Czerwcowe festiwale w Portugalii – sardynki i wino
Sardynki, wino i święci. Tak w dużym skrócie można podsumować czerwcowe festiwale w Portugalii. Jest to czas naprawdę wyjątkowy. Przez niemalże cały miesiąc można się wybawić, dobrze najeść i sowiecie opić winem. Brzmi dobrze, prawda?
Wszystko za sprawą ulicznych imprez organizowanych ku trzem świętym patronom, którymi są: Antoni, Jan i Piotr. Zapraszam Cię do przeczytania o portugalskich świętach, na które niektórzy mieszkańcy z niecierpliwością czekają przez cały rok.
Spis Treści
TogglePortugalskie Festiwale Popularnych Świętych w pigułce
Festas dos Santos Populares, w dosłownym tłumaczeniu Festiwale Popularnych Świętych, to bez wątpienia jedne z najważniejszych świąt w Portugalii. Czekają na nie wszyscy, zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy.
Są to trzy różne festiwale, które odbywają się partiami w czerwcu. Dlaczego są to Festas dos Santos Populares? Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o świętych. A dokładniej o św. Antoniego, św. Jana i św. Piotra. Każdy region (wybrane miasta) „faworyzują” swojego świętego i tam impreza jest najgrubsza.
Portugalskie Festiwale Popularnych Świętych (port. Festas dos Santos Populares) odbywają się kolejno:
- w nocy z 12 na 13 czerwca – Festiwal św. Antoniego (port. Festa de Santo António),
- w nocy z 23 na 24 czerwca – Festiwal św. Jana (port. Festa de São João),
- w nocy z 28 na 29 czerwca – Festiwal św. Piotra (port. Festa de São Pedro).
W tych datach możemy spodziewać się najhuczniejszych imprez, ale bardzo często świętowanie zaczyna się już na kilka dni przed głównymi obchodami. W końcu rozgrzewka również jest bardzo ważna i jest fantastyczną wymówką do spałaszowania sardynki oraz kieliszka wina.
Święci i sardynki – portugalskie imprezy są dla każdego!
Wszystkie festiwale mają wspólny mianownik: wino, sardynki, koncerty, parady uliczne, pokazy fajerwerków. A całość spaja osoba świętego pod postacią mszy świętej i procesji. Jest więc część i dla duszy, i dla ciała.
Warto wiedzieć, że w Portugalii wszelkie kościelne święta nie są nudne i jedynie „pobożne”, ale bardzo często są sowicie okraszone rytmiczną muzyką, ulicznymi dekoracjami i lokalnym jedzeniem. To imprezy z pompą, w których warto uczestniczyć nie tylko ze względów religijnych, ale także kulturowych.
Każdy znajdzie tu ciekawe dla siebie atrakcje niezależnie od statusu religijnego, wieku, płci, czy narodowości. Naprawdę polecam!
Festiwal św. Antoniego – niech żyją parady uliczne i zakochani!
Najpopularniejszy jest festiwal św. Antoniego w Lizbonie. Tu odbywają się słynne w całym kraju marchas populares, czyli marsze, które swą tradycją sięgają do XVIII wieku. Coroczne kolorowe przemarsze w stolicy są emitowane w telewizji publicznej. W ten sposób wszyscy chętni mogą uczestniczyć w słynnych paradach, choćby przed szklanym ekranem.
Innym symbolem lizbońskiego święta są Casamentos de Santo António, czyli dosłownie Śluby od Świętego Antoniego. Co roku mnóstwo zakochanych par bierze ślub na tej samej mszy. Wyobraź sobie orszak składający się z około 36 młodych par, które oczekują na swoje zaślubiny.
Jest to inicjatywa miasta, które wspiera narzeczonych, którzy z różnych powodów nie mogli wcześniej zrealizować swojego marzenia. A jako że Santo António to patron „od małżeństw” (port. santo casamenteiro), ta tradycja nie mogłaby się odbywać w żadnym innym dniu! Naturalnie, śluby odbywają się w Kościele św. Antoniego (port. Igreja de Santo António).
Podczas Santo António nie brakuje także grillowanych sardynek, caldo verde (tradycyjnej zupy z kapusty galicyjskiej), tańców, koncertów i zabawy do białego rana.
Zdecydowanie warto odwiedzić Lizbonę w czerwcu, zwłaszcza w dniach 12 i 13 czerwca. Z kolei Porto bawi się nieco później – w tym mieście hucznie obchodzony jest Festiwal św. Jana.
Festiwal św. Jana – jaka jest portugalska noc świętojańska?
Noc świętojańska w Portugalii jest wyjątkowa. W nocy z 23 na 24 czerwca raczej nie znajdziesz tu wianków i ognisk. Jest za to mnóstwo wina i sardynek przygotowywanych na licznych grillach. Do tego możesz spodziewać się wielu koncertów znanych zespołów i fantastycznych pokazów ulicznych.
Ulice miast są odpowiednio udekorowane, aby całkowicie poczuć atmosferę festiwalu. Najfajniejsza zabawa to podtykanie pod nos kwiatostanów pora przypadkowym przechodniom. A kto nie ma zielonej łodyżki, ten zapewne świetnie bawi się, uderzając w Twoją głowę plastikowym młotkiem. Tak świętuje miasto Braga na północy Portugalii.
Symbolem Festiwalu św. Jana jest także bazylia grecka, w której bardzo często znajdziemy malutkie flagi z miłosnymi rymowankami lub zabawnymi wierszykami.
Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym święcie, przeczytaj koniecznie artykuł poświęcony całkowicie portugalskiej nocy świętojańskiej: Festiwal św. Jana w Portugalii, czyli Festa de São João >>>
Festiwal św. Piotra – impreza w iście morskim stylu
Czerwcowe festiwale w Portugalii zamyka festa poświęcona rybakom i marynarzom, jako że św. Piotr jest ich patronem. Ulice miast przystrajane są wówczas motywami morskimi. Bez problemu zlokalizujemy łodzie, sieci do połowu ryb czy inne atrybuty oceanicznych przygód.
Podobnie jak pozostałe imprezy, tak i Festiwal św. Piotra z pewnością można określić świętem sardynki bądź festiwalem wina.
Noc z 28 na 29 czerwca obchodzona jest hucznie i radośnie. Podobnie, jak w przypadku pozostałych świąt, w całym kraju są mniej i bardziej znane miejsca do świętowania tego czasu.
Gdzie się bawić? Przeczytaj osobny artykuł poświęcony w całości temu świętu: Festiwal św. Piotra w Portugalii, patrona rybaków >>>
Podsumowując, czerwiec to doskonały czas, aby odwiedzić Portugalię. Pogoda zazwyczaj dopisuje w każdym zakątku kraju, a do tego będziesz mieć okazję, by zapoznać się z bardzo ciekawymi tradycjami, jakie w tym czasie się odbywają.
Imprezy uliczne, wzniosłe uroczystości, procesje, marsze i tańce do białego rana. Czerwiec to prawdziwy miks wszelakich aktywności utrzymanych w duchu religijno-rozrywkowym (z dużym naciskiem na słowo ROZRYWKOWYM). Wszystko okraszone sowiecie grillowanymi sardynkami, winem i roślinką bazylii.
Warto także podkreślić, że czerwcowe festiwale w Portugalii to swoisty wstęp do letnich fest poświęconym różnej tematyce. W wakacje w całym kraju odbywa się mnóstwo imprez ulicznych, m.in. festy poświęcone portugalskim emigrantom – Festas dos Emigrantes czy festiwale średniowieczne, czyli Festivais medievais.
2 komentarze
Jagoda
Super, załapię się na festiwal św. Piotra???
Flaczki z olejem
Jagoda, w tym roku na pewno będzie to wersja okrojona z wiadomych powodów, ale kameralnie na pewno coś się będzie działo na ulicach 🙂