Jaskółki z ceramiki – andorinhas
Życie w Portugalii

Portugalskie jaskółki z ceramiki – andorinhas

Dostępne są w sklepikach turystycznych, na lokalnych targowiskach i w sklepach z rękodziełem. Te najbardziej klasyczne są czarne, jednak jeśli podobają nam się kolorowe i we wzorki – można wybierać do woli. O czym mowa?

Chodzi o portugalskie jaskółki z ceramiki (port. andorinhas) – małe ozdóbki przeznaczone do powieszenia na ścianie. Dlaczego są tak popularne? Jaka historia wiąże się z tymi ptakami?

Z czym kojarzy Ci się Portugalia? Czy znasz symbole kulturowe tego kraju? Wiele osób bez zastanowienia powie: kogut z Barcelos, i bardzo słusznie. Inni wskażą na azulejos, suszonego dorsza (czyli bacalhau), sardynki lub gitarę portugalską. A jaskółka? To także ważny symbol Portugalii! Poznaj jej krótką historię.

Portugalskie jaskółki z ceramiki - ściana

Ceramiczne jaskółki dawniej i dziś

W roku 1891 portugalski artysta Raphael Bordallo Pinheiro uformował pierwsze jaskółki z ceramiki. Był tak nimi zafascynowany, że ozdobił w ten sposób także płytki, talerze i inne przedmioty. Szybko okazało się, że te sympatyczne ptaki podbiły nie tylko jego serce, ale także wielu Portugalczyków!

W XX wieku rękodzieło zostało więc bardzo szybko spopularyzowane. Jaskółki zaczęły zdobić balkony, ściany i fasady budynków. Wesoły, odważny i wierny ptak stał się ikoną kraju.

Po dziś dzień jaskółki są popularne i nadal zdobią portugalskie ściany oraz mieszkania. Nietrudno je także spotkać w sklepikach z pamiątkami i na lokalnych targach. Najpopularniejsze są ceramiczne ozdóbki na ścianę, jednak z powodzeniem możemy spotkać także koszulki z ich wizerunkiem, breloczki, kartki pocztowe i obrazki.

Portugalskie jaskółki z ceramiki - kolorowe
Portugalskie jaskółki z ceramiki - czarne

Jaskółka: analogia do narodu portugalskiego?

Jaskółki to ptaki wędrowne. Najczęściej kojarzą się z wiosną – czasem odnowy i zmian. Ich symbolika rozszerzana jest w zależności od różnych potrzeb estetycznych i artystycznych.

Faktem jest, że te migrujące co roku ptaki zawsze starają się wybudować gniazdo w miejscu, w którym już raz zamieszkały. Symbolizują więc powrót, płodność i ciepło domowego ogniska.

I tak dla jednych stanowią swoistą analogię do Portugalczyków, którzy dawniej wypływali odkrywać nowe lądy, a dziś emigrują do innych krajów „za chlebem”. Portugalczycy są trochę jak jaskółki – zawsze powracają do domu, do swojego rodzinnego gniazda.

Obecnie mieszkańcy Portugalii najczęściej wyjeżdżają do Francji i Szwajcarii, aby corocznie powrócić na dłuższy urlop w okresie wakacyjnym. Z tego powodu w wielu miejscowościach organizowane są tzw. Imprezy dla Emigrantów (port. Festa do Emigrante).

To tak, jakby każdego roku w lipcu i sierpniu wszystkie miejscowości w Polsce organizowały festyny, biesiady i atrakcje turystyczne przeznaczone dla Polaków masowo powracających z Niemiec, Danii, Norwegii czy Austrii. Takie festyny obfitowałyby w polskość pod każdym względem – aby rodacy nigdy nie zapomnieli swoich korzeni i tradycji. Chcielibyście takie inicjatywy?

Jakie jest inne znaczenie ceramicznych jaskółek? Jako że ptaki  te mają jednego partnera przez całe życie, Portugalczycy szczególnie wierzą w ich symbolikę miłości, lojalności i rodziny. Jaskółki z ceramiki podarowane drugiej osobie niosą za sobą miłość, szczęście i ogólny dobrobyt.

Nigdy więc nie jest za późno, aby ofiarować w prezencie jaskółkę tym, których kochamy. A czy Ty masz już swoją jaskółkę?

Portugalskie jaskółki z ceramiki - szare

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *