Cabeça - Portugalia - świąteczne ozdoby
Portugalia znana i nieznana

Świąteczne miejsca w Portugalii – 5 propozycji na Boże Narodzenie

Jeśli planujesz świąteczną wycieczkę po Portugalii, to zapraszam do skorzystania z poniższej listy miejsc godnych zobaczenia. Znajdziesz tu propozycje zarówno bardziej znane, jak i takie, które nie są oczywistym wyborem dla wszystkich. Mam nadzieję, że te świąteczne miejsca w Portugalii będą dla Ciebie ciekawe. Vamos lá! Komu w drogę, temu czas! 

Cabeça - Portugalia - dekoracje okienne
  • Gdzie? Dystrykt Guarda
  • Dla kogo? Dla miłośników spokoju, natury i gór

Cabeça to świąteczna wioska usytuowana w najwyższych górach Portugalii kontynentalnej, czyli w Serra da Estrela. To, co wyróżnia tę miejscowość, to bożonarodzeniowe ozdoby, wykonane w 100% z naturalnych materiałów.

Mieszkańcy używają do dekoracji wioski kory, mchu, gałązek drzew iglastych, szyszek i innych podobnych materiałów. Takie ozdoby są nie tylko ekologiczne, ale także stanowią naturalne, rustykalne kompozycje, doskonale wtapiające się w górski krajobraz.

Warto zaznaczyć, że nie jest to spektakularne widowisko z brokatowymi efektami. Z tego powodu ta propozycja będzie dla idealna przede wszystkim dla miłośników spokoju i natury. Wioska sama w sobie jest niewielka, położona w otoczeniu gór – warto się tu wybrać przy okazji, po drodze dokądś.

Osobiście miałam okazję odwiedzić tę miejscowość (wracając ze szlaku górskiego). Jak wrażenia? Mnie przypadła do gustu. Tym bardziej że praktycznie nikogo w niej nie było, nie licząc kilku lokalnych mieszkańców. Uwielbiam poznawać takie nieoczywiste, odosobnione miejsca z klimatem. Jeśli i Ty także lubujesz się w takich miejscowościach, to Cabeça może być ciekawą propozycją na grudniową wyprawę.

Więcej na temat tej miejscowości przeczytasz w osobnym wpisie na blogu, tutaj: Cabeça – świąteczna wioska portugalska >>>

2. Piodão

Historyczne Wioski Portugalii - Piodao
  • Gdzie? Dystrykt Coimbra
  • Dla kogo? Dla wielbicieli gór, wiosek łupkowych i szlaków pieszych

Piodão to miejscowość znana również jako Aldeia Presépio, czyli w wolnym tłumaczeniu Miejscowość-szopka bożonarodzeniowa.

Jest usytuowana w paśmie górskim Serra do Açor. Po przemierzeniu serpentyn górskich wita nas domami wybudowanymi z szarych łupków (port. xisto). Z daleka może wyglądać nieco smutno, wręcz przygnębiająco. Uwaga! Jest to pierwsze, lecz złudne wrażenie.

Oglądając wioskę z bliska, zauważymy zadbane domy z niebieskimi obramowaniami okien oraz drzwi. Wąskie uliczki dodają całości klimatu. Miejscowość otoczona jest górami, a tuż obok znajduje się kolejna atrakcja – kultowe miejsce do odpoczynku pośród natury. To Foz d’Égua znane przede wszystkim z pocztówkowych, kamiennych mostów.

Przeczytaj więcej na ten temat: Foz d’Égua w środkowej Portugalii – malownicze mosty, kamienne domy i górskie krajobrazy >>>

W Piodão i Foz d’Égua również byłam osobiście, lecz niestety nie w grudniu. Na pewno chciałabym tu przyjechać kiedyś w okresie bożonarodzeniowym, aby zarezerwować nocleg i móc podziwiać Piodão nocą, najlepiej grudniową. Podobno rozświetlone domy widziane z daleka wyglądają magicznie. Pośrodku surowego, górskiego krajobrazu.

Piodão to zatem kolejna propozycja dla wielbicieli gór, natury i spokoju. Idealne miejsce na odskocznię od grudniowego tłumu i bożonarodzeniowego zamieszania. Moim zdaniem o wiele bardziej znana, turystyczna i dostępna w porównaniu do wioski Cabeça. Choć nadal spokojna i położona „na końcu świata”.

3. Żywa szopka w Priscos

Boże Narodzenie w Portugalii - żywa szopka
  • Gdzie? Dystrykt Braga
  • Dla kogo? Dla fanów imprez pod chmurką i rodzin z dziećmi

Świąteczne miejsca w Portugalii nie obyłyby się bez Presépio Vivo de Priscos. Jest to żywa szopka zlokalizowana niedaleko Bragi – miasta północnej Portugalii, reklamująca się jako największa żywa bożonarodzeniowa szopka w Europie. Czy rzeczywiście jest największa? Nie jestem pewna. Jednak z pewnością robi wrażenie i warto ją odwiedzić choćby raz.

