Ciekawe książki o Portugalii - lista
Życie w Portugalii

Ciekawe książki o Portugalii – lista

Bom dia! Poniższy wpis dedykuję wszystkim molom książkowym. Zwłaszcza tym, którzy mają ochotę przeczytać pozycję związaną w jakikolwiek sposób z Portugalią. Jeżeli więc nie wiesz, co przeczytać, być może poniższe książki o Portugalii okażą się strzałem w dziesiątkę. Miłej lektury!

Książki o Portugalii: 8 propozycji

 1. Samotność Portugalczyka”, Iza Klementowska
 2. Szkielet białego słonia”, Iza Klementowska
 3. Lizbona. Miasto, które przytula”, Marta Stacewicz-Paixão, Weronika Wawrzkowicz-Nasternak
 4. Muzyka moich ulic. Lizbona”, Marcin Kydryński
 5. Nocny pociąg do Lizbony”, Pascal Mercier
 6. Bądź zdrowa, Lizbono”, Ana Veloso
 7. Wysokie Góry Portugalii”, Yann Martel
 8. Ci, o których pamiętamy”, Lídia Jorge​

1. „Samotność Portugalczyka”, Iza Klementowska

Jak do tej pory jest to dla mnie najlepsza książka o Portugalii, a raczej o jej mieszkańcach i historii kraju. Może być świetnym wstępem dla osób, które jeszcze w Portugalii nie były, a chcą nieco poznać ten kraj. Jednocześnie doskonale uzupełni wiedzę i ciekawość świata osób, które Portugalię już znają i kochają.

Pozwoli uchylić rąbka tajemnicy powiązanej z rządami Salazara i jego wpływu na portugalskie społeczeństwo. Będzie i o Rewolucji goździków, i o dyskryminacji kobiet, o torturach, imigrantach oraz portugalskich koloniach. Polecam!

2. „Szkielet białego słonia”, Iza Klementowska

Kolejna zachwycająca książka Izy Klementowskiej. Tym razem przenosimy się do Mozambiku – byłej kolonii portugalskiej. To niezwykły reportaż przeplatający XVI-wieczne dzieje z historią współczesną.

Ukazuje dramat ludzi, przede wszystkim rdzennych mieszkańców Mozambiku, ale też i Portugalczyków oraz dzieci ze związków mieszanych – zawieszonych od urodzenia między oboma krajami i kulturami. Każda kolejna historia pozostawia czytelnika z naprawdę dużą dawkę przemyśleń na temat kolonializmu.  

Poszczególne historie przedstawione w książce pozwalają na naturalne zagłębienie się w historię oraz przejmujące losy zwykłych ludzi.

Czym było Prawo 24/20? Jaką tajemnicę skrywa Grande Hotel Beira, dawniej luksusowy hotel, zamieszkany dziś przez skłotersów? Czym jest FRELIMO? Jakie było Lourenço Marques, dzisiejsze Maputo (stolica Mozambiku)? Czy w buszu polowano jedynie na zwierzęta? Pozostawię te pytania bez odpowiedzi, wszak w książce bez trudu je odnajdziemy.

3. „Lizbona. Miasto, które przytula”, Marta Stacewicz-Paixão, Weronika Wawrzkowicz-Nasternak

Ta książka o Portugalii nie jest dla każdego. Na pewno nie polecam jej nikomu, kto myśli o przeprowadzce do Portugalii na stałe, bo… może się srogo i boleśnie rozczarować wykreowanym w książce pejzażem a rzeczywistością.

Dla kogo natomiast ta pozycja będzie idealna? Polecam ją gorąco wszystkim turystom zauroczonym Lizboną i Portugalią w ogóle.

Książka napisana jest ciekawym językiem, czyta się ją lekko i dość przyjemnie. Odkrywa przed nami nieznane zakątki miasta i przedstawia ciekawe spostrzeżenia autorek na temat mieszkańców.

Dla mnie jest jednak zbyt cukierkowa i jednostronna. Uważam, że przesadnie wyolbrzymia zalety mieszkania w Portugalii i całkowicie pomija wszelkiego rodzaju minusy oraz mimo wszystko zakłamuje zbytnio rzeczywistość.

Zachęcam jednak do jej przeczytania, aby samodzielnie wyrobić sobie opinię.

