Grudzień w Portugalii – zima i czas świąteczny
Jaki jest grudzień w Portugalii? Dość charakterystyczny. Podsumujmy specyficzne dla tego miesiąca wydarzenia i najważniejsze skojarzenia z portugalską zimą.
Spis Treści
ToggleJak wygląda grudzień w Portugalii?
1 grudnia to już oficjalnie czas świąteczny
Wraz z początkiem grudnia zapalane są wszystkie, zaplanowane na czas tegorocznych świąt, iluminacje bożonarodzeniowe. Miasta rozświetlają dekoracje w kształcie aniołków, gwiazd, ostrokrzewów i innych symboli świątecznych.
Z głośników płyną piosenki świąteczne, a w miasteczkach otwierane są wioski św. Mikołaja, a nawet mini lodowiska. Domy ozdabiają (najczęściej sztuczne) choinki. Wkraczamy oficjalnie w época natalícia, czyli okres świąteczny.
Dni wolne od pracy: 1 i 8 grudnia
Początek grudnia to także zwiastun 2 dni wolnych od pracy, czyli feriados.
- 1 grudnia to Restauração da Independência, czyli Przywrócenie Niepodległości.
- 8 grudnia świętujemy Dia da Imaculada Conceição, czyli Dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Więcej słońca!
Grudzień to czas, kiedy zazwyczaj pada zdecydowanie mniej. Można więc trafić na piękne, słoneczne dni w środku zimy. To idealny moment na złapanie promyków słońca i ogrzanie ciała. Styczeń i luty raczej nie będzie już tak litościwy, zima w Portugalii rozhula się na całego.
Przeczytaj także: Zima w Portugalii – jak przetrwać? 16 wskazówek >>>
Świąteczne spotkania i imprezki służbowe
Połowa i końcówka grudnia to czas organizacji imprez pracowniczych, które mogą przyjąć różną formę. Może to być świąteczny obiad — Almoço de Natal no Trabalho — lub świąteczna kolacja — Jantar de Natal no Trabalho, bądź grubsza impreza (nierzadko z pompą), czyli Festa de Natal da Empresa.
Obiady i kolacje to spokojniejsze opcje. Natomiast feszty mogą przebiegać z koncertami znanych artystów w wynajętym lokalu i dyskoteką pracowniczą okraszoną darmowymi drinkami i suto zastawionymi przekąskami cateringowymi. Wszystko zależy od firmy i jej charakteru.
Bożonarodzeniowe obiady i kolacje z przyjaciółmi
Kolejnym zwyczajem w okresie bożonarodzeniowym są tzw. Almoços de Natal (obiady świąteczne) lub Jantares de Natal (kolacje świąteczne) aranżowane między przyjaciółmi i znajomymi. Zwykle odbywają się w restauracjach i są ostatnim przedświątecznym spotkaniem w gronie przyjaciół.
Sekretny przyjaciel, czyli amigo secredo
Z bożonarodzeniowymi spotkaniami służbowymi lub organizowanymi w gronie przyjaciół nieodłącznie wiąże się zwyczaj obdarowywania się niezobowiązującymi prezentami.
Jest to tzw. amigo secredo, czyli w wolnym tłumaczeniu Sekretny Mikołaj. Zabawa organizowana jest najczęściej poprzez losowanie (często wirtualne, za pomocą aplikacji).
Świąteczne menu w restauracjach
Będąc przy temacie imprezek bożonarodzeniowych, warto wspomnieć, że w okresie świątecznym wiele restauracji oferuje tzw. świąteczne menu. W jego skład często wchodzą: przystawki, zupa, drugie danie, napój, deser i kawa. Do wyboru najczęściej są 2-3 zestawy zawierające nieco inne menu.
Przykładowo takim zestawem bożonarodzeniowym może być: zestaw serów z melonem i presunto, zupa warzywna, dorsz z ziemniakami i dodatkami, kieliszek wina, rabanadas marynowane w winie porto (rabanadas to typowy portugalski deser bożonarodzeniowy), kawa.
Bacalhau – świąteczny król
Jak podczas wszystkich ważniejszych dni w roku w Portugalii, okres świąteczny także upływa pod znakiem dorsza, czyli bacalhau.
Solony dorsz jest masowo okupowany w sklepach spożywczych, podawany jest w restauracjach i knajpach, a tutejsi mieszkańcy wymieniają się spostrzeżeniami na temat słoności dorsza, wielkości dorsza, zapachu dorsza, przepisów na dorsza, sposobu krojenia dorsza, pieczenia dorsza… No, sami widzicie! Dorsz jest wszędzie.
Dorsz jako prezent dla bliskich oraz pracowników
Jako osobną ciekawostkę warto także wspomnieć o świątecznych podarunkach… a jakże! Dorsza! To stary zwyczaj, kiedy w mniejszych, rodzinnych firmach właściciel obdarowuje swoich pracowników solonym dorszem. Podobnie ma się to w rodzinie, gdzie rodzice obdarowują solonym dorszem swoje dorosłe dzieci.
Oczywiście taki prezent otrzymuje się odpowiednio wcześniej przed Świętami, aby móc na czas odsolić bacalhau. Często suszona ryba zawiera także etykietkę bożonarodzeniową.
Świąteczna, 14-sta wypłata
To, co tygryski lubią najbardziej. Praca w Portugalii ma swoje jasne i ciemne strony, jednak niewątpliwym atutem jest tu obowiązkowa 14-sta wypłata, czyli Subsídio de Natal (13-sta wypłata otrzymywana jest na okres wakacyjny). W zależności od firmy dodatkowa wypłata może być przyznawana już w listopadzie bądź w grudniu. To po prostu dodatkowe wynagrodzenie, przeznaczane najczęściej na wydatki świąteczne.
Święta Bożego Narodzenia, czyli Natal
Koniec grudnia to oczywiście Święta. 24 grudnia bliscy spotykają się na Wigilii (port. Ceia de Natal), a 25 grudnia świętują i odpoczywają w gronie najbliższych. W Portugalii nie ma drugiego dnia świąt, więc 26 grudnia to normalny dzień roboczy.
Pożegnanie starego roku, czyli sylwester po portugalsku
Ostatni dzień starego roku to czas, w którym tradycyjnie rodzina spotyka się na wspólną kolację i razem odlicza minuty pozostałe do północy. Później dorośli zazwyczaj kontynuują imprezkę w domu, natomiast młodzież udaje się na dyskotekę, do barów lub na prywatne imprezy.