Na terenie szopki odnajdziemy odniesienia do wielu kultur, m.in.: egipskiej, żydowskiej, rzymskiej czy babilońskiej. Zajrzymy także w przeszłość, by przyjrzeć się pracy różnych rzemieślników, takich jak: kowale, tkacze, garncarze czy piekarze. A pośród wszystkich tych atrakcji nie zabraknie najważniejszej – stajenki z nowonarodzonym Jezusem.

Jak to bywa na portugalskich imprezach pod gołym niebem, znajdziemy tu także tradycyjne jadło i napitki.

Uwaga! Miejsce jest bardzo znane, położone nieopodal Bragi, a więc trzeba liczyć się z tłumem ludzi.

4. Świąteczny szlak Lagoas de Travanca

Floresta Encantada
  • Gdzie? Dystrykt Viana do Castelo
  • Dla kogo? Dla lubiących piesze wędrówki, naturę i bożonarodzeniowe światełka

W pobliżu miejscowości Arcos de Valdevez nocą przywita nas Floresta Ilumina – Encantada. Jest to świątecznie oświetlony szlak leśny o długości ok. 400 m, który przemierzymy drewnianymi kładkami. Nocą, wśród natury, tuż u bram Parku Narodowego Peneda-Gerês. 

Na miejscu trzeba liczyć się z tłumem ludzi, przez co miejsce traci trochę na uroku. Osobiście jednak polecam wybrać się tu choćby raz, aby na własne oczy zobaczyć taki niecodzienny miniszlak. Z powodu dużej liczby odwiedzających może się zdarzyć, że miejsca parkingowe przy samym szlaku będą zablokowane i trzeba będzie dojść ok. 2,5 km w jedną stronę. Mnie również to spotkało, jednak taki nocny spacer był ciekawy — piechotą można było szybciej i po prostu przyjemniej dotrzeć do celu (zamiast stania autem w korku, na wąskiej drodze). 

Ciekawostka: To las magiczny nie tylko z powodu bożonarodzeniowych dekoracji. Nazwa związana jest przede wszystkim z tym, że już od kilku dobrych lat przetrwał letnie pożary. Ku radości mieszkańców (i turystów) drzewa w tej okolicy nie spłonęły, czego nie można powiedzieć o najbliższej okolicy, stąd las został nazwany zaczarowanym. Aby uczcić jego przetrwanie.  

Uwaga! Ok. 30 km stąd, po drugiej stronie miejscowości Arcoz de Valdevez znajduje się drugie miejsce o identycznej nazwie: Floresta Encantada. Jest to kawałek oświetlonego lasu. Ładny, ale znacznie mniejszy — miejsce nadaje się bardziej na grilla bądź zimowy piknik. Wpisując tę nazwę w apkę z mapami dojedziemy właśnie tam — wiele osób myli się i potem musi nadrabiać kilometry, aby dojechać we właściwe miejsce (czyli to niedaleko miejscowości Cabana Maior).

5. Quintandona

Świąteczne miejsca w Portugalii - Quintandona
  • Gdzie? Dystrykt Porto
  • Dla kogo? Dla lubiących wioski łupkowe oraz dla rodzin z dziećmi

Godne zobaczenia, świąteczne miejsca w Portugalii to także Quintandona. Malutka, ale urocza miejscowość zlokalizowana ok. 35 km od Porto. To tzw. aldeia de xisto, czyli wioska łupkowa. W okresie bożonarodzeniowym dekorowana jest za pomocą naturalnych materiałów, takich jak szyszki, drewniane pniaki, patyki itp.

Z racji położenia blisko Porto jest znaną i lubianą miejscowością odwiedzaną przez cały rok. A szczególnie warto wybrać się tu w okolicy Bożego Narodzenia, ze względu na naturalne ozdoby świąteczne. Odwiedzałam tę miejscowość kilkukrotnie, również w okolicy Bożego Narodzenia, i za każdym razem było przyjemnie, spokojnie i bez tłoku.

Mam nadzieję, że powyższe propozycje przypadną Ci do gustu. Są to głównie spokojne, świąteczne miejsca w Portugalii (za wyjątkiem żywej szopki w Priscos, która co roku jest bardzo tłoczna).

Jeśli odwiedzisz jedno z tych miejsc, podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu poniżej. Jestem bardzo ciekawa, czy i Tobie podobają się takie miejsca.
Boas Festas! Wesołych Świąt!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *