Mekka surferów - Peniche. Co zobaczyć
Portugalia znana i nieznana,  Portugalia środkowa i Lizbona,  Estremadura

Mekka surferów – Peniche. Co zobaczyć?

Miasteczko Peniche znane jest ze swoich doskonałych warunków do uprawiania surfingu i innych sportów wodnych. Znajduje się tutaj także wiele innych atrakcji dla każdego, nie tylko dla miłośników wysokich fal. Zapraszam na jednodniową wycieczkę po Peniche.

Peniche dla surferów – które plaże odwiedzić?

Zwiedzanie Peniche zacznijmy od plaż. Najsłynniejsza jest bez wątpienia plaża Praia do Medão Grande  znana jako Praia dos Supertubos. Tworzą się tutaj najlepsze fale do surfowania, które doceniane są w całej Europie. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania surfingu w Portugalii, między innymi obok Praia do Norte w Nazaré.

Inne znane plaże w okolicy Peniche to np.:

 • Praia do Molhe Leste,
 • Praia da Consolação,
 • Praia Baleal – Norte,
 • Praia da Almagreira.

A co poza falami i wiatrem?

Plaża Baleal - Peniche
Plaża w Baleal

Objazdówka po Peniche

Będąc na miejscu, warto objechać cały półwysep wzdłuż wybrzeża i kolejno odwiedzać ciekawe punkty widokowe, a tych jest całkiem sporo:

 • przylądek Papôa (nieco więcej na ten temat w poniżej),
 • punkty widokowe: Miradouro De Remédios, Miradouro Revelim dos Remédios, Miradouro da Cruz dos Remédios,
 • tarasy skalne: Varanda de Pilatos, Varanda de Dominique,
 • przylądek Cabo Carvoeiro z punktem widokowym Miradouro Cabo Carvoeiro,
 • grota: Gruta da Furninha.
Varanda de Pilatos - Peniche
Wejście do tarasu skalnego - Varanda de Pilatos

Papôa w Peniche – tu także króluje wiatr

Miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia w Peniche jest przylądek Papôa. Jest to bardzo wietrzne miejsce, do którego prowadzi szlak biegnący przez cieśninę. Znajdują się tu schodki i mostki, które ułatwiają przejście po skałach.

Fale morskie z dzikością rozbijają się tu o klify, a wiatr hula, ile tylko może. Papôa robi wrażenie miejsca nieprzystępnego i groźnego – tylko morskie ptactwo czuje się tu świetnie. Nic więc dziwnego, że z Papôa powiązane są liczne legendy i morskie opowieści o wrakach statków.

Bez problemu dojrzymy tu także pionową skałę wynurzającą się z oceanu. To Pedra dos Corvos. Skąd taka nazwa? To miejsce upodobały sobie kormorany czubate, które po portugalsku nazywają się Corvo-marinho-de-crista, więc w dosłownym tłumaczeniu Pedra dos Corvos to Skała Kormoranów.

Ciekawe miejsca w Peniche - Papoa
Przylądek Papôa

Zwiedzanie Forte de Peniche i okolicy

Po wietrznej objazdówce wybrzeża czas na zwiedzanie miasta, gdzie najważniejszym punktem jest niewątpliwe fort. Obecnie mieści się w nim Muzeum Oporu i Wolności (port. Museu da Resistência e da Liberdade). W twierdzy Forte de Peniche za czasów Estado Novo działało więzienie polityczne, w którym przetrzymywani byli przeciwnicy dyktatury Salazara. Za murami fortecy zginęło wiele osób, czego upamiętnieniem są tablice z setkami, a może nawet tysiącami nazwisk skazańców.

Tuż obok fortu znajduje się niewielka plaża, Prainha de São Pedro, z której można podziwiać grube mury fortu.

A stąd już o krok do mariny Peniche, skąd odpływają statki na Berlengas.

Prainha de Sao Pedro - Peniche - Portugalia
Niewielka plaża przy forcie - Prainha de São Pedro

Wycieczka z Peniche na wyspę Ilha das Berlengas

Berlengas to archipelag składający się z trzech większych wysp (Berlenga Grande, Estelas i Farilhões) i otaczających je mniejszych wysepek. Na wyspie Berlenga Grande znajduje się latarnia morskaFarol Duque de Bragança, twierdzaForte de São João Baptista, plaża, restauracje i camping.

Archipelag jest rezerwatem przyrody (port. Reserva Natural das Berlengas), który zamieszkują różne ptaki morskie, takie jak m.in.:

 • nurzyk zwyczajny (port. airo),
 • burzyk (port. cagarra),
 • kormoran czubaty (port. corvo-marinho-de-crista),
 • mewy (port. gaivotas),
 • nawałnik białorzytny (port. roque-de-castro).

Wyspa Baleal połączona ze stałym lądem wąskim pasem

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w okolicy jest Baleal (port. Ilha do Baleal). To niewielka wyspa połączona z lądem poprzez tzw. tombolo – wąski pas ziemi. W praktyce wyspa Baleal z lądem stałym połączona jest jedynie wąską drogą asfaltową, na którą regularnie nawiewany jest piasek z plaż znajdujących się po obu stron tej drogi.

I tak, przejeżdżając przez jezdnię w kierunku wyspy, po prawej stronie ujrzymy plażę północną Praia Baleal – Norte, a po lewej plażę południową Praia do Baleal (Sul). Po portugalsku ten wąski pas dojazdowy nazywany jest piaszczystym językiem do Baleallíngua de areia até ao Baleal.

Czy wyspa Beleal jest zamieszkana? Tak, znajdują się tu głównie domki letnie, apartamenty dla wczasowiczów, kawiarnie i szkoły surfingu. Jak w całym Peniche, wiatr hula z każdej strony. Baleal warto obejść dookoła pieszo – nie zajmuje to dużo czasu, a pozwala na dogłębne poznanie wyspy i jej zakamarków. Przy dobrej pogodzie można stąd ujrzeć wspomniane powyżej wyspy Berlengas.

Baleal - zatoka - Portugalia
Zatoka w Baleal

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.