4. „Muzyka moich ulic. Lizbona”, Marcin Kydryński

Bardzo interesująca pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać. Tytuł zdradza wszystko – rzeczywiście będzie sporo o muzyce. O fado i wybitnych postaciach, o grajkach ulicznych, sąsiadach pijących kawkę w kawiarni na rogu…

A wszystko na tle Lizbony, tej codziennej i prawdziwej. Bez słodzenia i nadmiernego zachwytu. Zdecydowanie polecam taki niecodzienny spacer Lizboną w towarzystwie Marcina Kydryńskiego.

5. „Nocny pociąg do Lizbony”, Pascal Mercier

Swoisty klasyk literatury powiązanej z Portugalią, który doczekał się także filmowej ekranizacji. To zapis sentymentalnej podróży Raimunda Gregoriusa, który podąża śladami Amadeu de Prado – autora książki, która odmieniła życie głównego bohatera.

Czy Ty też masz ochotę wskoczyć do nocnego pociągu do Lizbony?

6. „Bądź zdrowa, Lizbono”, Ana Veloso

Książki o Portugalii to także literatura obyczajowa. Gotowy na dobry, wielowątkowy romans osadzony w Alentejo na przestrzeni XX wieku, aż do Rewolucji goździków?

Ana Veloso przedstawia losy Juju (czyt. Żużu), która całe życie miota się między mężem a kochankiem. Różnica pochodzenia nie pozwoliła jej na poślubienie wybranka serca, a losy rodziny opowiadane są na tle zachodzących zmian społeczno-obyczajowych.

Historia dwóch rodów przeplata się tutaj ze zmianami, jakie zachodziły przez ponad 70 lat w kraju odkrywców. Książka dobra i dla fanów miłosnych historii, i miłośników Portugalii jednocześnie. Przyjemnej lektury!

7. „Wysokie Góry Portugalii”, Yann Martel

Autor „Życia Pi” zabiera nas w dziwną, surrealistyczną podróż literacką. Trzy różne historie, które ostatecznie łączą tytułowe Wysokie Góry Portugalii, czyli okolice Trás-os-Montes w północno-wschodniej części kraju.

Jak krótko podsumować tę książkę? Na pewno zaskakuje. Filozoficzne przesłanie, banał, prowokacja, smutek, a może żart? Ciężko jednoznacznie zdefiniować jednoznaczny stosunek do tej pozycji i uczucia, które wywołuje. Akcja dzieje się w Portugalii, więc zostawiam tytuł dla zainteresowanych.  

8. „Ci, o których pamiętamy”, Lídia Jorge

Tematycznie pozycja krąży wokół tematu Rewolucji Goździków z 1974 roku i podkreśla losy osób, które miały znaczący wpływ na przebieg wydarzeń kwietniowych. Z pewnością jest to ciekawe spojrzenie na historię i liryczne zagłębienie się w losy zapomnianych bohaterów. Drugiem wątkiem występującym w książce są losy głównej bohaterki i jej wewnętrznych emocji oraz dylematów.

Książka ma swój specyficzny klimat, w którym brak wyraźnych zwrotów akcji, przez co może być odbierana jako mało emocjonująca. Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Osobiście nie jestem fanem tego typu pozycji, jednak przebrnęłam do końca ze względu na temat rewolucji, który bardzo mnie ciekawi.

Na dziś to już wszystko. Wpis będzie aktualizowany co jakiś czas, aby lista pozycji była różnorodna. Jeśli znasz inne ciekawe książki o Portugalii, koniecznie podziel się tytułami w komentarzu.  

4 komentarze

 • Magdalena Czerwońska

  Większość książek z zaproponowanych czytałam🙂 polecam od siebie książkę pana Franciszka Ziejki MOJA PORTUGALIA. Bardzo ciekawa pozycja. Pozdrawiam.

  • Portugalskie Opowieści

   Dziękuję za propozycję, na pewno dodam do swojej listy „do przeczytania”. Cieszę się, że tworzy się tu nam mały kącik książek, które warto przeczytać 🙂

 • Gabi

  Kilka z tych książek przeczytałam. Ale jak widzę jest jest jeszcze co nieco do poczytania . A to cieszy. Polecam Lidii Jorge ” Ci o których pamiętamy” i Davida Machado „Średni współczynnik szczęścia „. Poza tym sięgnęłam po noblistę Saramago.

  • Portugalskie Opowieści

   Gabi, dzięki za polecenia, na pewno przeczytam. Tak, po Saramago też warto sięgnąć – polecam zwłaszcza „Miasto ślepców”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.