Jaskinia Benagil w Portugalii
Portugalia znana i nieznana,  Portugalia południowa - Algarve

Jaskinia Benagil w Portugalii – co warto wiedzieć?

Zapraszam na szybką wycieczkę do jaskini Benagil (port. gruta de Benagil / algar de Benagil), niewątpliwie jednej z najpiękniejszych atrakcji Portugalii.

Słysząc słowo Benagil, na myśl przychodzi Ci zapewne słynna jaskinia. Nie ma tu żadnych wątpliwości – jest wyjątkowa. Gdzie się znajduje i jak tu dotrzeć?

Nie każdy wie, że nazwa Benagil to także niewielka wioska rybacka położona ok. 10 km od miasteczka Lagoa, ok. 30 km od miasta Albufeira. Znajduje się tu niewielka plaża: Praia de Benagil – główna baza wypadowa do słynnej jaskini Benagil. Nieopodal jest też dość spory parking.

Praia de Benagil jest nieduża, ale spokojnie pomieści wszystkich turystów. W  najbliższej okolicy na dobre zagościły już wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaki i SUPy) oraz firmy oferujące przejażdżkę łodzią. Jest tu także nadmorski bar oferujący przekąski i napoje. Sama plaża podzielona jest na dwie strefy: jedna dla plażowiczów,  a druga służy jako baza wypadowa do jaskini. Tutaj wycieczkę rozpoczynają kajakarze i turyści, którzy wykupili rejs łódką.

Jaskinia Benagil - wejście
Kajak w Benagil
Plaża Benagil w Portugalii
Jaskinia Benagil - ściana

Jak dotrzeć do jaskini Benagil?

Do wnętrza jaskini można dostać się jedynie drogą wodną. Nie ma innej możliwości. Owszem, można wybrać się na wycieczkę pieszą, szlakiem, który poprowadzi do klifów nad jaskinią. Stąd będzie można zajrzeć do wnętrza jaskini z góry, jednak nie ma opcji zejścia w dół.

I tak, by wyruszyć do środka jaskini, do wyboru mamy kilka opcji, a najpopularniejsze to:

 • kajak,
 • deska SUP (czyli Stand Up Paddle),
 • niewielka łódka,
 • katamaran,
 • jacht,
 • statek.
Jaskinia Benagil w Portugalii - łódź

Co wybrać? Niewątpliwie najciekawszą opcją, dającą najwięcej satysfakcji i dreszczyku emocji będzie kajak lub deska SUP. To opcja dla aktywnych i tych, którym niestraszne są fale oceanu. Jednocześnie jesteśmy sobie sami sterem, żeglarzem okrętem… Płyniemy, jak chcemy i kiedy chcemy, niezależni od innych. A najlepsze jest to, że możemy podziwiać jaskinię, jak długo nam się to tylko podoba.

Kolejną ciekawą opcją jest łódka. Po wykupieniu przejazdu panowie odpowiedzialni za daną łódkę pomagają wsiąść turystom do środka i przewożą ich prosto do jaskini. Tam wszyscy opuszczają łódkę i dopiero po pewnym czasie wracają ponownie na jej pokład. Uważam, że jest to najlepsza opcja dla osób, które chcą zobaczyć jaskinię (i pochodzić w jej wnętrzu), a z jakiegoś powodu nie chcą lub po prostu nie mogą płynąć kajakiem lub SUPem.

A co z resztą? Z moich obserwacji wynika, że pozostałe środki transportu nie są dobrym pomysłem, gdyż np. te, większe od łódki, nie pozwalają na dogłębne zobaczenie jaskini. Wszelkie katamarany, jachty czy duże łodzie jedynie podpływają do brzegu, aby turyści mogli zobaczyć jaskinię z pokładu, jednak nie mają opcji zejścia na ląd. Takie „zaglądanie” do jaskini też zapewnia piękne widoki, jednak zdecydowanie nie jest tym samym, co zejście na ląd i samodzielnie obejrzenie jej z różnych perspektyw.

Zakamarki jaskini Benagil w Portugalii
Wnętrze jaskini Benagil w Portugalii
Jaskinia Benagil - jak dotrzeć
Jaskinia Benagil - Praia da Corredoura
Praia da Corredoura tuż obok jaskini - na jej brzeg można się dostać jedynie drogą wodną

Podsumowując, do wnętrza jaskini Benagil można dostać się różnymi opcjami:

 • Kajak i SUP to wersja dla osób sprawnych, które lubią wolność w zwiedzaniu i chcą zaznać nieco emocji (pływanie kajakiem po oceanie, choćby najspokojniejszym, to jednak zupełnie inne przeżycie niż wiosłowanie po rzece bądź jeziorze). Co ważne, tym sposobem można także odwiedzić plażę Praia da Corredoura, położonej tuż obok jaskini, a do której nie ma zejścia drogą lądową. Po zwiedzaniu groty można więc zaplanować plażowanie właśnie na tej niedostępnej z lądu plaży, w nieco bardziej kameralnej atmosferze.
 • Łódka rybacka to opcja dla osób, które nie czują się dobrze w kajaku czy na desce, a nadal chcą dobrze poznać jaskinię i zejść na ląd (plażę w jej wnętrzu). Warto mieć ze sobą buty przystosowane do wody, gdyż do łódki trzeba wskoczyć prosto z brzegu morskiego (nie ma specjalnych podestów). W praktyce wchodzisz po kostki do wody i wskakujesz prosto na pokład łódki.
 • Pozostałe opcje transportu (większe łodzie, jachty itp.) to dobry pomysł na szybkie zajrzenie do jaskini i zobaczenie jak wygląda z pokładu, może to być bardzo dobra opcja np. dla osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej bądź dla wszystkich tych, którzy nie chcą się zamoczyć, a jednak pragną zobaczyć grotę Benagil.
Jaskinia Benagil w Portugalii - statek piratów
Oko jaskini Benagil
Jaskinia Benagil - plaża - Praia da Corredoura

Jaskinia Benagil – czy warto odwiedzić to miejsce?

Nie będę Cię trzymać w niepewności. Jak najbardziej TAK. Warto pochodzić po plaży znajdującej się we wnętrzu groty i popatrzeć na nią z różnej perspektywy. Popatrz na niebo przez „oko” jaskini i po prostu zrelaksuj się w tych wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Jaskinia Benagil - Portugalia

Przydatne wskazówki:

 • Wybierz odpowiedni czas, by uniknąć tłumów. Jako że jest to jedna z najsłynniejszych atrakcji w Portugalii, na jej zwiedzanie warto wybrać się wczesnym rankiem lub w dniach, kiedy jest nieco mniej osób (na tygodniu lub poza głównym sezonem) albo… w trakcie almoço (czyli portugalskiego obiadu). Im mniej tłumu, tym na pewno Twoje wrażenia z jej zwiedzania będą ciekawsze.
 • Zaplanuj wizytę w samo południe. Jako że „oko” jaskini położone jest prostopadle do lądu, prawdopodobniej najciekawsze efekty świetlne we wnętrzu jaskini zauważysz w samo południe, kiedy słońce będzie w najkorzystniejszym położeniu.
 • NIE płyń – wypożycz sprzęt wodny lub opłać wycieczkę. W niektórych źródłach można doczytać o możliwości dotarcia do jaskini wpław. Osobiście odradzam ten pomysł. Mimo że jaskinia znajduje się dość blisko plaży, fale oceanu groźne rozbijają się o skały, a prądy wodne bywają zdradliwe. Lepiej nie ryzykować i zdecydować się na inny sposób dotarcia do środka (opisany powyżej), bardzo przyjemny i bezpieczny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *