Zalety życia w Portugalii
Życie w Portugalii

Zalety życia w Portugalii

Poznaj najważniejsze zalety życia w Portugalii. Być może dopiero rozważasz przeprowadzkę lub już tutaj mieszkasz i chciałbyś nieco zweryfikować swoje postrzeganie tego kraju. A może spędziłeś tu urlop i chciałbyś dowiedzieć się, jakie jest naprawdę życie w Portugalii?

Poniżej przeczytasz o najważniejszych plusach, które sprawiają, że w Portugalii po prostu chce się mieszkać.

Możliwość wygrzewania ciała w promieniach słonecznych przez większość dni w roku to niewątpliwie numer jeden z pozytywów życia w Portugalii. Słoneczko, brak śniegu i mrozu (a co za tym idzie, na przykład brak konieczności wymiany opon na zimowe) to dla wielu podstawowe plusy, jakie daje mieszkanie w południowych krajach.

Świetną pogodę niemalże przez cały rok mają zagwarantowaną zwłaszcza osoby, które mieszkają w południowej części kraju: w regionie Algarve, Alentejo, Lizbonie i okolicy. Północna Portugalia jest nieco bardziej kapryśna.

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

Lizbona plasuje się w czołówce najbardziej słonecznych miast Europy (2799 godzin słonecznych w roku), między innymi po Valetta – stolicy Malty (2957 godzin słonecznych w roku) i Marsylii (2858 godzin słonecznych w roku).

Niezwykłe plaże i bliskość oceanu

Portugalia to przede wszystkim cudowne plaże – od północy na południe. Drobnopiaszczyste, grubopiaszczyste, żwirkowe, kamieniste, turystyczne, dzikie… Są naprawdę różnorodne i rozciągają się na całej długości kraju.

Całe wybrzeże Portugalii stoi przed nami otworem – jest co zwiedzać i gdzie odpoczywać. Przeczytaj więcej o zachodnim wybrzeżu południowej Portugalii: Południowa Portugalia: Costa Alentejana i Costa Vicentina – co zobaczyć? Przewodnik >>>

A jak plaża i ocean, to inne atrakcje rozumie się samo przez się: morskie oceaniczne fale, zapierające dech w piersi klify, najlepsze miejsca do surfingu i innych sportów wodnych (ukłony zwłaszcza dla Peniche, Ericeira i Nazaré), klimatyczne porty rybackie, świeże ryby i pozostałe morskie stworzenia. I jak tu nie kochać Portugalii?

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

W corocznie organizowanych rankingach na najpiękniejsze plaże Europy doceniane jest także portugalskie wybrzeże. Na przestrzeni lat wyróżnione zostały m.in. następujące plaże:

  • Praia da Marinha (Lagoa),
  • Praia de Benagil (Lagoa),
  • Praia do Carvoeiro (Lagoa),
  • Praia da Falésia (Albufeira),
  • Praia dos Galapinhos (Setúbal),
  • Praia de Odeceixe (Aljezur),
  • Praia da Rocha (Portimão).

Poznaj lepiej plaże regionu Alentejo: Portugalia: Plaże Costa Alentejana – przewodnik >>>

Niesamowite krajobrazy

Inne zalety życia w Portugalii? Kto choć raz zobaczył monumentalne klify, kaskady winorośli w Dolinie rzeki Douro, naturalne wodospady górskie, montado z wypalonymi trawami i sadami dębów korkowych, gaje oliwne, sady obsadzone pomarańczami i cytrynami, ten wie, że pięknych krajobrazów i punktów widokowych w Portugalii absolutnie nie brakuje. Natura nie poskąpiła tutaj obecności w najlepszym swoim wydaniu.

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

Prawie 33% lasu korkowego całego świata znajduje się w Portugalii, w przepięknym ekosystemie zwanym montado, w regionie Alentejo. A ponad 50% rocznej produkcji korka pochodzi właśnie z tego kraju. 

Piękny, dźwięczny język

Portugalski to przepiękny język – jest dźwięczny i szeleszczący. Nieco inny od hiszpańskiego, choć z tej samej grupy języków romańskich.

Przykładowo Vasco da Gama po portugalsku wymawia się jako Vaszku da Gama.

Popularnym łamańcem językowym są słowa: três tristes tigres (tj. trzy smutne tygrysy) wymawiane jako tresz trisztesz tigresz. Spróbuj wypowiedzieć te słowa na głos i w szybkim tempie. Czy słyszysz te szeleszczące tygrysy?

Co jeszcze bawi Polaków? Sprawdź: Śmieszne słowa po portugalsku >>>

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

Portugalski jest siódmym najczęściej używanym językiem świata. Natomiast portugalski kontynentalny z oddali często przypomina turystom język… rosyjski!

Portugalskie jedzenie

Dużo osób podkreśla walory portugalskiej kuchni (zwłaszcza sami Portugalczycy!). O ile na ten temat można by polemizować z każdym obcokrajowcem z osobna (zdania bywają podzielone), warto natomiast przyznać, że świeże ryby i owoce morza oraz sezonowe warzywa i owoce zasługują na oklaski.

Jako zalety życia w Portugalii należy też wymienić  tanie i dobre wino w sklepach i restauracjach oraz ogólnie całą kulturę picia wina do obiadu w sposób luźny i kulturalny.

Dla wielu dużym atutem są także ceny w kawiarniach: pyszna i tania kawa oraz wyroby cukiernicze.

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

Niektóre dania polskie i portugalskie są do siebie bardzo podobne: Polacy mają rosół, schabowe i pierogi, a Portugalczycy canja de galinha, panados i smażone rissois. Wiadomo, dania nie są takie same w 100%, ale wizualnie w pewnym stopniu zbliżone do siebie.

Południowy styl życia – wszechobecny luz blues

Czym jeszcze zachwyca Portugalia? Życie codzienne to dla wielu czysta przyjemność. Cechuje je przede wszystkim swoboda i luz.  

Na uwagę niewątpliwie zasługuje to, że Portugalczycy wiedzą jak się bawić, niezależnie od wieku (emeryci często są aktywni, lubią sobie zatańczyć na festach i wypić winko). Swobodne podejście do życia to niewątpliwy atut życia w Portugalii.

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

Jeśli chcesz się pobawić i poznać nieco portugalskiego folkloru z regionu Minho, wybierz się na jedną z imprez organizowanych regularnie na północy kraju, zazwyczaj od czerwca do listopada. Są to tzw. arraial minhoto, które przypominają w pewnym sensie polskie wesela.

Jest tłoczno, dużo się je, pije i tańczy, a wszystko w otoczce tutejszego folkloru. Przy okazji można zobaczyć, z jaką werwą bawią się Portugalczycy w naprawdę różnym wieku. Najbardziej znane imprezy tego typu organizuje Quinta de Santoinho i Quinta da Malafaia.

Tolerancja i otwartość Portugalczyków

Co jeszcze obcokrajowcy kochają w Portugalii? Otwartość mieszkańców: ludzie w Portugalii są tolerancyjni, bardzo pomocni, mili, przyjaźni i po prostu kulturalni (szeroko rozumiane chamstwo jest tu naprawdę bardzo rzadko spotykane).

Poznaj lepiej mieszkańców Portugalii i przeczytaj artykuł: Jacy są Portugalczycy – TOP 11 ciekawostek >>>

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

W rankingach najbardziej przyjaznych dla imigrantów krajów na świecie nie brakuje Portugalii. Przykładowo w 2018 roku Portugalia uplasowała się na szóstym miejscu najlepszych krajów do życia dla ekspatów, a w 2019 wskoczyła aż na ostatnie miejsce na podium – zajęła trzecie miejsce zaraz po Tajwanie i Wietnamie (wg Expat Insider 2017 i Expat Insider 2019).

Spokój i bezpieczeństwo

Portugalia uważana jest za względnie spokojny kraj, obcokrajowcy czują się tu po prostu bezpiecznie. Zwłaszcza w mniejszych miasteczkach i na wsiach raczej nie ma tzw. draństwa,  podejrzanych typów czy słaniających się pijaków… Wydaje się, że ludzka uczciwość i prostota życia nadal odgrywają tu naprawdę dużą rolę w społeczeństwie.

Oczywiście, jak w każdym zakątku świata, tak i w Portugalii istnieją miejsca podejrzane. Są tu też niebezpieczne dzielnice, które lepiej omijać dla własnego dobra. Warto mieć to na uwadze.

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

W różnych rankingach (m.in. Global Peace Index 2020) Portugalia znajduje się w ścisłej czołówce – top 10-ciu – najbezpieczniejszych krajów świata, zaraz obok Austrii, Islandii, Danii czy Nowej Zelandii.

Portugalska architektura

Za co kochamy Portugalię? Nie można przejść obojętnie obok interesującej architektury (różnorodnej dla Portugalii północnej i południowej), w której dominują portugalskie płytki, czyli azulejos. Dodajmy do tego wąskie, klimatyczne uliczki, charakterystyczne kolory (na południu króluje zwłaszcza biały, niebieski i żółty) i wszechobecny kamień (przeważa zwłaszcza na północy Portugalii).

Jest co podziwiać: niezliczone miasta i miasteczka oraz niewielkie wioski portugalskie. Naprawdę można się zakochać od pierwszego wejrzenia.

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

Azulejos pełnią rolę nie tylko dekoracyjnych elementów portugalskich budynków, ich zdaniem jest także ochrona przed wodą i wilgocią. 

Tradycje i obyczaje portugalskie

Kolejnym mocnym punktem na plus jest kultura kraju, jego tradycje i ciekawe obyczaje. Różnego rodzaju festy, na których całe rodziny bawią się do późnych godzin nocnych, muzyka fado, tradycje świąteczne itp.

Sprawdź: Jak wygląda Boże Narodzenie w Portugalii? >>>
oraz poznaj: Wielkanoc w Portugalii – tradycje i zwyczaje >>>

FAKTY I CIEKAWOSTKI:

Fado z Lizbony najczęściej nawiązuje do utraconej miłości, minionych czasów, życiowych nieszczęść – przeznaczenia, którego ludzkość nie jest w stanie zmienić.

Z kolei smutny śpiew fado z Coimbry powiązany jest najczęściej z motywem akademickim. Dominują tematy powiązane z miłością studentów do miasta, pożegnań związanych z zakończeniem roku akademickiego czy młodzieńczych zauroczeń. 

Są to główne zalety życia w Portugalii, ale jeśli przychodzą Ci jeszcze jakieś inne do głowy, śmiało napisz o nich poniżej w komentarzu.

Jeżeli natomiast chcesz poznać najważniejsze minusy tutejszego życia, zapraszam do przeczytania wpisu: Wady życia w Portugalii >>>

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *