Styczeń w Portugalii - przymrozek
Życie w Portugalii

Styczeń w Portugalii – jest zima, to musi być zimno!

Kolejne podsumowanie miesiąca, czyli styczeń w Portugalii. Co ciekawego przynosi ten miesiąc w kraju nad oceanem?

Portugalia – styczeń, czyli zima na całego

1 stycznia, czyli Nowy Rok. To czas, kiedy rodzina spotyka się na noworocznym almoço, czyli obiedzie. A że obiady w Portugalii zaczynają się dość wcześnie, to nie ma zmiłuj. Ci, którzy balowali do rana, mają krótki czas na odsypianie. O 12:30-13:00 zaczyna się rodzinne almoço. W tym dniu zazwyczaj wszyscy ubierają się bardziej uroczyście. Mężczyźni zakładają dopasowane, nowe koszule, a kobiety równie eleganckie ciuszki. Na stole króluje ukochany przez Portugalczyków dorsz. A cóż by innego!

Zimno w domu. Styczeń w Portugalii to jeden z najzimniejszych miesięcy. I jeśli nawet za oknem jest słonecznie, to w domach panuje syberiada. Na dworze może być 20-22 st. C, a w domu… 15-16 st. C. Poważnie. Kto przeżył portugalską zimę, ten doskonale wie, o czym tutaj mowa.

Przeczytaj więcej: Zima w Portugalii – jak przetrwać? 16 wskazówek >>>

Wilgoć i pleść. Pogoda w styczniu w Portugalii sprzyja także wysokiej wilgotności (która dochodzi czasem do 100%). I tym samym pojawia się niechciany lokator. Znienawidzona przez obcokrajowców pleśń. Coroczna walka z tym sprytnym wrogiem trwa więc w najlepsze. Stosowanie wybielacza potęguje się, a rdzenni mieszkańcy Portugalii otwierają w tym czasie okna w celu wywietrzenia wroga. Jak łatwo się domyślić, ten sposób niekoniecznie działa (choć na pewno w jakimś stopniu tuszuje sprawcę). Za to gwarantuje złapanie przeziębienia lub grypy.

Mróz o poranku. To nie lada gratka dla miłośników śniegu i zimy. Jeśli tęsknisz za prawdziwą zimą, to styczeń jest tym momentem w roku, kiedy wczesnym porankiem można zobaczyć prawdziwy, piękny mróz. Biały. Szeleszczący. No, bajka!

Styczeń w Portugalii - mroz
Poranny przymrozek w styczniu

Śnieg w Portugalii. Tak, to nie jest żaden oksymoron. Są takie miejsca w kraju, gdzie z powodzeniem można zobaczyć śnieg. A styczeń jest z pewnością jednym z najtrafniejszych miesięcy, by tego dokonać. Najlepiej udać się w najwyższe góry Portugalii kontynentalnej, do Serra da Estrela. Istnieje tam nawet jedyna w całym kraju stacja narciarska. W tym wpisie przeczytasz nieco więcej na temat ośnieżonych miejscówek: Czy w Portugalii pada śnieg? >>>

Pitões das Júnias - zima w Portugalii
Pitões das Júnias - zima w Portugalii

Ogromne fale w Nazaré. Styczeń to doskonały czas, aby wybrać się do miasta Nazaré. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy słynne, gigantyczne fale (port. ondas gigantes de Nazaré). Przed przyjazdem warto śledzić bieżące wiadomości, choćby poprzez kamery internetowe tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.