Portugalskie imiona dla psów - lista
Życie w Portugalii

Portugalskie imiona dla psów – lista najpopularniejszych

Jest to wpis dla wszystkich fanów naszych milusińskich futrzaków. W Polsce dość łatwo spotkać czworonogi o klasycznych imionach: Reksio, Pimpek czy Maksio. A jak nazywają się portugalskie Burki i Puszki? Zajrzyjmy do iberyjskiego świata sierściuszków. Poniżej najpopularniejsze portugalskie imiona dla psów. Miłego czytania!

Na hasło „portugalskie imiona dla psów” pierwszą myślą, jaka przychodzi mi do głowy, jest Pipoca (czytaj Pipoka). Pipoca, czyli prażona kukurydza (popcorn).

Pipoki na portugalskich ulicach są naprawdę różnych gabarytów: od piesków-miniaturek, przez prawdziwe olbrzymy pokroju owczarków angielskich. Pipoki pojawiają się tłumnie i na wsiach, i w miastach. Są i suczkami, i psami – to imię bardzo uniwersalne.

Max - imię idealne dla owczarka

W Polsce emitowany był Komisarz Rex – serial kryminalny produkcji  austriacko-niemiecko-włoskiej, w którym główną rolę grał owczarek niemiecki. Czy wiesz, że Portugalczycy mają swoją wersję tego serialu?

Inspetor Max produkcji portugalskiej to znany i lubiany serial emitowany w latach 2004-2019. Nic więc dziwnego, że wiele portugalskich psiaków (w tym owczarków) wabi się Max, prawdopodobnie za sprawą odważnego i mądrego psiaka, który sprawnie rozwiązywał zagadki kryminalne w okolicach miasta Setúbal.

Caju, czyli orzech nerkowca

Kolejnym psim imieniem, które można napotkać u portugalskich psiaków jest Caju (czytaj Każu). Polskie znaczenie tego słowa to orzech nerkowca. Z moich obserwacji wynika, że najczęściej tym imieniem obdarzane są pieski o brązowej maści (orzechowej).

Mel, czyli miód

Kolejnym popularnym imieniem dla psa w Portugalii jest Mel, czyli miód. To imię dla prawdziwego słodziaka.

Black i Branco - Czarny i Biały

Umaszczenie czworonogów często determinuje ich imię. W Polsce są Łatki i Ciapki, a w Portugalii bardzo popularne są imiona: Black dla czarnych piesków (z j. angielskiego: Czarny) oraz Branco dla białych piesków (czytaj Branku, z j. portugalskiego: Biały). Białaski (suczki) zdrobniale bywają też określane jako Branquinha (czytaj Brankinia), czyli Bielutka/Białaska.

Princesa – psia księżniczka

Wśród portugalskich psiaków nie brakuje też prawdziwych Księżniczek. Princesa to imię nadawane zazwyczaj pieskom o mniejszych gabarytach, ale nie tylko.

Bolinha – dla słodziaków i grubełków

Wśród portugalskich psiaków nie brakuje także Kuleczek. Bolinha (czytaj Bolinia) to uniwersalne imię dla psa, choć trzeba przyznać, że Kuleczki najczęściej są małych gabarytów.

Inne portugalskie imiona dla psów

Pozostałe portugalskie imiona dla psów, które są popularne, to:

  • Cookie – z j. angielskiego Ciasteczko,
  • Ice – dosłownie z j. angielskiego oznacza Lód, to imię nadawane jest często pieskom ras północnych (np. husky),
  • Kika,
  • Luna – czyli Księżyc,
  • Sushi,
  • Ziggy,
  • Marley – popularność tego imienia prawdopodobnie pochodzi z filmu „Marley i ja”.

Oczywiście istnieje także mnóstwo innych, oryginalnych i pięknych imion, które dumnie noszą portugalskie psy. Powyżej przedstawiam jedynie te naprawdę popularne niezależnie od regionu, gabarytów i umaszczenia sierściuszków.

Ciekawostka: W Polsce popularnym psim imieniem jest Fado. Dosłownie Fado oznacza po portugalsku „przeznaczenie/los”, a pierwszym skojarzeniem z tym imieniem jest portugalska muzyka fado – melancholijna i nostalgiczna.

To już wszystko, jeśli chodzi o portugalskie imiona dla psów. A może znasz jeszcze inne, ciekawe imiona, które warto znać? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu poniżej. Jeśli masz psiaka, także podziel się jego imieniem w komentarzu – ku inspiracji dla innych czytelników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *