Nazaré w jeden dzień – najciekawsze miejsca
Miasto Nazaré jest znanym i lubianym miejscem, odwiedzanym przez turystów oraz surferów poszukujących dobrych fal. Z górnej części miasta (zwanej Sítio) można podziwiać niesamowite widoki – spektakularny krajobraz na dolną część miasta (zwaną Praia) oraz ocean. Ale, ale! W Nazaré znajdziemy dużo więcej, między innymi: huśtawkę panoramiczną, ryby suszone na powietrzu, miejscówki surferów.
Zapraszam Cię do przeczytania poniższego wpisu, chodźmy razem na spacer po Nazaré.
Spis Treści
ToggleNazaré – zwiedzanie w jeden dzień
Warto wiedzieć, że miasto składa się z trzech części:
- Pierwsza część miasta, znajdująca się na górze (na szczycie klifu), to Sítio;
- Druga część miasta, znajdująca się na dole (wzdłuż plaży), to Praia;
- Trzecia część miasta, znajdująca się na wzgórzu (w głębi miasta), to Pederneira.
Najbardziej spektakularnymi miejscami Nazaré są Sítio oraz Praia. To tu znajdują się główne atrakcje turystyczne i najpiękniejsze krajobrazy. Jeśli jednak masz nieco więcej czasu, wybierz się także do Pederneira, aby po prostu zobaczyć wszystkie części miasta.
Górna część miasta – Sítio
Zwiedzanie Nazaré warto rozpocząć od górnej części miasta, gdzie jest sporo punktów panoramicznych, ciekawych uliczek oraz zejście na słynną plażę Praia do Norte.
Miradouro do Suberco i uliczki starego miasta
Na głównym placu — Sítio da Nazaré – znajduje się punkt widokowy Miradouro do Suberco. To właśnie z tego miejsca robiona jest większość panoramicznych zdjęć będących wizytówką miasta.
Widok jest naprawdę godny uwagi: białe domki o czerwonych dachach otoczone pasem długiej plaży, do której wdzierają się fale oceanu. W tym miejscu, obserwując krajobraz z dużej wysokości, można poczuć siłę oceanu i zadumać się nad jego bezkresem.
Jedno jest pewne: pocztówkowy widok znany ze zdjęć nie jest ani trochę przereklamowany.
Dookoła placu i w jego uliczkach znajdują się liczne knajpki, restauracje oraz sklepy z pamiątkami. Królują tu dekoracyjne deseczki do domu w stylu surfingowym oraz brzęczące dzwoneczki wykonane z muszli.
Pomnik jelenia-surfera i Praia do Norte z ogromnymi falami
Z Sítio da Nazaré, idąc na piechotę ulicą Estrada do Farol, dojdziemy do Escultura Veado Surfista, czyli pomnika jelenia-surfera (ciało surfera, głowa jelenia). Ma 6 m wysokości i waży ok. 10-11 ton. Jego symbolika ma dwa znaczenia.
Pierwsze to odniesienie się do legendy powiązanej z miastem Nazaré znanej jako „Milagre da Nazaré”. Legenda pochodzi z XII wieku i opowiada o D. Fuas Roupinho, który wpadł do urwiska na klifie podczas polowania na jelenia. Modlił się do Matki Bożej, by ta uratowała mu życie. I tak też się stało. Aby podziękować Matce Boskiej za uczyniony cud, wybudował kaplicę Ermida da Memória, która znajduje się na placu Sítio tuż obok Miradouro do Suberco. Stąd właśnie głowa jelenia na pomniku.
Z kolei ciało surfera to symbol ogromnych fal, które co roku w okresie zimowym można obserwować w Nazaré. Gigantyczne fale na oceanie są znane nie tylko w świecie surferów. Co roku mnóstwo osób przyjeżdża tutaj specjalnie, by obserwować niesamowite zjawisko natury – największe fale u wybrzeży Portugalii (i na świecie!).
A od słynnego pomnika już o krok do fortu São Miguel Arcanjo, skąd można podziwiać wspomniane wcześniej gigantyczne fale (port. ondas gigantes da Nazaré).
Po prawej stronie fortu znajduje się słynna plaża surferów – Praia do Norte (Plaża Północna) z punktem widokowym – grotą na plaży, która określana jest jako Gruta do Forno de Orca Cave. To niesamowita formacja skalna, która od góry tworzy „oko” z widokiem na niebo. Moim zdaniem przypomina nieco słynną jaskinię Benagil, choć jest zdecydowanie od niej mniejsza.
Wskazówka: Na Praia do Norte warto zabrać ze sobą bluzę. W tym miejscu wiatr nie wieje, ale po prostu piź*** (za przeproszeniem)!
Huśtawka panoramiczna - Baloiço da Ladeira
Wróćmy ponownie do górnej części miasta, czyli Sítio. Koniecznie przespacerujmy się ulicą R. do Horizonte, która biegnie wzdłuż klifu i zapewnia dodatkowe, wcale nie gorsze niż przy głównym placu, widoki na dolne miasto oraz ocean.
Stąd już o krok do kolejnej ciekawej atrakcji – huśtawki panoramiczej Baloiço da Ladeira. Warto wybrać się tu jak najwcześniej, aby uniknąć tłumów.
Z górnej części miasta – Sítio, do dolnej – Praia, możemy udać się na trzy sposoby: autem, na piechotę (kontynuując szlak, na którym znajduje się huśtawka) lub korzystając z windy miejskiej zwanej Ascensor da Nazaré. Ostatnia opcja zdecydowanie warta jest wypróbowania, a kosztuje grosze (przejazd w jedną stronę to koszt ok. 1,5 EUR od osoby). Windą zjedziemy prosto pod plażę Praia da Nazaré, do dolnej części miasta zwanej Praia.
Dolna część miasta – Praia
Ta część miasta to przede wszystkim plaża – Praia da Nazaré – oraz liczne restauracje, knajpy i kawiarnie. Warto przespacerować się promenadą wzdłuż plaży, by podziwiać łódki rybackie i dotrzeć do bardzo ciekawego miejsca – Mercado de Peixe Seco.
Mercado de Peixe Seco i tradycja suszenia ryb na powietrzu
Czym jest Mercado de Peixe Seco? Dosłownie to Targ Suszonych Ryb, miejsce, w którym ryby oraz owoce morza są suszone i następnie sprzedawane.
Suszenie ryb na słońcu to wieloletnie tradycja Nazaré. Proces suszenia odbywa się na tzw. estendal (inaczej paneiros), czyli specjalnych drewnianych deskach z siatkami, które skierowane są na południe.
Najczęściej na słońcu suszone są następujące gatunki:
- carapau – ostrobok,
- cherne – wrakoń,
- sardinha – sardynka,
- pescada – morszczuk,
- robalo – okoń morski,
- cação – rekin,
- polvo – ośmiornica,
- lula – kałamarnica.
Suszenie ryb trwa ok. 2-3 dni. Jak mówią sprzedawcy: wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Najczęściej to panie babcie ubrane w czarne ubrania są sprzedawcami tychże „suszków”. Ciekawostka: w Portugalii większość babć nosi czarne ubrania, co można z łatwością zauważyć zwłaszcza na terenach wiejskich.
Suszone w słońcu ryby robią wrażenie. Na pewno nie można przejść obok nich obojętnie, gdyż desek z sieciami jest naprawdę sporo, a oskalpowane ryby w sposób naturalny przyciągają wzrok przechodniów. Warto wiedzieć, że tradycja suszenia ryb na słońcu charakterystyczna jest właśnie dla Nazaré – na próżno szukać takich ryb w innych częściach Portugalii.
Jak większość tradycji kulinarnych, także i ta została przekazana z pokolenia na pokolenie od rybaków i ich rodzin. W ten sposób konserwowali ryby, by zapewnić sobie jedzenie na cały rok. Zwłaszcza w dniach niedostatku ryb. Jeżeli natomiast połowy były wyjątkowo udane, nadmiar suszonych ryb sprzedawano.
Czy suszone ryby są smaczne? Mnie niestety nie przypadły do gustu, o wiele bardziej lubię patrzeć na ich sprzedaż, proces suszenia i czytać o tej tradycji typowej dla miasta Nazaré. Przekonaj się jednak na własnej skórze, czy lokalny przysmak jest dla Ciebie. Można je jeść „na sucho” lub po ugotowaniu.
Trzecia część miasta – Pederneira
Jeśli masz nieco więcej czasu, wybierz się również do Pederneira, gdzie znajduje się punkt widokowy Miradouro da Pederneira. Na pewno nie jest to najważniejszy punkt wycieczki, ale jeśli dysponujesz czasem, dlaczego nie?
Jeśli natomiast czasu jest niewiele, a chcesz zobaczyć jak najwięcej – zdecydowanie skup się na odkrywaniu zakątków zlokalizowanych w opisanych powyżej częściach miasta określanych jako: Sítio i Praia.
Przeczytaj także: