Azory - Wyspa Terceira -kaplice w różnych kolorach
Azory

Azory: Wyspa Terceira – kaplice w różnych kolorach

Zwiedzając wyspę Terceira, z pewnością zwrócisz uwagę na kaplice usytuowane w centralnej  części wielu miejscowości. Spośród innych budynków odznaczają się z daleka. Przede wszystkim kolorami oraz architekturą. Wyglądają jak małe domki, są wielobarwne i bardzo stare.

Odkrywając wyspę Terceira, kaplice od razu zwróciły moją uwagę, dlatego postanowiłam pokazać i Wam te wspaniałe budynki.

Terceira: Bajkowe kaplice, czyli Impérios

Kolorowe domki o architekturze przyciągającej wzrok to tak naprawdę kaplice, nazywane fachowo Impérios do Divino Espírito Santo (w skrócie po prostu Impérios).

Są niewielkimi konstrukcjami z dekoracyjnymi fasadami, obok których nie sposób przejść obojętnie. Spacerując po miejscowościach na wyspie Terceira, z pewnością zauważymy je bez większego wysiłku.  

Azory - Wyspa Terceira -kaplica różnokolorowa
Império w Ribeirinha
Azory - Wyspa Terceira -kaplica żółta
Império w Doze Ribeiras
Azory - Wyspa Terceira -kaplica niebieska
Império w São Bartolomeu de Regatos

Impérios zostały wzniesione ku czci Ducha Świętego (port. culto ao Divino Espírito Santo) i na Azorach po dziś dzień żywo kultywowane są tradycje pod postacią Festas do Espirito Santo.

Obchody religijne związane są z ideami Joachima z Fiore (port. Joaquim de Fiore), którego zwolenników nazywano joachimitami. Kult Ducha Świętego przyjął się na Azorach wyjątkowo dobrze, a pierwsza dokumentacja na ten temat podobno sięga roku 1492.

Azory - Wyspa Terceira -kaplica
Império w Serreta

Impérios na wyspie Terceira mają ozdobne fasady, do których prowadzą schody – czasami drewniane „dostawiane” lub najczęściej betonowe, będące stałą częścią budynku. Na szczycie fasady często widoczna jest data, a sam budynek jest bardziej lub mniej kolorowy.

Warto wspomnieć, że tutejsze impérios, czyli  te z wyspy Terceira, są uważane za najbardziej reprezentacyjne spośród wszystkich występujących na Azorach.

Azory - Wyspa Terceira -kaplica błękitna
Império w Vila Nova
Azory - Wyspa Terceira -kaplica granatowa
Império w Praia da Vitoria
Azory - Wyspa Terceira -kaplica oliwkowa
Império w Raminho
Império w Porto Judeu
Azory - Wyspa Terceira -kaplica czarna
Império w São Sebastião

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.