Portugalia Plaże Costa Alentejana - przewodnik - Praia dos Alteirinhos
Baixo Alentejo,  Portugalia znana i nieznana,  Portugalia południowa - Alentejo

Portugalia: Plaże Costa Alentejana – przewodnik

Jak wyglądają plaże Costa Alentejana? Które są typowo turystyczne, a które dzikie i trudnodostępne? Poniższa lista pozwoli na odkrycie różnorodnych plaż Alentejo – nawet takich, o których niekoniecznie przeczytasz w przewodnikach. Dowiedz się również pokrótce, jak wygląda dojazd i czy dane miejsce charakteryzuje się czymś ekstra. Zapraszam do wirtualnego spaceru po zachodnim wybrzeżu południowej Portugalii.

Część wybrzeża od plaży w São Torpes po rzekę Seixe dotyczy stricte wybrzeża Alentejo, czyli Costa Alentejana. I właśnie tę część weźmiemy na tapet.

Warto jednak wiedzieć, że Costa Alentejana wraz z położonym nieco niżej wybrzeżem Costa Vicentina (od Odeceixe po Burgau), należącym już do regionu Algarve, wspólnie wchodzą w skład Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina.

A ponieważ nazwa parku jest naprawdę długa (po polsku brzmiałaby: Obszar Chronionego Krajobrazu Południowo-zachodniego Alentejo i Wybrzeża Vicentina), w codziennym życiu tak naprawdę nikt jej nie używa. Portugalczycy najczęściej wrzucają wszystko do jednego wora i w skrócie określają cały ten obszar jako Costa Vicentina.

To taka ciekawostka, w ramach rozdzielenia pojęć i doprecyzowania, gdzie tak naprawdę oficjalnie zaczyna, a gdzie kończy się dane wybrzeże.

Tutaj przeczytasz wszystko na temat najciekawszych miejsc całego wybrzeża zachodniego południowej Portugalii: Południowa Portugalia: Costa Alentejana i Costa Vicentina – co zobaczyć? Przewodnik. Poznasz miasta, wioski i porty rybackie, top 6 najpiękniejszych plaż całego wybrzeża oraz propozycję na aktywny wypoczynek.

Poniżej natomiast zapraszam wyłącznie do poznania plaż Costa Alentejana – czyli od Praia de São Torpes po Praia da Azenha do Mar.

Plaże Costa Alentejana – od Praia de São Torpes po Praia da Azenha do Mar

Przegląd plaż zaczniemy od północy i będziemy wirtualnie spacerować na południe, ku Algarve.

Niektóre plaże Costa Alentejana nadal są dla mnie nieodkryte, dlatego te po prostu nie zostaną opisane – mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się je odwiedzić i dodać kilka słów od siebie na ich temat. 

Praia de São Torpes

Jedna z najbardziej znanych plaż Portugalii – Praia de São Torpes (wym. Praja dy Sał Torpysz) – nie mylić ze słynnym Saint-Tropez. Moim zdaniem nie należy do najpiękniejszych – ot zwyczajna plaża. W tle ma industrialny pejzaż elektrowni Sines. Uroda tej plaży na pewno nie jest oczywista. Ale, ale…

Zapewne zastanawiacie się, dlaczego jest taka znana? Woda w Atlantyku jest bardzo zimna, a São Torpes przyciąga plażowiczów ze względu na wysoką temperaturę wody. Ta może tu osiągać nawet 30 st. C! Przyznacie, że to już brzmi bardziej w stylu Saint-Tropez. A wszystko za sprawą wspomnianej elektrowni, dzięki której woda jest przyjemnie ciepła, a przynajmniej powinna taka być.

Niestety, nie było mi dane doznać tego raju, bo podczas pobytu woda była tak samo lodowata, jak zawsze. Cóż… wierzę jednak, że możliwe jest pluskanie się tam niczym w termach – trzeba to będzie sprawdzić kiedyś ponownie i zweryfikować głębiej sprawę.  

Lokalizacja plaży: BARDZO ŁATWA

Parking tuż przy plaży, a wejście na nią jest całkowicie bezproblemowe (płaskie, bez schodków itp.). 

Praia de Morgavel

Duża, turystyczna plaża o piaszczystym podłożu. Zazwyczaj plaże Costa Alentejana otoczone są klifami, jednak ta jest w miarę mało kamienista, a wydmy znajdują się tuż obok, na płaskim podejściu.  

Lokalizacja plaży: BARDZO ŁATWA

Parking zaraz obok plaży, wejście nie stanowi żadnego problemu (płaskie, bez schodków itp.). 

Praia da Navalheira, Praia de Vale Figueiros, Praia da Oliveirinha, Praia da Foz, Praia dos Canudos, Praia do Burrinho – do odkrycia w przyszłości

Plaże przy miejscowości Porto Covo

Znajdziemy tu dużo dość różnorodnych plaż, które możemy odwiedzać i zmieniać niczym bary na krakowskim Kazimierzu.

 • Praia da Samoqueira – dość duża plaża, otoczona niewielkimi klifami;
 • Praia de Porto Covinho – nieduża, urocza plaża otoczona klifami, zejście schodkami;
 • Praia do Serro da Águia – niewielka, urokliwa plaża, schodzimy schodkami;
 • Praia naturista do Salto – nieduża plaża nudystów, do plaży prowadzą schodki;
 • Praia da Cerca Nova – dość duża plaża z klifami, o szerokiej linii brzegowej;
 • Praia Grande de Porto Covo – plaża miejska Porto Covo, dość duża i urokliwa;
 • Praia do Espingardeiro – bardzo ładna plaża otoczona klifami, dzika, zejście ukryte (prawdopodobnie trzeba iść/wspinać się klifami w odpowiednim miejscu);
 • Praia do Banho, Praia da Gaivota, Praia Pequena – trzy malutkie plaże położone tuż obok siebie, między Praia do Banho (po prawej, malutka plaża kąpieliskowa, zejście schodkami) a Praia da Gaivota (po lewej, plaża widokowa, kamienista, nie prowadzi do niej żadne zejście) znajduje się charakterystyczny „mostek” na klifie, Praia Pequena – położona na lewo od Gaivoty, kamienista i jedynie widokowa (brak zejścia),
 • Praia dos Buizinhos – reprezentacyjna plaża Porto Covo, u podnóża miasteczka;
 • Praia da Baía de Porto Covo – plaża przy zatoce rybackiej, do plażowania nadaje się raczej średnio, ale warto ją odwiedzić, by poczuć morski klimat, są tu np.: rybackie łodzie, liny, siatki, kotwice.

Lokalizacja plaż: BARDZO ŁATWA

Wszystkie plaże Porto Covo znajdują się przy samym miasteczku lub są rozsiane wzdłuż głównej drogi. Większość posiada zejścia w postaci schodków, a niektóre plaże są typowo widokowe. Zdecydowanie największe i  jednocześnie najbardziej turystyczne są Praia dos Buizinhos i Praia Grande de Porto Covo.

Praia da Engardaceira, Praia do Sissal – do odkrycia w przyszłości

Praia da Ilha do Pessegueiro

Ta plaża to prawdziwa perełka na mapie Costa Alentejana. Jest średniej wielkości, a mieści w sobie tak dużą różnorodność! Aż trudno uwierzyć, że to ta sama plaża. Formacje skalne raz są płaskie, raz wyżłobione, nagie lub porośnięte algami. A w tle słynna Ilha do Pessegueiro, jedna z najczęściej fotografowanych wysp Portugalii kontynentalnej.

Lokalizacja plaży: BARDZO ŁATWA

Parking zaraz obok plaży, wejście nie stanowi żadnego problemu (co prawda są schodki, ale łagodne). 

Praia do Queimado, Praia dos Aivados, Praia da Cruz, Praia dos Nascedios – do odkrycia w przyszłości

Praia do Malhão

Malhão to przeogromna plaża o wielu zejściach, zarówno ze schodkami, jak i podestami. Na miejscu można przebierać wśród dogodnych miejscówek: bardziej lub mniej turystycznych, dla nudystów, zatłoczonych lub odosobnionych, na piasku i w skałach… Do wyboru, do koloru.

Mnie urzekły jej prawie bezludne zakątki zlokalizowane między skałami, gdzie dodatkowo na kamieniach utworzyły się cieplutkie niecki z morską wodą. Coś wspaniałego, polecam!

Lokalizacja plaży: ŁATWA

Parking podzielony jest na swego rodzaju sektory (wyboru miejsca dokonujemy w zależności od wybranego zejścia na plażę). Sam dostęp nie stanowi żadnego problemu – są schody, podesty i bardziej płaskie zejścia. Jedynie sam dojazd do plaży prowadzi przez nie do końca utwardzoną drogę, ale każdy da radę tu dotrzeć (wolniej lub szybciej).

Praia da Angra da Barrela, Praia da Angra da Vaca, Praia do Burdo, Praia da Angra da Cerva – do odkrycia w przyszłości

Plaże przy miejscowości Vila Nova de Milfontes

W tej nadmorskiej miejscowości zastaniemy dużo pięknych, turystycznych plaż, do których dostęp jest bajecznie prosty – wprost na wyciągnięcie ręki, a raczej nogi.

 • Praia do Porto das Barcas – plaża raczej widokowa, kamienista, trudnodostępna (można się do niej dostać od strony portu, następnie trzeba zejść po drabinie i skałach);
 • Praia do Patacho – kamienista plaża – piękna inaczej – na której znajduje się rudy, pokryty rdzą wrak statku (także piękny inaczej);
 • Praia do Carreiro da Fazenda – do odkrycia w przyszłości;
 • Praia do Farol – piękna, piaszczysta, szeroka plaża, tuż przy ujściu rzeki Mira do oceanu, a do tego łatwodostępna;
 • Praia De Vila Nova Milfontes – połączona z Praia do Farol, piaszczysta i bardzo przyjemna w odbiorze (łatwodostępna);
 • Praia da Franquia – reprezentacyjna plaża miejscowości Vila Nova de Milfontes, turystyczna i łatwodostępna (płaskie wejście prosto z deptaka);
 • Praia das Furnas – ogromna, turystyczna, ciągnąca się kilometrami plaża po drugiej stronie rzeki Mira (z której można podziwiać panoramę Vila Nova de Milfontes i jej plaż zlokalizowanych przy rzece).

Lokalizacja plaż: BARDZO ŁATWA

Większość plaż znajdujących się przy Vila Nova de Milfontes jest łatwodostępnych, do których można dotrzeć bez problemu spacerem z miasta lub dojechać autem. Jedynie Praia do Porto das Barcas i Praia do Patacho nie są łatwodostępne, ale także nie są typowo turystyczne i raczej nie nadają się do plażowania.

Praia da Angra do Cozinhadouro, Praia da Angra do Navio de Trigo, Praia do Cavalo, Praia do Brejo Largo, Praia dos Picos, Praia da Angra do Travesso, Praia da Angra das Melancias, Praia da Foz dos Ouriços – do odkrycia w przyszłości

Plaże przy miejscowości Almograve

Zdecydowanie najsłynniejsza plaża to Almograve – jest głównym celem wielu plażowiczów. Warto przy okazji odkryć cztery pozostałe plaże leżące nieopodal.

 • Praia de Nossa Senhora, Almograve – niewielka, kameralna plaża, która podczas odpływu połączona jest z główną plażą, czyli Praia de Almograve (dedykowane, osobne wejście ma schodki). Po jej lewej stornie znajdują się fantastyczne formacje łupkowe, których kształt widziany z bliska nadaje miejscu niezwykłego klimatu;
 • Praia de Almograve – duża, turystyczna plaża o piaszczystym podłożu (dojście podestami);
 • Praia da Poça do Buraco, Praia dos Carriços – plaże widokowe, kamieniste, surowe, do których zejście nie jest możliwe;
 • Praia da Barca Grande – dzika, piaszczysta plaża, ma rajski wygląd, ale prawdopodobnie jest tylko widokowa, dookoła nie ma zejścia (lub ścieżka jest ukryta, nieoczywista i wiedzie przez klify) albo prawdopodobnie można się tu dostać jedynie łodzią.

Lokalizacja plaż: BARDZO ŁATWA

Duży parking i łatwe zejścia na wybrzeże czynią plaże Almograve oraz Nossa Senhora miejscem do wypoczynku niemal dla każdego. Pozostałe plaże nie są dostępne dla ludzkich stóp, jednak bardzo łatwo podjechać samochodem, jadąc nieutwardzoną (ale dobrą, bezproblemową) drogą, pod punkty widokowe, by móc podziwiać je z klifów.

Praia do Cão, Praia da Laginha – do odkrycia w przyszłości

Praia do Cavaleiro

To zdecydowanie najpiękniejsza plaża Costa Alentejana na moim prywatnym, subiektywnym podium. Praia do Cavaleiro jest nieduża, otoczona majestatycznymi klifami, dzika, niezatłoczona i po prostu pocztówkowa. Widok zapiera dech w piersiach, w tym miejscu można się zachwycać bez końca – poważnie!  

Lokalizacja plaży: ŚREDNIO TRUDNA

Samo zejście na plażę jest łatwe – schodkami w dół. Problematyczny może jednak być dojazd – plaża jest zdecydowanie nieturystyczna, dzika. Aby tu dotrzeć, niezbędny jest GPS, bo po drodze brak drogowskazów pomagających odnaleźć właściwy kierunek. W pewnym momencie trzeba jechać polną drogą, na której końcu jest miejsce dla kilku aut.

Praia do Creleizão, Praia da Lavagueira – do odkrycia w przyszłości

Praia do Tonel

Dzika, krajobrazowa plaża otoczona zewsząd stromymi klifami. Cudo! Zapewnia naprawdę fantastyczny widok! Jeśli chodzi o najpiękniejsze plaże Costa Alentejana, w moim prywatnym rankingu zajmuje zaszczytne, ostatnie miejsce na podium. Dlaczego? Ze względu na swoje naturalne piękno, małą dostępność, ale też i dojście wiodące przez klify oraz szlak usłany aromatycznym, żywicznym czystkiem ladanowym.    

Lokalizacja plaży: BARDZO TRUDNA

Już samo dotarcie do plaży jest problematyczne – można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy – podjeżdżając autem polnymi, wyboistymi drogami (uważajcie, jeśli macie niskie podwozie). Drugi – podjeżdżając samochodem do wioski rybackiej Porto das Barcas, a następnie podchodząc pieszo szlakiem Rota Vicentina (piękny spacer klifami – warto!).

Kolejnym wyzwaniem jest zejście na plażę – zdecydowanie jest dostępna tylko dla osób sprawnych fizycznie, które lubią dreszczyk emocji. Szlak wiodący w dół nie jest oczywisty, trzeba początkowo obejść klify i odkryć, gdzie zaczyna się zejście. A ścieżka jest początkowo kamienista, następnie pojawiają się grube liny przywiązane do metalowych prętów wbitych w skały. Jest dość stromo, dlatego trzeba naprawdę uważać, gdzie stawiamy stopy i pilnować się, by nie stracić równowagi.

Plaże przy miejscowości Zambujeira do Mar

Miejscowość Zambujeira do Mar także ma do zaoferowania kilka niesamowitych plaż.

 • Praia da Baía da Arquinha – malutka, widokowa plaża, bez możliwości zejścia na dół;
 • Praia da Pedra da Bica – piękna, dzika, piaszczysta plaża otoczona klifami, dojście do niej jest dość trudne, cały czas należy schodzić kamieniami wzdłuż klifu, nie ma konkretnej ścieżki (uwaga, nieopodal jest tablica ostrzegająca o niestabilnych klifach, które mogą ulec zawaleniu);
 • Praia de Nossa Senhora – piękna, piaszczysta i dość duża plaża, którą zdecydowanie warto odwiedzić, jest otoczona monumentalnymi klifami, zejście schodkami;
 • Praia dos Carreirinhos – można ją podziwiać z dużego tarasu widokowego (tzn. powinna znajdować się w tym miejscu, ale prawdopodobnie uzależnione jest to od pływów oceanu), z tarasu zobaczymy także główną plażę miejską – Praia da Zambujeira do Mar;
 • Praia da Zambujeira do Mar – turystyczna, reprezentacyjna plaża tuż przy miasteczku;
 • Praia dos Alteirinhos – plaża dla nudystów, bardzo ładna, krajobrazowa i turystyczna, zejście podestami;
 • Praia das Costas do Lajão – połączona z plażą Alteirinhos, znajduje się po lewej stornie, przy charakterystycznych skałach, zejście podestami przez plażę Alteirinhos.

Lokalizacja plaż: RÓŻNORODNA

Główne plaże w okolicy, czyli: Zambujeira do Mar, Alteirinhos, Costas do Lajão i Nossa Senhora są łatwodostępne. Aby dotrzeć do Pedra da Bica trzeba się trochę natrudzić i może to być ryzykowne. Z kolei pozostałe plaże są jedynie widokowe, dostępne dla oczu, a nie stóp.

Praia do Alvorião

Piękna, widokowa plaża, aczkolwiek prawdopodobnie nie ma do niej dostępu (lub jest on trudny i ukryty wśród stromych klifów). Nie wszystkie plaże Costa Alentejana dostępne są dla ludzkich stóp. I to też ma swój niepowtarzalny urok. 

Lokalizacja plaży: BARDZO TRUDNA

Brak dostępu do plaży, a dojazd autem także jest dość trudny. Najlepiej wybrać się na krótki spacer klifami, wchodząc od plaży Carvalhal (opis poniżej).

Praia do Carvalhal

Duża, piaszczysta, turystyczna i bardzo ładna plaża. Jej niewątpliwym atutem, wyróżniającym spośród innych, jest bez wątpienia strumyk wpadający do oceanu. To świetna atrakcja i dodatkowy plus krajobrazowy.

Lokalizacja plaży: BARDZO ŁATWA

Przy plaży znajduje się parking, a dojazd również nie jest nadzwyczaj problemowy.

Praia dos Machados

Piękna, rozległa, dzika plaża, do której docierają nieliczni. Plaże Costa Alentejana nie zawsze są łatwodostępne, jednak trudy wędrówki wynagradza krajobraz i otaczająca natura.

Lokalizacja plaży: TRUDNA

Dojazd do plaży wiedzie polnymi i nieutwardzonymi drogami. Im bliżej celu, tym droga staje się węższa, a lokalni mieszkańcy zdają się parkować w najlepszych zakątkach bezdroża. Niewprawiona w jeździe osoba może mieć problem z nawróceniem auta.

Samo zejście do plaży także jest dość problematyczne – trzeba obejść okoliczne klify i dokładnie przeszukać możliwość zejścia.

Praia da Amália

Najpiękniejsze plaże Costa Alentejana? Praia da Amália w moim subiektywnym rankingu zajmuje mocne drugie miejsce, niemalże ex aequo z numerem jeden, czyli opisaną wcześniej plażą Praia do Cavaleiro.

Dlaczego? Plaża Amalii to wprost fantastyczne miejsce do plażowania. Jest tutaj wszystko, co można sobie wymarzyć, aby mieć ciastko i zjeść ciastko.

Po pierwsze: droga do plaży to czysta przyjemność, oczywiście, jeśli ktoś lubi spacery. Ścieżka przypomina busz, jest nawet część z bambusowym tunelem. Ciągnie się w przyjemnym cieniu, a na końcu ścieżki wyłania się panorama na plażę i klify.

Po drugie: widoki, widoki, widoki. Czy to z klifów, czy już z plaży, są naprawdę fantastyczne. Nie brakuje tu także ciekawych formacji skalnych.

Po trzecie: w lewej części plaży ze skał tryska strumień Cascata das cobras, który w takich okolicznościach przyrody dodatkowo wzmacnia rajski klimat. Jednocześnie formuje malutką rzeczkę wpływającą do oceanu.

Ciekawostka: Cascata das cobras dosłownie oznacza Wodospad węży, które podobno upodobały sobie to miejsce jako swoje siedlisko. Są nieszkodliwe i przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować, jak polują.

Po czwarte: plaża ewidentnie jest znana i lubiana, bywa tu sporo plażowiczów, ale nie na tyle by nie czuć kameralnej atmosfery.

Nie można też pominąć faktu, że właśnie tutaj bywała i wypoczywała królowa fado – Amália Rodrigues. Stąd też taka, a nie inna, nazwa plaży. Na cześć królowej.

Lokalizacja plaży: ŚREDNIO TRUDNA

Dojazd do plaży zajmuje trochę czasu (niezbędny GPS) i wiedzie przez nieutwardzone drogi, podobnie jak dalsze dojście na piechotę (trzeba liczyć na spacer trwający ok. 15-20 min.). Samo zejście na plażę jest łatwe, ma schody.

Praia da Azenha do Mar

Plaże Costa Alentejana - Praia da Azenha do Mar

Ta plaża jest wątpliwej urody (jeśli chodzi o chęć plażowania), ale być może komuś z Was akurat przypadnie do gustu. Brak piaszczystego podłoża wynagradza sam widok na klify. 

Lokalizacja plaży: BARDZO ŁATWA

Plaża znajduje się przy samej wiosce, bez problemu można do niej dotrzeć.

To już wszystkie plaże Costa Alentejana. Które uważasz za najpiękniejsze? A może już je znasz? Koniecznie daj znać w komentarzu poniżej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *