają życzenia solenizantowi?

Portugalczycy uwielbiają wszelkiego rodzaju spotkania rodzinne, nie inaczej jest w przypadku celebrowania urodzin. To doskonała okazja, by spotkać się w większym gronie. W zależności od rodziny mogą to być mniejsze przyjęcia w bardziej kameralnym gronie lub całkiem spore imprezy z dawno niewidzianymi ciociami i wujkami.

Niemal zawsze jest to jednak spotkanie rodzinne, w którym uczestniczą rodzice, dziadkowie, wnukowie, ciocie i wujkowie. Osoby „z zewnątrz” czy przyjaciele rodziny zwyczajowo nie są zapraszani w gości.

Nie chodzi o to, że nie są mile widziani, jednak zazwyczaj wpadają tylko na chwilę, by się przywitać i złożyć życzenia. Nie zostają jednak na kolację, która jednak przeznaczona jest po prostu dla rodziny.

Kolacja urodzinowa po portugalsku

Przyjęcia urodzinowe najczęściej zaczynają się późnym wieczorem o zwyczajowej porze jedzenia kolacji. Najpierw pojawiają się przekąski do spałaszowania na stojąco i z kieliszkiem wina w ręku. To czas czekania na dania główne, np. ośmiornicy z piekarnika lub wołowych steków z grilla.

Wszyscy krzątają się po domu, rozmawiają, jedzą gotowane krewetki, oliwki lub cienkie plasterki presunto, no i piją winko. A zazwyczaj około godziny 20:30 lub 21:00 domownicy zasiadają do stołu. Podczas kolacji serwowane są standardowa dania – takie które w danej rodzinie podawane są najczęściej.

Dopiero po daniach głównych przychodzi czas na słodkości, w tym na pokrojenie tortu i złożenie życzeń solenizantowi.

Portugalskie życzenia urodzinowe

Cała rodzina gromadzi się wokół stołu, gaszone są światła, a tort przystrajany jest świeczkami i racami tortowymi. Wszyscy zaczynają śpiewać piosenkę urodzinową, po której wybucha salwa oklasków.

Dopiero teraz, po oklaskach, składane są życzenia urodzinowe.

Ten moment wygląda nieco inaczej niż w Polsce, bo każdy z osobna podchodzi do solenizanta, mówi krótko: „Parabéns” lub „Feliz aniversário” lub „Muitas felicidades”. Zwroty te oznaczają „Wszystkiego najlepszego”. Następnie dajemy dwa buziaki (ewentualnie także prezent) i… to wszystko.

Oczywiście nie ma podawania ręki (Portugalczycy ogólnie bardzo rzadko podają sobie rękę, preferują buziaki). I co może najbardziej zaskakiwać, nie ma tu zwyczaju składania dłuższych, osobistych życzeń solenizantowi – nawet jeśli jest dla nas bardzo bliską osobą. Portugalskie życzenia urodzinowe są krótkie i niespersonalizowane.

Składanie życzeń to także dobry moment na wręczenie prezentu. W praktyce wiele osób daje upominki wcześniej, w momencie witania się z solenizantem. Nie ma więc sztywnych reguł co do wręczania prezentów, każdy robi to, kiedy chce i jak chce.

Po oficjalnych życzeniach następuje pokrojenie tortu oraz pałaszowanie słodyczy i ciast. A na koniec, dla chętnych, serwowana jest czarna, (nocna) mocna kawka.

Ciekawy lokalnych wypieków? Przeczytaj także wpis: TOP 7: Portugalskie desery, których warto spróbować >>>

Portugalskie urodziny - sztuczne ognie
Portugalskie urodziny: za chwilę goście zaśpiewają piosenkę urodzinową i złożą życzenia

Co może zaskakiwać, zwyczajowo Portugalczycy raczej nie łączą ciasta z kawą. Czy to w domu, czy w kawiarni. Najpierw jedzą słodkie ciasta i desery, a dopiero potem piją osobno kawę.

Jeśli więc zamawiasz w kawiarni coś słodkiego i kawę, warto wspomnieć kelnerowi, że chcesz je otrzymać w tym samym czasie, a nie osobno. W przeciwnym razie prawdopodobnie najpierw dostaniesz deser, a dopiero jak go zjesz, kelner poda kawę.

Wracając jeszcze do życzeń… Koniecznie przeczytaj poniższe słowa, aby nie popełnić urodzinowej gafy.

Przedwczesne życzenia urodzinowe przynoszą pecha

Bardzo ważne, by życzeń urodzinowych nie składać wcześniej niż w dniu urodzin. Portugalczycy wierzą, że przynosi to pecha. Zdecydowanie lepiej z życzeniami się spóźnić, niż gdybyśmy mieli złożyć je nawet kilka minut przed północą. 

To naprawdę bardzo ważne. Nikt w Portugalii nie składa wcześniej życzeń. Nikt.

Przyjęcia urodzinowe dla dzieci

Jak portugalskie urodziny spędzają maluchy? Kolacja z rodziną to jedno, ale zwyczajowo rodzice malucha zapraszają koleżanki i kolegów z klasy do bawialni.

Popularne są sale zabaw z kulkami i trampolinami, gdzie przez kilka godzin najmłodsi szaleją, skaczą i piszczą.

Mogą to być imprezy dla wszystkich dzieci, popularne są też zaproszenia jedynie dla chłopców bądź dziewczynek.

Portugalska piosenka urodzinowa

A co Portugalczycy śpiewają solenizantom? Dla zainteresowanych podaję tekst tradycyjnej urodzinowej piosenki i jej luźne tłumaczenie:

Parabéns a você, / Wszystkiego najlepszego dla Ciebie,
Nesta data querida, / W tym cudownym dniu,
Muitas felicidades, / Dużo szczęścia,
Muitos anos de vida. / Dużo lat życia.

Hoje é dia de festa, / Dziś jest dzień świętowania,
Cantam as nossas almas, / Śpiewają nasze dusze,
Para o(a) menino(a)… / Dla <imię solenizanta>
Uma salva de palmas! / Moc oklasków!

Tenha tudo de bom, / Miej wszystko to,
Do que a vida contém, / Co najlepsze w życiu,
Tenha muita saúde / Miej dużo zdrowia
E amigos também. / A także przyjaciół.

Hoje… faz anos, / Dziś <imię solenizanta> ma urodziny,
Porque Deus assim quis, / Bo Bóg tak chciał,
O que mais desejamos, / Najwięcej życzymy,
É que seja feliz! / Niech będzie szczęśliwy!

Niektórzy śpiewają także wersję alternatywną ostatniej zwrotki i z przymrużeniem oka życzą solenizantowi połamania nosa (rymy quis-nariz):

Hoje… faz anos, / Dziś <imię solenizanta> ma urodziny,
Porque Deus assim quis, / Bo Bóg tak chciał,
O que mais desejamos, / Czego najwięcej życzymy,
É que parta o nariz! / Niech połamie sobie nos!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *