Luty w Portugalii - Karnawał
Życie w Portugalii

Luty w Portugalii – zwiastun wiosny

Najkrótszy miesiąc w roku – luty. W Portugalii tak naprawdę niewiele się dzieje w tym czasie, ale nie oznacza to, że jest nieciekawie. Wręcz przeciwnie. W tym miesiącu można liczyć już na pierwsze naprawdę ciepłe dni – nieśmiały zalążek wiosny. A ponadto to właśnie na ten miesiąc najczęściej przypada karnawał. Zapraszam do krótkiego streszczenia lutego.   

Pogoda w Portugalii w lutym znacząco się poprawia. Zwłaszcza w połowie miesiąca dni robią się widocznie dłuższe, a promienie słoneczne ogrzewają otoczenie. Skutkiem czego można zaobserwować, jak przyroda budzi się do życia. Na łąkach, niczym biały dywan kwietny, króluje rumianek, a w przydomowych ogródkach można zaobserwować między innymi kwitnące orchidee.

Luty w Portugalii - rumianek
Luty w Portugalii: Łąka spowita rumiankiem

Luty w Portugalii a kawiarniane esplanadas

Ciepłe i słoneczne dni sprzyjają wychodzeniu z domu. Stęsknieni słońcem mieszkańcy ochoczo popijają kawę w tzw. esplanadas, czyli kawiarnianych stolikach ustawionych na zewnątrz.

Luty w Portugalii - kawa
Zimowa kawa z widokiem na ocean

Walentynki

14 lutego wiele osób świętuje wieczór zakochanych w restauracjach. Warto o tym pamiętać, aby zamówić miejsce w wybranej knajpce z wyprzedzeniem. Po portugalsku Walentynki to Dia dos Namorados (dosłownie Dzień Zakochanych) lub Dia de São Valentim (dosłownie Dzień Świętego Walentego).

Karnawał

To święto ruchome, celebrowane zawsze na 47 dni przed Niedzielą Wielkanocną. Najczęściej wypada właśnie w lutym. Portugalczycy czekają niecierpliwie na ten dzień, aby wspólnie bawić się na defiladach i wieczornych imprezach, bądź odpocząć w gronie rodziny i znajomych. Dla wielu osób to po prostu dzień wolny od pracy.

Najbardziej znane imprezy karnawałowe w Portugalii odbywają się w takich miejscowościach jak Ovar, Torres Vedras czy Podence.

Luty w Portugalii - karnawał w lutym
Nawet w małych miasteczkach można popatrzeć na defiladę karnawałową

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *